+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadınlar kapanırken yüzlerini ve ellerinide kapatmaları abartı olurmu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Reklam

  Kadınlar kapanırken yüzlerini ve ellerinide kapatmaları abartı olurmu?

  Reklam

  Kadınlar kapanırken yüzlerini ve ellerinide kapatmaları abartı olurmu? Mumsema kadınlar kapanırken yüzlerini ve ellerinide kapatmaları abartı olurmu?
  söyledigimi yanlıs anlamayın sakın.
  ben sadece farz olan hükmü el ve yüz müstasta die okudum yani kur an ı kerimmeallerinde yazıyor
  nur suresi 31. ayet

  çnkü meallerde hep el ve yüz müstesna diyor ALLAHın emrnden çıkmamamız gerekir.

 2. klav
  Üye

  Cevap: Kadınlar kapanırken yüzlerini ve ellerinide kapatmaları abartı olurmu?


  Reklam


  el ve yüz hariç diğer yerlerin kapanması gerekir. Farz olan budur ,ancak el ve yüzüde örtecek olursak fuzuli olmaz çok daha güzel olur bu kişinin vereceği karardır. abartılacak hiçbir şey yoktur bence...

 3. Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: Kadınlar kapanırken yüzlerini ve ellerinide kapatmaları abartı olurmu?  1- Örtü bedeni baştan ayağa kadar, her tarafı örtmelidir. Çünkü; setr-i zinet manto ve başörtüsüdür. Setr-i avret manto ve başörtüsünün üstünü örtülen örtüdür.
  2- Tesettürün ince, şeffaf olmaması, kalın olması lazımdır. Çünkü; örtünmekten gaye, vücüdün azalarının belli olmamasıdır. Hz. Aişe (r.a) dan şöyle varid olmuştur:
  "Hz. Ebubekir (r.a)'ın kızı Esma (r.a)'ın Resullullah (s.a.v.) huzuruna üzerine ince bir örtü olduğu halde girdi. Resullullah (s.a.v.) onun bu halini hoş görmeyerek yüz çevirdi."
  İnce olan örtü şer'i hicap sayılmaz.
  3- Tesettürün hem sade olması, nazarı celp edecek şekilde cazip renkler olmaması lazımdır.
  4- Dar olmayıp geniş ve bol olması lazımdır, yani bedeni göstermemesidir, vücüt hatlarını tamamen örtüp bilhassa vücutta fitneyi uyandıaracak azaları göstermemesi gerekir.
  5- Kadın dışarı çıktığında koku sürmemelidir.
  6- Kadın örtüsüyle erkeklere benzememesidir (polto gibi).

+ Yorum Gönder