+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mezhepler arasındaki farklılığın hikmeti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. YunusC
  Üye
  Reklam

  Mezhepler arasındaki farklılığın hikmeti

  Reklam

  Mezhepler arasındaki farklılığın hikmeti Mumsema Selamun Aleyküm,
  Ben şunu merak ediyorum.Bir mezhepte günah olan bir davranış diğer mezhepte caiz görülebiliyor.Bu durumda günah olan mezhepe mensup bir kişi bu hareketin günahını çekerken diğer mezhepe mensup kişi bunun günahını çekmez mi?
  Şimdiden cevap veren kişilerden Allah Razı Olsun.

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Mezhepler


  Reklam


  Mezhepler arasındaki farklılığın hikmeti

  aleyküm selam
  Mezheplerin farzlar hakkında değişik görüşleri bulunmaktadır. Mesela abdestin farz olduğu hususunda bütün mezhepler ittifak halindedir. Ancak abdest alırken nelerin farz olduğu hususu ihtilaflıdır. Yani abdestin farz olması bütün mezheplerde esastır. Ancak teferruat denilen ayrıntılarda fark vardır. Aynı şekilde namaz kılmak tüm mezheplerde farzdr. Ancak namaz klınırken nelerin farz olduğu hususunda bazı ihtilaflar olmaktadır.

  Mezhep imamları İslami meseleler de değil uygulanış tarzında kendilerine göre haklı sebeplerle ihtilaf etmişlerdir. Mesela abdest alırken başa meshetmekte bütün imamlar ittifak etmişlerdir. Ancak meshin tarzında ve miktarında ihtilaf etmişlerdir.

  Abdesti bizlere farz kılan Rabbimizin, “başınıza meshediniz” emri “bi ruusikum” ibaresiyle gelmiştir. Dillerin en zengini olan Arapça'da çeşitli kelimelerin başına gelen 'b' harfi, bazan “güzelleştirmek”, bazan “bazı” manasını vermek, bazan da “bitiştirmek” manasını vermek için gelir. Abdest ayetinin “ruusiküm” kelimesinin başına gelen 'b' harfini mezhep imamlarının her biri ayrı manada anlamışlar ve bundan farklı bir uygulama ortaya çıkmıştır. Buradaki 'b' harfi her üç manaya da gelir.

  Bunun içindir ki İmam-ı Malik hazretleri: “Başa meshederken, başın tamamı meshedilmelidir. Zira buradaki 'b' harfi kelimeyi güzelleştirmek için gelmiştir. Kendi başına bir manası yoktur” der.

  İmam-ı Ebu Hanife hazretleri ise: “Bu 'b' bazı manasına gelen 'b'dir. Başın bazısına meshedilse kafi gelir” der.

  İmam-ı Şafii hazretleri ise: “Bu 'b' bitişmek manasına gelen 'b' dir. Sadece elin başa bitişmesi, birkaç kıla değmesi kifayet eder, mesh tamam olur” der. Hal böyle olunca mezhep imamlarının her birinin hak yolda oldukları, teferruattaki ayrılık gibi görünen hükümlerin bir ihtilaf konusu olmadığı kendiliğinden ortaya çıkar ve kötü maksatlı olanların iddialarını havada bırakır... (Ahmed Şahin, Hayat ve Biz, 235)

  Bu arada kanun maddesi bir olduğu halde anlayış farklarından aynı meselede çeşitli mahkemelerden birbirine yüzde yüz zıt ve farklı hükümler ortaya çıkmaktadır. Birisi ortaya çıkıp da “bu neden böyle oluyor?” diyemezken mezhep meselesinin dile dolanması iyi niyetle ve gerçekçilikle uyuşmaz.

 3. YunusC
  Üye
  Peki ben kendi mezhebimde haram olan ama başka mezhepde haram olmayan bir hareket yapsam günaha girermiyim ?

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  kardeşim hayır haram olmaz ama ilk cevamı iyi okudunuzmu

 5. YunusC
  Üye
  Allah Razı Olsun

+ Yorum Gönder