+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dünya malı istemek ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. semamca_07
  Üye
  Reklam

  Dünya malı istemek ?

  Reklam

  Dünya malı istemek ? Mumsema Hayırlı günler arkadaşlar benim bir sorum olacak kafam karışık biraz ben namazlardan sonra veya gün içinde hem dünyalığım için hem ahiretim için birşeyler istiyorum hemde diğer mümin kardeşlerim için dua ediyorum yani sadece kendim için değil bütün müslüman alemi için ölmüşlerimiz için yani bencil değilim hep bana hep bana demiyorum ama mesela bazı yerlerde dini hikayeler okuyorum işte dünya malı istemek kötü olarak anlatılıyor herşeyi ahiret için isteyin diyor, dünyalık birşeyler isterken utanıyorum sanki kötü birşey yapıyormuşum gibi çok birşey istemiyorum borcum var ödeyemedim yıllardır kredi kartları bitmiyor onların bitmesini ve hakkımda hayırlısı ise birde ev sahibi olmayı diliyorum yatlar katlar paralar filan istemiyorum ailemle beraber kimseye muhtaç olmayacak kadar bir rızık istiyorum ama onu isterken bile kendimi kötü hissediyorum okuduğum bu hadisler dünya malı ile ilgili hikayeler yüzünden dünya malı istemek gerçekten kötümü tamam ahiretim için sürekli zaten dua ediyorum gün içinde sürekli salavat getiriyorum tesbih çekiyorum ama bilmiyorum bu konuda bana yardım edermisiniz ne yapmalıyım sizce?

 2. cihad38
  Emekli

  Cevap: Dünya malı istemek ?


  Reklam


  mesajınızda yazdığınız gibi dua etmek gayet yerindedir,
  dünya malını istemekden maksat,dünyayı ahirete tercih etme ile alakalıdır,
  insanın borçlarından kurtulmak ,ailesi ile rahat yaşayabilmek için,rızkının helalinden bereketli olması için dua etmesinden daha doğal birşey mi var.
  yukarda yazdığınız gibi dua etmeye gönül rahatlığı ile devam ediniz,Allah dualarınızı hayırlısıyla kabul etsin inşallah.
  birde Allah'dan hakkımızda hayırlı olanı isteyip,hayırlı olana gönlümüzü razı etmesini de dualarımıza ekleyebiliriz..

 3. semamca_07
  Üye
  Allah razı olsun, bende dikkat ediyorum dediklerinize zaten hakkımızda hayırlısı ne ise onu nasip et yarabbim diyorum hakkımızda hayırlısı değil ise biz istesek bile sen nasip etme sen herşeyin en hayırlısını bilensin diyorum ama sanki bunları söyleyince utanıyormuş gibi hissediyorum kendimi o yüzden sorma gereği hissettim.Aklıma takılan birşeyi daha sormak istiyorum mesela bu dünya ile değilde ahiretle daha çok alakadar olmak ahireti düşünüp bu geçici dünyayı unutmak için ne yapabiliriz çünkü ben sürekli namazı bırakıyorum sonra yine başlıyorum yine bırakıyorum bir türlü ara vermeden sürekli olarak kılamıyorum namaza bağlanmak için ne yapabilirim ?

 4. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Öncelikle aynı düşünceleri bende namaz esnasında cok hissetmiştim. Evimiz var daha güzel bir ev nasip et diye. Bunu isterken haline şükredeceksin . Asla nankör olmayacaksın. O nanakör olanları sevmez ve şükretmeyenlerden nimetini çeker alır. Etrafını şöyle bir incelersen ne demek istediğimi anlarsın. İnsan hayatında çok örnek var. Allah bana dua edin duanıza cevap vereyim benden isteyin demekte. Dua da bir ibadet olduğuna göre ve ALLahın hazineleri bitmeyeceğine göre herşeyi makul ve mantıklı isteyebiliriz. Önce verdiklerine şükrederek. Şükrederseniz nimetlerimi arttırırım diyor. Ayetler açık ve net.Ben çok istediğim dupleks eve çok şükür diğer nimetlerine şükretmemiz ölçüsünde ve diğer ibadetlere devam ederek kavuştum. Yaradan hem ahiretten hem dünyadan isteyin diyor. Sadece dünyadan isteyenlere tastamam dünyada ki nimetleri veririrz ama ahirette nasibi kalmaz diyor kardeşim. Her iki dünyayı da isteyeceğiz. Bu malda olur sağlıkta huzurda afiyette....
  Geleleim namaz konusuna. Ben 2 yıl öncesinden din konusunda pek fazla şey bilmeyen bir zavallıydım. O kadar ki şeytan dünyayı bana süslemiş ve kendimi doğru yolun yolcusu sanmama neden olmuştu. Şimdi etrafımda bu tür insanları gördükçe çok çok üzülüyorum. Namaz konusunu hAFİFE alma. Kuranı kerimi türkçe okuyarak ve daha başka dini kitaplarıda çok okuyarak doğru yola ALLAHımın sayesinde geldim. Kuranda o kdr çok namaz kılmayanlara ve diğer ayetlerden yüz çevirenlere karşı tehdit ayetleri var ki.....açıp oku. Hem ne demek istediğini anlayacaksın hemde imanın güçlenecek. Ben ALLAH tan eskiden fazla korkmazdım. Çünkü tanımıyordum. Sonra peygamberler tarihinden başlayarak aşama aşama ilim öğrendim. Kuranı türkçe okuayark bu korkuya eriştim. Şimdi ALLAH tan ölesiye korkuyorum. Ve onu bana verdiği nimetler için çok seviyorum. Korku ve sevgi bana devamlı çok şükür ibadetlerime dikkat etmemi sağladı. Aksatmamaya çabalıyorum. 3 ay öncede ailemi karşıma aldım ve kapandım. 30yaşından sonra kapanmak nefse çok ağır geldi. Ama ben kapanırken ağlayarak hiç istemeyerek ki bu daha da zor inan bana. ALLAHIM SIRF SENDEN KORKTUĞUM İÇİN KAPANIYORUM BANA MUAFFAKİYET VER DEDİM.4-5 gÜN SONRA bunu destekleyen çok güzel bir rüya gördüm sabah namazında....emir ve yasaklarına uymamız şart. Öncelikle namazla....sonra diğer amellerle. Kurana sünnete sarıl çok kitap oku. Ve ölümü çok an. Ölümü düşünmek beni açılmaktan ve diğer ibadetleri yapmama eyleminden sakındırıyor. Duayıda unutma. YARADAN hidayette olanlara yardım edecektir.O en güzel vekildir. Ben ona dayandım ona güvendim.

 5. semamca_07
  Üye
  Allah razı olsun vaktini ayırıp verdiğin cevap için rabbim ne muradın varsa versin inşallah dediklerinin hepsi doğru zaten sürekli şükür içindeyim sırf elim ayağım tutuyor sağlıklıyım diye her gün defalarca şükrediyorum bunu hep söylüyorum etrafımdaki insanlar arasında benden daha kötü durumda olan dinle imanla alakası olmayan işi gücü evi olupta hala bunalımda olan veya elindekilerin değerini anlamayan insanlar var onlarada anlatıyorum bunu ama herkes anlayamayabiliyor rabbim onlarada yardım etsin onlar içinde dua ediyorum her zaman.hakikaten şöyle bir düşününce 50 yıl sonra belkide hiçbirimiz bu dünyada olmayacağız ve dünya kadar malımız mülkümüz olsa bile hepsi burada kalacak dünya malının bir değeri yok ama hala dünya malı için çırpınıyoruz rabbim yardımcımız olsun bizi doğru yoldan ayırmasın inşallah.Elimden geldiğince daha dikkatli olmaya çalışıcam bende artık bu dünya gerçekten boş bir kapıldımı insan büyüsüne ne olduğunu anlamadan her türlü pisliğe bulaşabilirsin rabbim hepimizi korusun.

 6. burcealtug
  Kıdemli Üye
  allah cumlemizden razi olsun kardesim.dedigim gibi asla namazi ihmal etme.ölümü cok an.

+ Yorum Gönder
ben sırf malı Rabbime,  dunyada evin olmasini istemek,  Dünya malı için ağlamak günahmı,  rabbim ben dünya malı istemiyorum sadece onu istiyorum