+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül Abdestinde ağza ve burna 4 defa su vermek caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  bomberman
  Emekli
  Reklam

  Gusül Abdestinde ağza ve burna 4 defa su vermek caiz mi?

  Reklam

  Gusül Abdestinde ağza ve burna 4 defa su vermek caiz mi? Mumsema Selamün Aleyküm

  Arkadaşlar 3 kere ağza 3 kere burna su veriyoruz ama bazen tam olmadı diye 4.yü yapıyoruz veya yıkanırken su kaçıyor ağza veya burna hsayli ile 4. olmuş oluyor 4. kez su vermekte sakınca var mıdır ? Bende arasıra oluyor 4.yü filan yapıyorum zaman yetmicek diyede tekrar etmiyorum gusül sahih olur mu?
  Ve de bilmeden biryerimiz kuru kalırsa gusül geçersiz midir?

 2. 2
  Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusül Abdestinde ağza ve burna 4 defa su vermek caiz mi?


  Reklam


  kardeşim dörtte beşte alsan hiç bir sakıncası yok yanlız fazladan burna su almak vesveseye yol açar buna dikat etmelisin
  Gusül abdestinde yıkanması farz olan bütün vücudun ıslanması gerekir. Kuru yer kalması halinde gusül abdesti geçerli olmaz. Şayet kuru yer kalmışsa ve bunu daha sonra farketmişse yeniden baştan yıkanmak gerekmez. Sadece kuru olan yerin yıkanması yeterlidir. Örneğin kişi ağzını yıkamayı unutmuşsa ve daha sonra aklına gelmişse sadece ağzını yıkaması yeterlidir. Zaten daha önce diğer yerleri yıkamıştır. Kuru kalan yerde yıkanarak gusül tamamlanmış olur. Kuru kalan yeri yıkamadan önce farz olan namaz kılınmışsa buda kaza edilir. Çünkü vücudunda kuru yer kaldığı için guslü sahih olmamıştır. Gusül sahih olmayınca kılınan namaz da geçersizdir. İlmihalde bu husus kastedilmiştir.

 3. 3
  Misafir
  Gusulde ağza 4 kere burna 4 kere verdim burnum yanmadı tüm vücudumu yikadim ama icimde bir his var guslu kısaca söylermisiniz.

 4. 4
  arifselim
  Yönetici
  Guslün farzları ağza ve burna su vermek ile bütün vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Burnun sızlamasına gerek yoktur. Önemli olan ağza ve burna su girmesidir kendini fazla zorlamaya gerek yoktur.

 5. 5
  Misafir
  sa benim bir sorum vardı gusul abdesti alırken aşırı teredutde kalıyorum 3 defadan baya fazla su veriyorum birde gusul abdestini şöyle alsam kabul olurmu 3 kere ağıza 3 keree burna 3 kere başa 3 kere sağ omuz 3 defada sol omuz

 6. 6
  emre
  Devamlı Üye
  Guslün geçerli olması için ağza ve burna birer defa su vermek ve bütün vücudu yıkamaktır. En az bir sünnet olan üçtür. Daha fazla yapmak iyi değil gereksiz yere israf etmiş olursun.

 7. 7
  Misafir
  Gusülde sıra önemlimidir once agza degilde once burna sonra agiza sonra butun vücut yikansada abdest geçerli olur mu

 8. 8
  arifselim
  Yönetici
  Gusülde sıralama önemli değildir. Önemli olan farzların yerine getirilmesidir. Eğer farzları yapmışsan o zaman guslünde geçerlidir. Abdestte de hanefilerde sıra sünnettir farz değildir.

 9. 9
  Misafir
  Gusulde burnum acımıyor sanki olmamış gibi hissediyorum ve vesvese olduğunu biliyorum bu her gusul abdesti alışımda oluyor ne şekilde kurtulabilirim?


  gusül abdestin alırken ağza ve burna bir veya birden fazla su vermek yeterlimi.3 defa vermeye çalışıyorum fakat bazen şaşırıp 2 defa falan verdiğimde oluyor sıkıntı olur mu?

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  Bunun bir vesvese olduğunu bilmen çok iyi. Bu demektir ki yanlış bir şey yaptığını biliyorsun ve aslında bunun bir öneminin olmadığını da biliyorsun. Yapman gereken şey 3 kere su verdikten sonra kesinlikle yıkamaya su vermeye devam etmemektir.

 11. 11
  Misafir
  Gusul abdesti alırken burna 3 den fazla su almak gusule zarar verir mi

 12. 12
  Sabır
  Devamlı Üye

  Reklam


  Sünnet olan ağza ve burna 3 defa su vermektir. Yanlışlıkla fazla yapmak veya temizlenmediyse sayıyı arttırmak gusle zarar vermez.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

burna guaulde 4 su cekmek

abdest alırken agza 4 defa

abdestte ağza burna birlikte su vermek mumsema

gusulde agıza 3 kere su vermek farzmı

gusul abdestinde agza iki defa su vermek