+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şüphe gidermek için Nikah Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. qKn.
  Emekli
  Reklam

  Şüphe gidermek için Nikah

  Reklam

  Şüphe gidermek için Nikah Mumsema Arkadaşlar nikahlı bir kimse şüphe gidermek için tekrardan nikah yapması caiz olur mu? şöyle örneklendireyim mesela nikahlanacağı kız vekalet verip nikahlanmıştır fakat kızın içinde nikahın olup olmadığı hususunda şüpheler meydana gelip tekrar yapmak isterse bunun caizliği nedir ? Veya kendiside bizzat orda bulunmuş olsun yinede olup olmadığı konusunda çok şüpheye düştü diyelim tekrar nikah yapmak istiyor caizliği nedir?
  2-Birde şunu merak ediyorum eğer caiz ise bunu yapınca önceki nikah yok sayılmış olmaz mı?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Şüphe gidermek için Nikah


  Reklam


  kıyılan nikah geçerlidir ve 2. kıyılacak nikahın bir anlamı yoktur.

 3. ExplosiveAsln
  Üye
  Aslında bu durum olduğu için demiyorum. Nikah tazelenebilir. Ayrıca caizdir de...

 4. Hoca
  erimeye devam...
  nikah bayatlamaz ki tazelensin!

 5. qKn.
  Emekli
  Alıntı mum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  nikah bayatlamaz ki tazelensin!
  ben o konuyu araştırdım şimdi yazsam uzun olurda nikah tazelemeyi şundan dolayı yapıyorlarmış nikah bağının zayıflamaması daha kuvvetli olması için.

 6. Hoca
  erimeye devam...
  ben o konuyu araştırdım şimdi yazsam uzun olurda nikah tazelemeyi şundan dolayı yapıyorlarmış nikah bağının zayıflamaması daha kuvvetli olması için.
  NİKAH TAZELEMEK, TECDİD-İ NİKAH

  Bazı camilerde hocaefendiler nikâh tazeleme duası okuyorlar. Bunun bid`at olduğunu okumuştum. O zaman nikâh tazeleme işi nasıl yapılabilecektir? Ya da nikâh tazelemek gerekli midir?

  Şer`î nikâh; şartları şeriat tarafından belirlenmiş, şekli çizilmiş ve karı ile kocayı birbirine bağlayan itibari bir bağdır. Pamuk ipliği gibi bir şey değildir. Üzerinden zaman geçmekle yıpranacak şekilde bir yerlere sürtünüyor da değildir. Bu yüzden "talâkı" yani boşanmayı ifade eden bir sözle, bir "irade beyanı" ile koparılmadıkça eskimez ve "yenilenme"sine gerek olmaz. Camilerdeki "nikâh tazeleme" ifadelerine bakılırsa zaten sakat ve yapmacık olduğu görülür.

  1. Önce "yenileme=tecdîd" ifadesi kullanılıyor. Halbuki, nikâh eskiyen, tamir görebilen birşey değildir. Ya vardır veya yoktur. Varsa yenilenmez. Yoksa da şartları mevcutsa kıyılır, kesilir, kısaca nikah eskimez. Bu durumda da bir kadın bir erkeğe aralıksız en fazla üç defa nikâhlanabilir. Oysa sözünü ettiğiniz işlem, bazı camilerde her hafta tekrarlanır.

  2. Nikâhın en önemli şartı, tarafların karşılıklı rızalarıdır. Halbuki, camilerdeki, nikâh yenileme işlemlerinde kadına hiçbir şey sorulmamaktadır.

  3. Kalıp haline gelmiş o sözlerde "ürîdü" yani "istiyorum" ifadesi kullanılmaktadır. Bu ifade, kabul ettim, yaptım anlamına gelmez. Arzu ediyorum, demek olur. Bu da akid gerçekleştirmez.

  4. "Ürîdü en üceddile`l, îmane ve nikâha bi-kavl`i lâilâhe illellah..." denmektedir. Yani nikâhımı "lâilahe illallah"sözü ile yenilemeyi arzu ediyorum, demektir. Oysa nikâh "lâilâhe illellah" sözü ile yenilenmez.

  Sonuç olarak bu tür bir uygulamanın, Islâmî olmadığı ve bir "şer`î fiil"i (Nikâhın "şer`î bir fiil" olduğu konusunda bk. Şeyh Ahmed Molla Ciyûn, Nûru`I-envâr I/100) ilgilendirdiği için bid`at olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ancak bu meseleye başka açılardan da bakılabilir.


 7. qKn.
  Emekli
  ben o konunun araştırmasını yaptım buraya http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...ozulur-mu.html
  sizin verdiğiniz yazıda orda farklı yazılarda

+ Yorum Gönder