+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül Abdestinde ağza ve burna 4 defa su vermek caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bomberman
  Emekli
  Reklam

  Gusül Abdestinde ağza ve burna 4 defa su vermek caiz mi?

  Reklam





  Gusül Abdestinde ağza ve burna 4 defa su vermek caiz mi? Mumsema Selamün Aleyküm

  Arkadaşlar 3 kere ağza 3 kere burna su veriyoruz ama bazen tam olmadı diye 4.yü yapıyoruz veya yıkanırken su kaçıyor ağza veya burna hsayli ile 4. olmuş oluyor 4. kez su vermekte sakınca var mıdır ? Bende arasıra oluyor 4.yü filan yapıyorum zaman yetmicek diyede tekrar etmiyorum gusül sahih olur mu?
  Ve de bilmeden biryerimiz kuru kalırsa gusül geçersiz midir?





 2. Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusül Abdestinde ağza ve burna 4 defa su vermek caiz mi?


  Reklam


  kardeşim dörtte beşte alsan hiç bir sakıncası yok yanlız fazladan burna su almak vesveseye yol açar buna dikat etmelisin
  Gusül abdestinde yıkanması farz olan bütün vücudun ıslanması gerekir. Kuru yer kalması halinde gusül abdesti geçerli olmaz. Şayet kuru yer kalmışsa ve bunu daha sonra farketmişse yeniden baştan yıkanmak gerekmez. Sadece kuru olan yerin yıkanması yeterlidir. Örneğin kişi ağzını yıkamayı unutmuşsa ve daha sonra aklına gelmişse sadece ağzını yıkaması yeterlidir. Zaten daha önce diğer yerleri yıkamıştır. Kuru kalan yerde yıkanarak gusül tamamlanmış olur. Kuru kalan yeri yıkamadan önce farz olan namaz kılınmışsa buda kaza edilir. Çünkü vücudunda kuru yer kaldığı için guslü sahih olmamıştır. Gusül sahih olmayınca kılınan namaz da geçersizdir. İlmihalde bu husus kastedilmiştir.

 3. Misafir
  Gusulde ağza 4 kere burna 4 kere verdim burnum yanmadı tüm vücudumu yikadim ama icimde bir his var guslu kısaca söylermisiniz.

 4. arifselim
  Yönetici
  Guslün farzları ağza ve burna su vermek ile bütün vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Burnun sızlamasına gerek yoktur. Önemli olan ağza ve burna su girmesidir kendini fazla zorlamaya gerek yoktur.

 5. Misafir
  sa benim bir sorum vardı gusul abdesti alırken aşırı teredutde kalıyorum 3 defadan baya fazla su veriyorum birde gusul abdestini şöyle alsam kabul olurmu 3 kere ağıza 3 keree burna 3 kere başa 3 kere sağ omuz 3 defada sol omuz

 6. emre
  Üye
  Guslün geçerli olması için ağza ve burna birer defa su vermek ve bütün vücudu yıkamaktır. En az bir sünnet olan üçtür. Daha fazla yapmak iyi değil gereksiz yere israf etmiş olursun.

+ Yorum Gönder
gusul abdestinde 4 kere a,  gusulde agza 4 kere su vermek,  gusul abdesti alirken ağza ve burna 4 defa su verildiğinde abdest olurmu,  Gusulde burna fazladan su cekince abdest bozulur mu,  gusülde ağza ve burna su vermek farz mı