+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Küfre Düşüp Dinden Çıkanın Bütün Sevapları Silinir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Cevap: Küfre Düşüp Dinden Çıkanın Bütün Sevapları Silinir mi?

  Reklam  Cevap: Küfre Düşüp Dinden Çıkanın Bütün Sevapları Silinir mi? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Küfre Düşüp Dinden Çıkanın Bütün Sevapları Silinir mi?
  küfre düsünce önceki helallesmis oldugun kisilerle yeniden helallesmenmi gerekiyor ? kul borcu ödenmis sayilmiyormu?

 2. Misafir

  Cevap: Küfre Düşüp Dinden Çıkanın Bütün Sevapları Silinir mi?


  Reklam


  Murted oldugunu bilmeden rabbimin izniyle hacca giden seneler sonra bunu fak eden oluyor birdeAllah murted olanada hac nasip edermi bunu aciklarmisiniz

 3. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Murted oldugunu bilmeden rabbimin izniyle hacca giden
  Hacca gittiğine göre mümindir. Bilmeden cahilane dinden bir iş yapmışsa zaten çok defa tevbe etmiş dine girmiştir.

 4. Misafir
  Peki bu günah küfür istenmeden olmuş şirk ise sevaplar geri gelirmi istenmeden yapmışsa

 5. arifselim
  Yönetici
  İstemeden olmuş ve tövbe etmişse inşaallah ibadetleri yerindedir. Allah tövbe edenlerin günahlarını siler bağışlar.

 6. Misafir
  Hayırlı Günler...
  Allahı sanki beynimde bir cisim veya insana benzetir gibi oldum yaptığımdan çok pişmanım dinden çıkmış mıyımdır

 7. Misafir
  Ben yanlışlıkla anneme babama kızıp inanmıyorum dinden cıkıyorum deyip Allahla birisi arasında şirk koştum ama kafam yerinde degilde salak salak harketler yapıyordum sabaha kadar uyumadım sabah olunca ulan ne yaptım dedim agladım ve internetten arastirdim ben hanefiyim simdi okadar tuttugum oruclar bir hic mi oldu bir anlik sinir icin simdi sehadet getirip tövbe ettim o sevaplarim amellerim silindi mi?

 8. arifselim
  Yönetici
  Birilerine kızarak insanın ahiretini mehfetmesi veya çok büyük bir riske sokması çok acı ve çok tehlikeli bir durumdur. Bundan tövbe etmeli ve asla kesinlikle tekrar bu hataya düşmemelisin. Genel kabul edilen görüşe göre amelleri gitmez ve yeniden kaza etmesi de gerekmez denmiştir. Ancak zengin ise haccını tekrar etmesi uygun olur. Bu konuda hanefilerin ve diğer mezheplerin görüşü şu şekildedir.

  Hanefiler ve Malikilere göre mürted İslâmı terk ettiği anda bütün amelleri boşa gider. Mürtedin Müslüman iken tuttuğu oruç, kıldığı namaz, yapmış olduğu hac, vermiş olduğu zekât gibi ibadetleri tekrar İslama döndükten sonra yeniden yapması gerekir. (Bedaiu’s-Sanai, 1/292; El-Bahru’r-Raik 5/137; El-Huraşi, 8/68) Çünkü, Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:


  "Kim imandan sonra küfrederse ameli boşa gider." (Maide, 5/5)
  "Eğer sen şirk koşsaydın mutlaka amelin boşa giderdi." (Zümer, 39/65)
  "Eğer şirk koşarlarsa amelleri boşa gider." (Enam, 6/88)

  - Şafiiler ve Hanbelilere göre bir kimsenin, mürtet olarak ölmeyince, Müslüman iken işlediği ameller boşa gitmez, (Nevevi, el-Mecmu’ Şerh-ul Muhezzeb 3/5-6; el-İnsaf 1/392)

 9. qwert12380
  Devamlı Üye
  @arifselim
  Ben hanefi mezhebindenim. Küfre düşersem ve hemen şehadet getirsem bile tüm sevaplarım gider mi yani?
  Ayrıca en ufak bir şeye güzel demeye korkar oldum. Her yerde harama güzel demek küfürdür yazıyor. Nureddin YILDIZ hoca bile öyle yazmış:
  -Selamünaleyküm. Hocam bazı internet sitelerinde haramı beğenmek, haram olan bir şeye güzel demek küfürdür deniyor. Mesela şu şarkı çok güzel demek veya içki güzel demek yani haram olduğunu bilip böyle demek küfür müdür? İnsanı kafir eder mi?
  -Selamünaleyküm. Öyle bir söz kullanmak haram olmasına haramdır. Bunda bir tartışma zemini yoktur. Haram olduğunu bilerek ve haramı hafif görmekten ötürü bu sözü söylemek ise küfürdür, Allah’a sığınırız.
  Ben şimdi diyelim açık-saçık giyinmiş bi kadın gördüm. Ne güzel giyinmiş diyerek yaptığı haram işe güzel demiş oldum. Dinden mi çıktım? Ya da sakal kesmek 4 mezhebe göre de haram ya. Diyelim berberi sakal keserken gördüm. Ne güzel sakal kesiyor dedim. Dinden mi çıkmış oldum? Sonuçta haram bir işe güzel demiş oldum.
  Son olarak ise ben yeni evlendim ama şu küfür olayı yüzünde kafayı yemek üzereyim. Yine her yerde küfre düşenin nikahı bozulur yazıyor. Nikah tazelemesi gerekiyor diyor. Yaw ben her küfre düştüğümde nikah mı tazeleyecem şimdi? Konuşmaya korkar oldum.

 10. arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşim. İlk önce senin şunu bilmen gerekir; bu dediklerinin tamamı ya yanlış bilgilerdir veya vesvese etmekten dolayı meydana gelmektedir. Bir güzel kadın gördüğünde ona güzel demen o şeyi helal saydığından dolayı değildir belki nefsani ve şehvet açısından dolayıdır. Bir berberin sakal tıraş etmesine de böyle bakılmalıdır. Evet aslında bunlar iyi ve doğru sözler değildir insanı günaha da sokabilir ama bundan haramı helal kabul etmek manası çıkmaz. Bu konularda bir helali haram veya bir haramı helal kabul etmedikçe insan küfre girmez öyle bir şey yoktur. Boş yere kendi kendine vesvese etme.

 11. Misafir
  Bazı insanlarda vesvese oluyo dine küfür açısından insan nasıl ayırt edebilir ki tamam pişman ise şeytandandır ama insan bnn vesvese olduğunu öğrenince eskisi kadar üzülmezki yenmeye falan çalışır insan dinden çıkıp çıkmadığını nasıl bilecek
  2.bu tür konularda birazda kalbe bakılmamalı mı şaka larda deil böyle şeyin şakası olmaz ama mesela kişi dine küfür ediyo ama kalben asla tastiklemiyo yani üzülmüyoda çünkü kalben bişey yok ortada vesvese mi oluyp bu??

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
küfre düşenin sevapları silinir mi,  mürted tekrar dine dönerse ibadeti ne olur,  küfre düstükten sonra ameller gider mi,  Murteza tövbe ederse amelleri geri gelir mi,  mürtedin iman ettikten sonra geçmiş sevapları gelirmi,  dinden çıkan kişinin tekrar islama dönerse daha önceki salih amelleri boşa gitmezmi,  Allah katında hayır ve sevaplar silinirmi