+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Akşam namazında ilk oturuşta olan durum ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. acizkul
  Üye
  Reklam

  Akşam namazında ilk oturuşta olan durum ?

  Reklam

  Akşam namazında ilk oturuşta olan durum ? Mumsema Selamun Aleykum,Akşam namazının ilk oturuşunda tahiyyatı okudum ardından Allahumme Salli dedim(tabi okunmayacak olduğunu unutmuştum) ve hemen kalktım bu durumda namazım bozuldu mu ?

 2. Snowdrop
  Elhamdülillah

  Cevap: Akşam namazında ilk oturuşta olan durum ?


  Reklam


  Birinci oturuşta Tehıyyât`ı okuduktan sonra hemen kalkmayıp salâvatları ve duaları okumak yahut da bir rükün edâ edecek kadar gecikmek. Bu durumda eğer salâvattan okunan kısım bir cümle teşkil eder ise (Allahümme salli alâ Muhammedin demek gibi) namazın sonunda sehiv secdesi yapılır. Fakat okunan kısım bir cümle teşkil etmemişse, sehiv secdesine gerek yoktur.

  ve ya
  Dört veya üç rekâtlı farz veya vitir namazlarında birinci oturuşta, Tahiyyat okunduktan sonra, yanılarak "Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed" denilmesi ve Ebû Hanîfe'den bir rivayete göre bu Tahiyyattan sonra bir harf bile ziyade edilmesi sehiv secdelerini gerektirir. Fakat son oturuşlarda Tahiyyattan sonra Kur'an okunması, dua edilmesi, sehiv secdelerini gerektirmez. Çünkü son oturuş dua ve senâ mahallidir. Kur'an ise dua ve senâyı içine alır.

  alinti

+ Yorum Gönder