+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Altın kullanmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  petrus
  Üye
  Reklam

  Altın kullanmak

  Reklam

  Altın kullanmak Mumsema Erkeklere ipek ve altının haram olduğunu biliyorum ancak altın herhangi birşeyle karışırsa mesela çelik ile ozamanda haram olurmu ? yani haram olması için safmı olması gerekir ? Şimdiden Allah razı olsun cevaplarınız için.

 2. 2
  umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Cevap: Altın kullanmak


  Reklam


  kardes erkeklerin altın kullanması caiz olmaz. saf altın felan die ayırım mı var!

  Hazret-i Ali’nin rivayetine göre, bir defasında Peygamberimiz (a.s.m.) ipek bir kumaşı sol eline, bir parça altını da sağ eline aldı. Sonra bunları elleriyle yukarı kaldırdı, orada bulunanlara gösterdi ve şöyle buyurdu:
  “Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir.”


  saygılarımlaa iyi gnlerrr

 3. 3
  Hamza
  Özel Üye
  Altın aksesuar
  Etiketler : altın altın kaplama caiz mi çelik kasa dini sorular fetva nureddin yıldız nurettin yıldız saat

  SORU: Selamun aleyküm hayırlı günler dilerim. Çelik kasa, altın kaplama saat (erkek saati) kullanmak caiz midir? Cevap için şimdiden teşekkür ederim. Allah’a (c.c) emanet olunuz, selam ve dua ile.
  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Sadece altın rengi veren boya altın değildir. Ancak altın görüntüsü veren bir şeyi kullanmamayı tercih etmek doğru olandır

  Erkeğin altın kaplama saat takması caiz midir?
  Sorunun Detayı
  Ben bir erkeğim. Bir saatim var altın kaplama çizgileri var. Bunu takmam haram mıdır?


  Erkeğin Altını zinet eşyası, ipeğinde giyim eşyası olarak kullanılması haramdır. Peygamber Efendimiz önce bir altın yüzük takmış, sonra parmağından çıkararak “Artık onu bir daha takmayacağım” diye buyurmuştur. Fakat kaplama için bu hüküm değişmektedir. Yani bir saatin yüzde 50’ sinden fazlası altın ise kullanmak haram, az ise caizdir.

  Kaynaklar:
  -Ayni, Hidayet Şerhi
  -Yardım Ali, Hz. Peygamberin Şemaili
  -Celal Yıldırım, İslam Fıkhı
  -Ahmet Şahin, Fetvalar


 4. 4
  petrus
  Üye
  Umutlucan kizmana gerek yok merak ediyoruz soruyoruz hemen niye insani asagiliyormus gibi cevap veriyosun? Yine de sagol cevap verdigin icin. Hamza verdigin bilgi benim icin cok yararli oldu tesekkur edirim Allah razi olsun.

 5. 5
  umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Umutlucan kizmana gerek yok merak ediyoruz soruyoruz hemen niye insani asagiliyormus gibi cevap veriyosun? Yine de sagol cevap verdigin icin. Hamza verdigin bilgi benim icin cok yararli oldu tesekkur edirim Allah razi olsun
  yok kızmadım k.bkmayın normalde öyle degilim

 6. 6
  Misafir
  Altın sarısı renkli telefon kullanmak haram mıdır?

 7. 7
  arifselim
  Yönetici
  Altın sarısı renkleri kullanmak haram değildir. Haram olan erkeklerin direk altını kullanmasıdır. Çeşitli elbise veya eşyalarda altın sarısını kullanmakta bir sakınca yoktur.

+ Yorum Gönder