+ Yorum Gönder
7. Sayfa BirinciBirinci ... 4678 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İslamda Kaza Namazı var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. HAMMADUN
  Emekli
  Reklam

  Cevap: İslamda Kaza Namazı var mı?

  Reklam  Cevap: İslamda Kaza Namazı var mı? yedinci sayfa yazısı mumsema.com Cevap: İslamda Kaza Namazı var mı?
  Eğer namaz müslümanın üzerine farz değilse, borçta değildir. Eğer namaz müslümanın üzerine farz ise, borç değilmidir.

  Farzı eksik olan, nafile diye niyet etse bile, eksik olan borcuna sayılır. Dahi kıldığı ve sünnet diye niyet ettiği dahi borcuna sayılır.

  İlk sorgu namazdan ise eğer, borcada girmiyorsa namaz, sorguya ne gerek var....???

  Peygaber'in (S.A.V.) o güzide ASHAB'ına gelince.... Mademki onlar gökyüzünde yıldızlar gibidir. Hangisine uyulursa HAK'kı buluruz. Onlar için KAZA NAMAZI söz konusudur. Onlar asla namazlarından taviz verici değildirler. Ancak bizler için durum biraz farklıdır. Bizler genelde namazlarımızı İHMAL ederiz. Sonra ihmal ettiğimiz namazlarıda üzerimize borç diye alırız. ASHAB'ın KAZA NAMAZI ile bizim İHMAL'den doğan namazımız arasında muhakkaktır ki fark vardır. Doğaldır ki; ikisi aynı şey değil. Çünkü ASHAB uyanık ve şuurlu olduğu halde asla bir vakti her ne suret şekil ve şartta olursa olsun ihmale bağlamaz, bağlayamaz.

  SAVAŞ VAR.... Yok problem. Gönderir bir saf ileriye, kendi çekilir geriye, kılar farzını verir selamını, atılır küffarın üzerine arslanlar gibi. Çeker arkadaşını arka safa, önlerinde Peygamber(S.A.V.) tam donanımlı savaş aletleri yanında kılar namazını verir selamını atılır aslanlar gibi küffar üzerine,

  Zira onlar NAMAZ'ın ne demek olduğunu, çok ama çok iyi bilirler.

  KAZA NAMAZI aslen ASHAB ve MÜMİN'ler içindir.

  Müslümanlar içinse İHMAL'den doğan namaz borcudur ki; Netice itibariyle bir NAMAZ ve BORÇ söz konusudur.

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: İslamda Kaza Namazı var mı?


  Reklam


  kaza namazı ihmal ile olursa ihtilaflıdır,ve ben de olmayacağını savunan taraftayım.yok kişinin elinde olmayan mazeretler ise "hayız,cünüplük,uyuyakalmak,unutmak" tır.bundan başka şeri olarak mazeret olabilecek bir namaz bırakma yoktur.

  borç mantığıyla düşüneceksek hayızlı olduğu gün farz olan orucu tutmayan,namazı kılmayan kadının da kaza etmesini beklememiz gerekir.rasulullah(sav)'ın öğrettiği bir şey yok ise bu durumda,eski kılınmayan namazlara tövbe edip yenilerine canla başla sarılmalıyız.

 3. HAMMADUN
  Emekli
  Kadında MECBURİYETLER BAHSİ'nde ORUÇ için gününe gün tutmak vardır. Ancak yine MECBURİYETLER BAHSİ'nde namazı kaza etmek yoktur. Bu hususda Hazreti Aişe Validemizin.... Peygamber Efendimiz'in Oruç hususunda gününe gün tutunuz dediğini, ancak namaz için aynı şeyi söylemediği nakledilir. Bu husus kadında ve MECBURİYETLER BAHSİ'nde meşrudur.

  Erkekler için durum farklıdır. Erkekler MECBURİYETLER BAHSİ'ne girmediğinden, namazda ve oruçta borçlanma hususunda birebir muhataptır. Üzerinede mutlak borçtur.

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  kardeş namazın mümine borç olduğuna dair bir delil getirebilir misin,ihmal ile kılmadığının borçluğuna dair?

 5. DieHard
  ..Hayat Werenin Kulu..
  "hayız,cünüplük,uyuyakalmak,unutmak" tır.bundan başka şeri olarak mazeret olabilecek bir namaz bırakma yoktur.
  Bunun içerisinde hayız yok diye biliyorum.. Diğerleri tamam.. Dediği gibi namazı kazaya bırakmak diye bir şey olamaz.. Namaz kazaya bırakılmaz kazaya kalır..

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  hayızken namaz kılmaz kadın,guslettikten sonra hayızken kılmadığı namaz ona farz değildir.fazla olmuş

 7. HAMMADUN
  Emekli
  İnternetten bulabildiğim deliller şimdilik bu kadar.

  Ebu Dâvud, Salât 11 (438)

  Dikkat ediniz! ALLAH'a hamd ederiz ki, biz, bizi namazdan alıko*yan dünya işlerinden bir şeyde değildik. Fakat ruhlarımız, ALLAH'ın elinde (olduğu için uyuya kaldık). ALLAH, ruhlarımızı, dilediği zaman geri gönderir. Sizden her kim, yarının sabah namazına vaktinde yeti*şirse, onunla birlikte onun gibisini (bugün vaktinde kılamadığı sabah namazını) kaza etsin' buyurdu.

  Müslim, Mesâcîd 311 (681); Ebu Dâvud, Salât 11 (441); Tirmizî, Salât 16 (177); Nesâî, Meuâkît 53

  Yine Ebu Dâvud, Tirmizî ile Nesâî'nin rivayetinde şu ifade yer almaktadır:


  Sahabiler, Peygamber (s.a.v)'e; (uyuya kaldıkları için) namazı kaçirdık-lannı söylediler. Bunun üzerine Peygamber (s.a.v):


  Uyuya kalmaktan dolayı namazı kaçırmada bir kusur yoktur. Ku*sur ancak diğer namaz vakti girinceye kadar namazı kılmayan kimsede vardır. Buna göre kim uyuya kalma işini yaparsa uyandığı zaman o namazı kılsın' buyurdu.

  Tirmîzî, Salât 16 (177); Nesâî, Mevâkît 53


  Tirmizî ile Nesâî'nin rivayetinde ise şu ifade yer almaktadır:


  Kusur, ancak uyanıkkendir. Sizden birisi, namazı unuttuğu yada uyuya kaldığı zaman, hatırladığı zaman o namazı kılsın.

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 8. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  SORU: Hocam kaza namazı var mıdır? Hadislerde 3 durumdan dolayı kaza namazı olduğunu biliyoruz bugün insanlar keyfi olarak namaz kılmıyorlar bir hocaefendinin yanına gittiklerinde ise onlara şu kadar senelik kaza namazın var denilince büsbütün namaza başlama arzu duymuyorlar.Bazı alimler ise samimi bir tövbenin ardından kaza namazı olmaksızın namaza başalayabilecekleri yönde fetva verebiliyorlar bu durumda olan çok tanıdıklarımız var bizi aydınlantıcı bir cevabınızı istirham ediyoruz.

  CEVAP:
  Namazın, dinin direği olmaktan dinde önemli bir ibadet olmaya doğru kaydığı bir zamanda yaşıyoruz. Dinin dağılacak en son halkası olan namaz, toplantı, misafir gibi hiç bir şekilde özür sayılmayacak nedenlerle terk edilebilmektedir. Daha da vahim olanı, Müslümanların namaz kusuru bulunan insanları ayıplı görmemeye başlamalarıdır. Diploma ve kariyerin namaz kusurunu örtebildiği bir zamanda yaşadığımızı bilmemiz gerekiyor.
  Namaz, asla önemli bir ibadet olarak tarif edilemez. Namaz dindir, İslam’dır.
  Namazın terk edilmesi durumunda kaza edilip idilmeyeceği hakkında konuşulanlar sözünü ettiğimiz anlayıştan kaynaklanmaktadır. Bu ümmetin ilim erbabı olan büyükleri (bunların başında da dört mezhep imamı gelmektedir.) namazın herhalükârda kesinlikle kaza edilmesi gerektiğine ittifak etmişlerdir. Sadece İbni Hazm ve İbni Teymiye, BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE TERK EDENİN namazlarını kaza etmesinin mümkün olmadığını iddia etmişlerdir. Onlara göre böyle bir tavır kaza ile kapatılamaz bir durumdur. Ama onlar da BİLİNÇLİ BİR TERK OLMADIKÇA namazın kaza edileceğini söyleyenler arasındadırlar.
  Netice olarak ilim erbabı, namazın unutma, sıkışıklık ve benzeri özürlerle kılınamaması veya kasten terk edilmesi halinde kesinlikle kaza edilmesi gerekmektedir. İmam Nevevi, bu konuda görüşüne dikkat edilmesi gereken ulemanın icmaı bulunduğunu söylemektedir. (Mecmu’, 1/578, Beytülefkârıddevliyye, Lübnan,2009)

  Ümmet olarak, dinimizin direğinde ortaya çıkan gevşekliğe karşı topluca onu güçlendirme hamlesinde olmamız şarttır. Zaten fırsat kollayan tembel nefislerimizi, kenarda kalmış itibar edilmez görüşlerle kışkırtmak akıllıca değildir. Bu ümmet namazın din demek olduğuna, onu bir nedenle kılamayanın kesinlikle kaza etmesi gerektiğine ittifak etmiştir. Kimin ne diyeceği çok önemli değildir. Sözüne itibar edilir âlimler diyeceklerini demişlerdir. (Bkz. Said Ebu Ceyb, Mevsuatulicma’, 3/954, Dımaşk; el-İkna’ Fi Mesaililicma’, el-Fasî, Tahkik, Faruk Hammade, 1/354, Dimaşk,2003; el-İcma’ İnde Eimmeti Ehilssünnetilerbaa, 42, Riyad, 2003)

  Namazın nasıl kaza edileceğine dair bilgiyi de hehangi bir ilmihalden okumanızda fayda vardır. Zira namazın kaza edilmesi ürkülecek kadar ağır bir yük değildir. Allah’ın rahmetinin ne denli geniş olduğunu unutmayalım.

  Nureddin Yıldız

  ------------------

  Kaza namazlarını ne zaman kılmak gerekli?


  SORU: Allahın selamı mağfireti üzerinize olsun. Benim sorum olacak. Ben bazen pazar günleri ikindiyi kıldıktan sonra cemaat dağıldıktan sonra sabah namazı dahil bütün kazaları böyle kılsam olur mu? Akşam vakti girene kadar 2 bazen yatsı namazını kılamıyorum yatsı namazını hangi vakitlerde kaza etsem olur ikindi mi öğlen mi?

  CEVAP:
  Üzerinde kaza namazı bulunan mü’min, o namazları gün gün şeklinde kılması gerekmez. Vakit vakit kılabilir. Ne zaman fırsat bulursa o fırsatta bir, iki, üç ve daha fazla namazı kaza edebilir. Yalnız, Akşam namazına ve öğlen namazına bir saat kala ile güneş doğduktan sonraki bir saatte kılmaması daha doğrudur. Allah’a emanet olunuz.

  Nureddin Yıldız

  ------------

  SORU: Kaza namazı diye bir şey var mıdır?

  CEVAP:
  ‘Kaza namazı’ Ümmet’in fukahasına göre vardır. Bir iki kısık sayılabilecek sese göre ‘kaza namazı yoktur’ dense de vardır: İlmihal kitaplarımızdaki bilgiler kafadan atılmış bilgiler değildir.

  Nureddin Yıldız


 9. HAMMADUN
  Emekli
  Sabaha çok az bir zaman kaldı.... Artık istirahat vakti. İnşaAllah bizi bu hususda mazur görürsünüz.

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 10. karadamlalar
  Kesintili Üye
  ilim erbabı şahıslar,evet onlar dediler,ben onlara bir şey demiyorum.kuran ve sünnetten delili var mı onu soruyorum,mutlak delil kabul edilebilecek şeyler yalnız kuran,sünnet ve sahabe icmasıdır.ki sahabe icması bile anılmaz çünkü sahabenin icması kuran ve sünnete zaten ters değildir.

 11. parasetemol
  Emekli
  Ne demek şimdi bunu anlamak mümkün değil;Ümmet'in Fukahası bir gün toplaşıp,sabah ve yatsı namazlarının, bu ümmetin çok zoruna gittiği için namaz listesinden silinmesinde bir mahzur yoktur,diye bir karar açıklasalar,onların görüşüne mi uyacağız,yoksa bu Ümmet'in Fukahası da olsalar onlarında kat'i suretle uymakla yükümlü olduğu Kur'an ve Sünnet'e uyacağız...Yüzyıllar içerisinde,kendilerini Ümmet'in Fukahasından gören,öyle zannedilen,öyle kabul edilen,ve hatta her türlü bidatlerinde dinimize girmesinde başrol oynayan kişiler yüzünden değil midir ÜMMETİN ŞU ZAMANDA Kİ DİNİNE KARŞI OLAN UZAK KALIŞI VE CAHİLLİĞİ?Kimsenin zoruna ve kusuruna gitmesin beyler;Bana Ümmetin Fukhasının görüşlerini emanet olarak bırakmış bir Peygamberim yok benim.Benim Peygamberim bana Mübarek Kur'an'ı ve Sünnetlerini Emanet olarak bırakmıştır.

 12. ser-a
  Üye

  Reklam


  Kaza namazı var olduğu kabul edilir ama,kazaya bırakmanın niyetine göre çok büyük günahı da vardır.Allah şirk hariç bütün günahları dilediği için af edebileceğini belirtmektedir.Kazaya kalan namazlara ait günahı af ettirebilirsek ancak kaza namazının kabul edileceği umulur.Kimseye umutsuzluk ve karamsarlık vermemek gerekir.Yalnız müslümanın tarifinde,aynı hatayı iki defa yapmama özelliği de vardır.Yani kazaya kalan namazları devamlı af dileyerek ve bir daha böyle bir hataya düşmemeye söz vererek kılmalı,ilki hata olsa bile ikincisi kasdi olmaktadır.Kasdi olarak kazaya bırakılmış kaza namazın günahının af olmasının daha zor olacağı ümit edilir.

  Bu nedenle,bir müslüman hiç bir namazını asla ve asla kazaya bırakmamalıdır.

  Günahlarımız için Allahın günahları af edilecek dilediği müslümanlar arasında olmamız dileğiyle.

+ Yorum Gönder
7. Sayfa BirinciBirinci ... 4678 ... SonuncuSonuncu
kaza namazi varmidir,  kaza namazı var mı,  kaza namazı var mıdır,  kuranda kaza namazı var mı,  kaza namazı varmı,  kaza namazı varmıdır,  kaza namazi varmi