Konusunu Oylayın.: Şaşkınlık içindeyim

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Şaşkınlık içindeyim
 1. 12.Ağustos.2013, 03:12
  1
  bolu
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Ağustos.2012
  Üye No: 97506
  Mesaj Sayısı: 53
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Şaşkınlık içindeyim


  Şaşkınlık içindeyim Mumsema merhabalar hayırlı geceler dilerim şükürler olsun ramazan bayramını hakkıyla geçirdik Allahmnicelerini nasip etsin inşallah ben birşey sormak istiyorum size ve çok şaşkınım hemde çok çok mutlu benim bir sevdiğim var 2 yıldır birlikteyiz şükürler olsun Rabbime ben rüyamda sevdiğimle evlendiğimi görmüştüm kır düğünü yapıyorduk ben bir havai fişek patlatıyordum ve sevdiğimin adı yazıyordu gökyüzünde okudum resmen geçen gün geziyorduk sevgilimle ve bir düğün yeri gördük çiftlikte kır düğünü ilanı vardı sevgilim dediki fiyatını öğrenelimkısmet olursa burda yaparız belki düğünümüzü dedi o an nutkum tutuldu çünkü rüyamda gördüm ya ondan ben alevi bir kızım ve sevdiğim sünni ailem beni bir türlü vermiyor sünni olduğu için çok çok mücadele ediyoruz inşallah kurban olduğum Rabbim kavuşturu bizi hayırlısıyla..sizce bu yaşanan bir işaret mi yani rüyam gerçekleşcek mi inşallah ne dersiniz şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı günler dilerim


 2. 12.Ağustos.2013, 03:12
  1
  bolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli  merhabalar hayırlı geceler dilerim şükürler olsun ramazan bayramını hakkıyla geçirdik Allahmnicelerini nasip etsin inşallah ben birşey sormak istiyorum size ve çok şaşkınım hemde çok çok mutlu benim bir sevdiğim var 2 yıldır birlikteyiz şükürler olsun Rabbime ben rüyamda sevdiğimle evlendiğimi görmüştüm kır düğünü yapıyorduk ben bir havai fişek patlatıyordum ve sevdiğimin adı yazıyordu gökyüzünde okudum resmen geçen gün geziyorduk sevgilimle ve bir düğün yeri gördük çiftlikte kır düğünü ilanı vardı sevgilim dediki fiyatını öğrenelimkısmet olursa burda yaparız belki düğünümüzü dedi o an nutkum tutuldu çünkü rüyamda gördüm ya ondan ben alevi bir kızım ve sevdiğim sünni ailem beni bir türlü vermiyor sünni olduğu için çok çok mücadele ediyoruz inşallah kurban olduğum Rabbim kavuşturu bizi hayırlısıyla..sizce bu yaşanan bir işaret mi yani rüyam gerçekleşcek mi inşallah ne dersiniz şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı günler dilerim

 3. 12.Ağustos.2013, 03:21
  2
  qKn.
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 11.Ağustos.2013
  Üye No: 102213
  Mesaj Sayısı: 36
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: şaşkınlık içindeyim :)
  Rüyan sadık rüyadır muhtemelen sadık rüyayı mübeşşiratı araştırıp bilgi sahibi olursan iyi olur bence senin için gördüklerinde sadık rüyanın sadık rüya olduğunun belirtileridir diye umuyorum zaten sadık rüya hakkında bir bilgi edin hadisleri oku ilk önce sonra zaten anlamak için belirtiye bile gerek duymazsın ben sadık rüyadır diye kesin bir şey demiyorum dikkatini de çekerim ben görmedim rüyayı sonuçta ama hayra yor veya bu konularda bilgi sahibi salih hayra yorabileceğini düşündüğün birine anlat hadisleri okumanı tavsiye ediyorum.


 4. 12.Ağustos.2013, 03:21
  2
  qKn. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli  Rüyan sadık rüyadır muhtemelen sadık rüyayı mübeşşiratı araştırıp bilgi sahibi olursan iyi olur bence senin için gördüklerinde sadık rüyanın sadık rüya olduğunun belirtileridir diye umuyorum zaten sadık rüya hakkında bir bilgi edin hadisleri oku ilk önce sonra zaten anlamak için belirtiye bile gerek duymazsın ben sadık rüyadır diye kesin bir şey demiyorum dikkatini de çekerim ben görmedim rüyayı sonuçta ama hayra yor veya bu konularda bilgi sahibi salih hayra yorabileceğini düşündüğün birine anlat hadisleri okumanı tavsiye ediyorum.

 5. 12.Ağustos.2013, 03:23
  3
  bolu
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Ağustos.2012
  Üye No: 97506
  Mesaj Sayısı: 53
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: şaşkınlık içindeyim :)

  sadık rüya ne demektir aydınlatır mısınız?


 6. 12.Ağustos.2013, 03:23
  3
  bolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  sadık rüya ne demektir aydınlatır mısınız?

 7. 12.Ağustos.2013, 03:24
  4
  qKn.
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 11.Ağustos.2013
  Üye No: 102213
  Mesaj Sayısı: 36
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: şaşkınlık içindeyim :)

  Doğru ve görüldüğü gibi çıkan rüya. Buna "rüyâ-ı sâliha" da denir. Bunun zıddı, Kur'ân tabiriyle "edğasü ahlam-karışık düş"dür.

  İnsan yaratılışı itibariyle, uyurken uyanıkmış gibi bazı olaylar yaşar. Bunlar ya gündüzleyin uyanık olduğu sırada etkisinde kaldığı hususlar olabilir veya bir hikmete dayalı olarak görülen rüyalardır. Bunlar gerek sadık rüya olsun gerek edğas olsun bu iki çeşit rüya hakkında bilgi vermektedir: "Allah Teâlâ, insanların Levh-i Mahfuz'daki durumlarını bilen bir grup meleği rüya işiyle görevlendirmiştir. Görevli melek Levh-i Mahfuz'dan aldığı durumları bir takım olaylar ve şekiller haline sokarak ilgili insanın rüyasında kalbine yerleştirir; ki o kimse için bir müjde veya uyarı ya da kınama değerinde olsun. Böylece hikmetli, yararlı veya sakındırıcı bir faaliyet gösterilmiş olur. İlgili melek bu gayret içinde iken, şeytan da insana karşı duyduğu kin ve husumetten dolayı onu uyanık iken rahat bırakmak istemediği gibi, uyku âleminde de rahat bırakmak istemez. Ona bir takım hile ve tuzaklar kurmaktan geri durmaz. Şeytan, insanın rüyasını ifsad etmek üzere ya onu gördüğü rüya hususunda yanıltmak ister veya rüyasından gâfil olmasını sağlamaya çalışır.

  Rüyalar genel olarak üzere iki kısma ayrılır:

  1- Peygamberlerin ve onlara uyan salih mü'minlerin gördükleri rüyalar bu tür rüyalardır. Yusuf (a.s)'ın gördüğü rüya gibi (Yusuf 12/4). Mümin olmayanlar da bu tür rüyaları görebilirler. Yusuf sûresi 43. Ayetinde bildirilen, Firavunun yedi zayıf ineğin yedi semiz ineği, yedi cılız başağın da yedi olgun başağı yuttuğunu gördüğü rüyasıyla, Hz. Yusuf'un hapishanede iken iki mahpusun gördüğü rüyalar da bu tür rüyalardır (Haydar Hatipoğlu, Sünen-i İbn Mâce Terceme ve Şerhi, X, 89-90).

  2- Kur'ân-ı Kerim'de, "edğasü ahlam (karmakarışık düşler)" (Yusuf, 12/44) diye bildirilen rüyalardır ki; şeytanın uyuyan kimseyle oynamasından, kişinin arzu ettiği veya etmediği bir şeyi çok konuşmasından veya arzulamasından kaynaklanan rüyalardır. Bu rüyalara itibar edilmez.

  Rasûlüllah (s.a.s) Efendimizin rüyaları sadık rüyalardan idi. Aynı zamanda, ona rüyasında vahiy de gelirdi. İlk vahiyler ona "Sâdık Rüyalar" şeklinde gelmiştir. Buhârî'de Hz. Aişe (r.anha)'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte şöyle denmektedir:

  "Rasûlüllah (s.a.s)'e vahyin ilk gelişi uykuda rüya-ı Sâliha (Sadıka) görmekle olmuştur. Rasûlüllah'ın gördüğü bütün rüyalar sabah aydınlığı gibi apaçık rüyalardı" (Tecrid-i Sarih Tercemesi, I,10). Rasûlüllah (s.a.s)'ın rüyasında her gördüğü aynen olurdu. Bu durum altı ay devam etmişti. Buhârî, İbn Hanbel, Taberanî ve Bezzaz'ın rivâyet ettikleri bir hadis-i şerifte Rasûlüllah (s.a.s):

  "Salih (sâdık) rüya (mü'minin rüyası) peygamberliğin kırk altı cüzünden bir parçadır" buyurmuştur (Maamafih, "elli cüzden", "yetmiş cüzden", "kırk cüzden" diye gelen rivayetler de vardır (es-Suyûtî, Kıtful-Ezhâril-Mütenasira fil-Ahbaril-Mütevatira, Beyrut 1985, s. 174). Peygamberlik süresinin yirmi üç yıl devam etmiş bulunmasına göre, vahyin rüya-ı sâdıka olarak gönderildiği altı ay, peygamberlik süresinin kırk altı cüz'ünden bir parça olur.

  Rasûlüllah (s.a.s)'e rüyâyı sâdıka olarak vahiy gelmesi ilk altı aydan sonra da kesilmemiştir. Bunun için Ashab-ı Kirâm, Rasûlüllah (s.a.s)'i uykusundan uyandırmaktan çekinirlerdi. Nitekim Buhârî'nin İmrân b. Husayn (r.a)'den rivâyet ettiği bir hadis-i şerifte Rasûlü Ekrem, ashabı ile bir gazadan dönerken bir vadide uyuyakalmışlar ve sabah namazını geçirmişlerdi. Kuşluk vakti Ashab uyanmış, Rasûlüllah (s.a.s) uyanmamıştı. İmran b. Husayn der ki: "Rasûlüllah uyuduğu vakit kendiliğinden uyanmadıkça uyandırmazdık. Zira biz uykusu esnasında kendisine (vahiy mi nazil olur, başka bir hal mi arız olur) ne olacağını bilmezdik" (Tecrid-i Sarih Tercemesi, II, 256)

  Hadis, tefsir ve siyer kitaplarında Rasûlüllah (s.a.s)'in sâdık rüyalarından bir çokları nakledilmektedir. Bunlar maddî hayatta aynen meydana gelmiştir.

  Müslim'in Enes b. Malik'den rivayetine göre Rasûlüllah (s.a.s) şöyle anlatmıştır:

  "Bir gece ben uyuyan kimsenin gördüğü şekilde (yani rüyâda) kendimizi Ukbe b. Nâfi'in evinde imişiz gördüm. "Bize İbn Tâb hurmasından hurma getirdiler: Ben bunu, yükselmenin dünyada bizim için, ahirette akıbetin de bizim için olduğuna ve dinimizin tamamlandığına yordum" (Müslim, Rüya, 18).

  Yine Müslim'in Ebû Musâ el-Eş'arî'den rivayetine göre de Rasûlüllah (s.a.s) şöyle anlatmıştır:

  "Rüyada kendimi Mekke'den hurmalı bir yere hicret ediyorum gördüm. Bu yerin Yemame veya el-Hecer olacağını zannettim. Ama baktım Yesrib şehri imiş. Bu rüyamda kılıç salladığımı da gördüm. Kılıcın başı koptu. Bir de baktım bu, Uhud savaşı gününde mü'minlerin başına gelen musibettir. Sonra onu tekrar salladım ve en güzel şekline döndü. Bir de baktım bu, Allah'ın getirdiği fetih ve mü'minlerin bir yere toplanmasıdır. Bu rüyada bir takım inekler gördüm, Allah'ın yaptıklarının mutlak hayır olduğuna inandım. Baktım ki bunlar, Uhud gününde mü'minlerden bir cemaattir. Ve hayır ise Allah'ın sonradan getirdiği hayırdır ve Allah'ın bize sonradan Bedir gününde getirdiği sıdkın sevabıdır" (Müslim, Rüya, 20).

  Rasûlüllah (s.a.s)'in vefatıyla vahiy, dolayısıyla vahiy olan sâdık rüyalar da kesilmiştir. Ama her mü'mine nasip olabilmesi mümkün olan sâdık rüyalar baki kalmıştır. Bu sâdık rüyalar ilham kabilindendir ve her mü'min bu çeşit rüyaları görebilir. Bunun için Rasûlüllah (s.a.s)

  -Nübüvvetten ümmete yalnız mübeşşirat kalmıştır, buyurdu.

  -Mübeşşirât nedir, ya Rasûlüllah? diye sorulduğunda;

  -Sâlih rüyalardır, buyurdu (Tecrid-i Sarih Tercemesi, 4/34).

  "Kıyamet yaklaşınca (ahir zamanda) mü'minin rüyası yalan çıkmaz" (İbn Mâce, Rüya; 9).

  Sadık rüyalar yukarıdaki hadiste bildirildiği gibi sevindirici (mübeşşirat) olduğu gibi, ikaz edici de olabilir.

  Abdullah b. Ömer (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir: "Rasûlüllah (s.a.s) sağlığında, Ashabdan birisi bir düş gördüğü zaman Resulullaha onu hikaye ederdi. Ben de bir düş görmek ve onu Rasûlüllaha arzetmek isterdim. O sırada ben çok gençtim. Ve Rasûlüllah (s.a.s) zamanının âdeti üzere mescidde uyurdum. Bir kere ben de rüyamda gördüm ki; iki melek beni yakalayıp benimle Cehenneme gittiler. Cehennem kuyu duvarı gibi (taşla) örülmüştü. Onun iki boynuz (gibi iki tarafı) vardı. Burada (Kureyş'ten) kendilerini iyice tanıdığım kimseler vardı. Bunun üzerine ben "Cehennemden Allah'a sığınırım" demeğe başladım. Bu sırada başka bir melek katıldı ve bana "korkma!" dedi. Ben bu rüyamı kardeşim Hafsa'ya anlattım. Hafsa da Rasûlüllah (s.a.s)'e arzetti. Rasûlüllah (s.a.s):

  "Abdullah ne iyi adamdır! Fakat gecenin bir kısmında (kalkıp da) namaz kılmayı âdet edinseydi" buyurmuş. Bundan sonra ben gecenin az bir kısmı müstesna olmak üzere uyumadım" (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, IV, 28-30).

  Mü'minin göreceği sâdık rüyaların başında, Rasûlüllah (s.a.s)'i rüyasında görmesi gelir. Çünkü, onun rüyada görülmesi kesinlikle sâdıktır. Buhârî, Müslim, Tirmizi, İbn Mâce, İbn Hanbel ve Taberanî'nin rivâyet ettikleri bir hadiste Rasûlü Ekrem (s.a.s) şöyle buyurmuştur:

  "Rüyasında beni gören, gerçekten beni görmüştür. Çünkü, Şeytan hiç bir şekilde bana benzer bir surete giremez" (es-Suyuti, Kıtful-Ezharil-Mütenasira, s. 171).

  Sâdık rüyayı doğru sözlü kişiler görür ve bu kişilerin rüyası Cenab-ı Hakktan bir müjdedir (Müslim, Rüya, 6).

  Sâdık rüyalar genellikle seher vakitlerinde görülür (Tirmizi, Rüya, 3; Dârimî, Rüya, 9).

  İsmail KAYA


 8. 12.Ağustos.2013, 03:24
  4
  qKn. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Doğru ve görüldüğü gibi çıkan rüya. Buna "rüyâ-ı sâliha" da denir. Bunun zıddı, Kur'ân tabiriyle "edğasü ahlam-karışık düş"dür.

  İnsan yaratılışı itibariyle, uyurken uyanıkmış gibi bazı olaylar yaşar. Bunlar ya gündüzleyin uyanık olduğu sırada etkisinde kaldığı hususlar olabilir veya bir hikmete dayalı olarak görülen rüyalardır. Bunlar gerek sadık rüya olsun gerek edğas olsun bu iki çeşit rüya hakkında bilgi vermektedir: "Allah Teâlâ, insanların Levh-i Mahfuz'daki durumlarını bilen bir grup meleği rüya işiyle görevlendirmiştir. Görevli melek Levh-i Mahfuz'dan aldığı durumları bir takım olaylar ve şekiller haline sokarak ilgili insanın rüyasında kalbine yerleştirir; ki o kimse için bir müjde veya uyarı ya da kınama değerinde olsun. Böylece hikmetli, yararlı veya sakındırıcı bir faaliyet gösterilmiş olur. İlgili melek bu gayret içinde iken, şeytan da insana karşı duyduğu kin ve husumetten dolayı onu uyanık iken rahat bırakmak istemediği gibi, uyku âleminde de rahat bırakmak istemez. Ona bir takım hile ve tuzaklar kurmaktan geri durmaz. Şeytan, insanın rüyasını ifsad etmek üzere ya onu gördüğü rüya hususunda yanıltmak ister veya rüyasından gâfil olmasını sağlamaya çalışır.

  Rüyalar genel olarak üzere iki kısma ayrılır:

  1- Peygamberlerin ve onlara uyan salih mü'minlerin gördükleri rüyalar bu tür rüyalardır. Yusuf (a.s)'ın gördüğü rüya gibi (Yusuf 12/4). Mümin olmayanlar da bu tür rüyaları görebilirler. Yusuf sûresi 43. Ayetinde bildirilen, Firavunun yedi zayıf ineğin yedi semiz ineği, yedi cılız başağın da yedi olgun başağı yuttuğunu gördüğü rüyasıyla, Hz. Yusuf'un hapishanede iken iki mahpusun gördüğü rüyalar da bu tür rüyalardır (Haydar Hatipoğlu, Sünen-i İbn Mâce Terceme ve Şerhi, X, 89-90).

  2- Kur'ân-ı Kerim'de, "edğasü ahlam (karmakarışık düşler)" (Yusuf, 12/44) diye bildirilen rüyalardır ki; şeytanın uyuyan kimseyle oynamasından, kişinin arzu ettiği veya etmediği bir şeyi çok konuşmasından veya arzulamasından kaynaklanan rüyalardır. Bu rüyalara itibar edilmez.

  Rasûlüllah (s.a.s) Efendimizin rüyaları sadık rüyalardan idi. Aynı zamanda, ona rüyasında vahiy de gelirdi. İlk vahiyler ona "Sâdık Rüyalar" şeklinde gelmiştir. Buhârî'de Hz. Aişe (r.anha)'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte şöyle denmektedir:

  "Rasûlüllah (s.a.s)'e vahyin ilk gelişi uykuda rüya-ı Sâliha (Sadıka) görmekle olmuştur. Rasûlüllah'ın gördüğü bütün rüyalar sabah aydınlığı gibi apaçık rüyalardı" (Tecrid-i Sarih Tercemesi, I,10). Rasûlüllah (s.a.s)'ın rüyasında her gördüğü aynen olurdu. Bu durum altı ay devam etmişti. Buhârî, İbn Hanbel, Taberanî ve Bezzaz'ın rivâyet ettikleri bir hadis-i şerifte Rasûlüllah (s.a.s):

  "Salih (sâdık) rüya (mü'minin rüyası) peygamberliğin kırk altı cüzünden bir parçadır" buyurmuştur (Maamafih, "elli cüzden", "yetmiş cüzden", "kırk cüzden" diye gelen rivayetler de vardır (es-Suyûtî, Kıtful-Ezhâril-Mütenasira fil-Ahbaril-Mütevatira, Beyrut 1985, s. 174). Peygamberlik süresinin yirmi üç yıl devam etmiş bulunmasına göre, vahyin rüya-ı sâdıka olarak gönderildiği altı ay, peygamberlik süresinin kırk altı cüz'ünden bir parça olur.

  Rasûlüllah (s.a.s)'e rüyâyı sâdıka olarak vahiy gelmesi ilk altı aydan sonra da kesilmemiştir. Bunun için Ashab-ı Kirâm, Rasûlüllah (s.a.s)'i uykusundan uyandırmaktan çekinirlerdi. Nitekim Buhârî'nin İmrân b. Husayn (r.a)'den rivâyet ettiği bir hadis-i şerifte Rasûlü Ekrem, ashabı ile bir gazadan dönerken bir vadide uyuyakalmışlar ve sabah namazını geçirmişlerdi. Kuşluk vakti Ashab uyanmış, Rasûlüllah (s.a.s) uyanmamıştı. İmran b. Husayn der ki: "Rasûlüllah uyuduğu vakit kendiliğinden uyanmadıkça uyandırmazdık. Zira biz uykusu esnasında kendisine (vahiy mi nazil olur, başka bir hal mi arız olur) ne olacağını bilmezdik" (Tecrid-i Sarih Tercemesi, II, 256)

  Hadis, tefsir ve siyer kitaplarında Rasûlüllah (s.a.s)'in sâdık rüyalarından bir çokları nakledilmektedir. Bunlar maddî hayatta aynen meydana gelmiştir.

  Müslim'in Enes b. Malik'den rivayetine göre Rasûlüllah (s.a.s) şöyle anlatmıştır:

  "Bir gece ben uyuyan kimsenin gördüğü şekilde (yani rüyâda) kendimizi Ukbe b. Nâfi'in evinde imişiz gördüm. "Bize İbn Tâb hurmasından hurma getirdiler: Ben bunu, yükselmenin dünyada bizim için, ahirette akıbetin de bizim için olduğuna ve dinimizin tamamlandığına yordum" (Müslim, Rüya, 18).

  Yine Müslim'in Ebû Musâ el-Eş'arî'den rivayetine göre de Rasûlüllah (s.a.s) şöyle anlatmıştır:

  "Rüyada kendimi Mekke'den hurmalı bir yere hicret ediyorum gördüm. Bu yerin Yemame veya el-Hecer olacağını zannettim. Ama baktım Yesrib şehri imiş. Bu rüyamda kılıç salladığımı da gördüm. Kılıcın başı koptu. Bir de baktım bu, Uhud savaşı gününde mü'minlerin başına gelen musibettir. Sonra onu tekrar salladım ve en güzel şekline döndü. Bir de baktım bu, Allah'ın getirdiği fetih ve mü'minlerin bir yere toplanmasıdır. Bu rüyada bir takım inekler gördüm, Allah'ın yaptıklarının mutlak hayır olduğuna inandım. Baktım ki bunlar, Uhud gününde mü'minlerden bir cemaattir. Ve hayır ise Allah'ın sonradan getirdiği hayırdır ve Allah'ın bize sonradan Bedir gününde getirdiği sıdkın sevabıdır" (Müslim, Rüya, 20).

  Rasûlüllah (s.a.s)'in vefatıyla vahiy, dolayısıyla vahiy olan sâdık rüyalar da kesilmiştir. Ama her mü'mine nasip olabilmesi mümkün olan sâdık rüyalar baki kalmıştır. Bu sâdık rüyalar ilham kabilindendir ve her mü'min bu çeşit rüyaları görebilir. Bunun için Rasûlüllah (s.a.s)

  -Nübüvvetten ümmete yalnız mübeşşirat kalmıştır, buyurdu.

  -Mübeşşirât nedir, ya Rasûlüllah? diye sorulduğunda;

  -Sâlih rüyalardır, buyurdu (Tecrid-i Sarih Tercemesi, 4/34).

  "Kıyamet yaklaşınca (ahir zamanda) mü'minin rüyası yalan çıkmaz" (İbn Mâce, Rüya; 9).

  Sadık rüyalar yukarıdaki hadiste bildirildiği gibi sevindirici (mübeşşirat) olduğu gibi, ikaz edici de olabilir.

  Abdullah b. Ömer (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir: "Rasûlüllah (s.a.s) sağlığında, Ashabdan birisi bir düş gördüğü zaman Resulullaha onu hikaye ederdi. Ben de bir düş görmek ve onu Rasûlüllaha arzetmek isterdim. O sırada ben çok gençtim. Ve Rasûlüllah (s.a.s) zamanının âdeti üzere mescidde uyurdum. Bir kere ben de rüyamda gördüm ki; iki melek beni yakalayıp benimle Cehenneme gittiler. Cehennem kuyu duvarı gibi (taşla) örülmüştü. Onun iki boynuz (gibi iki tarafı) vardı. Burada (Kureyş'ten) kendilerini iyice tanıdığım kimseler vardı. Bunun üzerine ben "Cehennemden Allah'a sığınırım" demeğe başladım. Bu sırada başka bir melek katıldı ve bana "korkma!" dedi. Ben bu rüyamı kardeşim Hafsa'ya anlattım. Hafsa da Rasûlüllah (s.a.s)'e arzetti. Rasûlüllah (s.a.s):

  "Abdullah ne iyi adamdır! Fakat gecenin bir kısmında (kalkıp da) namaz kılmayı âdet edinseydi" buyurmuş. Bundan sonra ben gecenin az bir kısmı müstesna olmak üzere uyumadım" (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, IV, 28-30).

  Mü'minin göreceği sâdık rüyaların başında, Rasûlüllah (s.a.s)'i rüyasında görmesi gelir. Çünkü, onun rüyada görülmesi kesinlikle sâdıktır. Buhârî, Müslim, Tirmizi, İbn Mâce, İbn Hanbel ve Taberanî'nin rivâyet ettikleri bir hadiste Rasûlü Ekrem (s.a.s) şöyle buyurmuştur:

  "Rüyasında beni gören, gerçekten beni görmüştür. Çünkü, Şeytan hiç bir şekilde bana benzer bir surete giremez" (es-Suyuti, Kıtful-Ezharil-Mütenasira, s. 171).

  Sâdık rüyayı doğru sözlü kişiler görür ve bu kişilerin rüyası Cenab-ı Hakktan bir müjdedir (Müslim, Rüya, 6).

  Sâdık rüyalar genellikle seher vakitlerinde görülür (Tirmizi, Rüya, 3; Dârimî, Rüya, 9).

  İsmail KAYA

 9. 12.Ağustos.2013, 03:26
  5
  bolu
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Ağustos.2012
  Üye No: 97506
  Mesaj Sayısı: 53
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: şaşkınlık içindeyim :)

  hadisleri okudum ve çok etkilendim tüylerim diken diken oldu inşallah benim rüyam sasık rüyadır ve inşallah çıkar Allah razıolsun sizden


 10. 12.Ağustos.2013, 03:26
  5
  bolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  hadisleri okudum ve çok etkilendim tüylerim diken diken oldu inşallah benim rüyam sasık rüyadır ve inşallah çıkar Allah razıolsun sizden

 11. 12.Ağustos.2013, 03:28
  6
  rana
  Aciz Kul

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Temmuz.2007
  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 5,592
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 69
  Bulunduğu yer: Almanya

  Cevap: şaşkınlık içindeyim :)

  kardesim herkes rüya yorum yapamaz, bunun icin belirli bir mevkide olmak gerek..
  ayrica islamda sevgili denilen "zina dönemi" yoktur!
  sünni sevdiginiz sanirim islami pek yasamiyor.. Allah hidayet versin..
  islamda helali olman icin nikahinda olmalisin.. rüya ile amel edilmez..
  Allaha dua edin, zinadan uzak durun..


 12. 12.Ağustos.2013, 03:28
  6
  Aciz Kul
  kardesim herkes rüya yorum yapamaz, bunun icin belirli bir mevkide olmak gerek..
  ayrica islamda sevgili denilen "zina dönemi" yoktur!
  sünni sevdiginiz sanirim islami pek yasamiyor.. Allah hidayet versin..
  islamda helali olman icin nikahinda olmalisin.. rüya ile amel edilmez..
  Allaha dua edin, zinadan uzak durun..

 13. 12.Ağustos.2013, 03:29
  7
  qKn.
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 11.Ağustos.2013
  Üye No: 102213
  Mesaj Sayısı: 36
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: şaşkınlık içindeyim :)

  bolu Nickli Üyeden Alıntı
  hadisleri okudum ve çok etkilendim tüylerim diken diken oldu inşallah benim rüyam sasık rüyadır ve inşallah çıkar Allah razıolsun sizden
  her gün aklından çıkmazsa da şaşma derim sadık rüyaysa eğer. bir de rüyan sadık rüya ise eğer sana açık bir şekilde gösterilmiş sanırım yani olduğu gibi olabilir hadisleri ve peygamberimizin rüya tabirlerini okumanı tavsiye ederim aydınlatır seni.


 14. 12.Ağustos.2013, 03:29
  7
  qKn. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  bolu Nickli Üyeden Alıntı
  hadisleri okudum ve çok etkilendim tüylerim diken diken oldu inşallah benim rüyam sasık rüyadır ve inşallah çıkar Allah razıolsun sizden
  her gün aklından çıkmazsa da şaşma derim sadık rüyaysa eğer. bir de rüyan sadık rüya ise eğer sana açık bir şekilde gösterilmiş sanırım yani olduğu gibi olabilir hadisleri ve peygamberimizin rüya tabirlerini okumanı tavsiye ederim aydınlatır seni.

 15. 12.Ağustos.2013, 03:33
  8
  qKn.
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 11.Ağustos.2013
  Üye No: 102213
  Mesaj Sayısı: 36
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: şaşkınlık içindeyim :)

  rana Nickli Üyeden Alıntı
  kardesim herkes rüya yorum yapamaz, bunun icin belirli bir mevkide olmak gerek..
  ayrica islamda sevgili denilen "zina dönemi" yoktur!
  sünni sevdiginiz sanirim islami pek yasamiyor.. Allah hidayet versin..
  islamda helali olman icin nikahinda olmalisin.. rüya ile amel edilmez..
  Allaha dua edin, zinadan uzak durun..
  yanlış anlaşılmasın bu arada bana mı diyorsunuz bilmiyorum ama rüya tabiri de yapmıyorum açıkçası sadık rüyadır da demedim diyemem de zaten salih bilgili hayra yorabilecek birisine başvurmasını öneriyorum ben zaten oda olmuyorsa hayra yorarsın hayırdır inşallah dersin benim bildiğim rüya ile amel de edilmez zaten gerçekleşeceği varsa gerçekleşir zaten kişinin durumuna göre yorumlar bunu da yorumlayan zaten ben detaya girmiyorum rana anlatmış zaten benim yanlışım varsa düzeltiniz.


 16. 12.Ağustos.2013, 03:33
  8
  qKn. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  rana Nickli Üyeden Alıntı
  kardesim herkes rüya yorum yapamaz, bunun icin belirli bir mevkide olmak gerek..
  ayrica islamda sevgili denilen "zina dönemi" yoktur!
  sünni sevdiginiz sanirim islami pek yasamiyor.. Allah hidayet versin..
  islamda helali olman icin nikahinda olmalisin.. rüya ile amel edilmez..
  Allaha dua edin, zinadan uzak durun..
  yanlış anlaşılmasın bu arada bana mı diyorsunuz bilmiyorum ama rüya tabiri de yapmıyorum açıkçası sadık rüyadır da demedim diyemem de zaten salih bilgili hayra yorabilecek birisine başvurmasını öneriyorum ben zaten oda olmuyorsa hayra yorarsın hayırdır inşallah dersin benim bildiğim rüya ile amel de edilmez zaten gerçekleşeceği varsa gerçekleşir zaten kişinin durumuna göre yorumlar bunu da yorumlayan zaten ben detaya girmiyorum rana anlatmış zaten benim yanlışım varsa düzeltiniz.

 17. 12.Ağustos.2013, 03:35
  9
  rana
  Aciz Kul

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Temmuz.2007
  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 5,592
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 69
  Bulunduğu yer: Almanya

  Cevap: şaşkınlık içindeyim :)

  yok kardesim sana degildi sözüm
  hayirdir insaAllah der yolumuza bakariz, rabbimin hayirlara cikarmasini dileriz..
  genel icin yazdim..


 18. 12.Ağustos.2013, 03:35
  9
  Aciz Kul
  yok kardesim sana degildi sözüm
  hayirdir insaAllah der yolumuza bakariz, rabbimin hayirlara cikarmasini dileriz..
  genel icin yazdim..

 19. 12.Ağustos.2013, 03:38
  10
  qKn.
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 11.Ağustos.2013
  Üye No: 102213
  Mesaj Sayısı: 36
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: şaşkınlık içindeyim :)

  rana Nickli Üyeden Alıntı
  yok kardesim sana degildi sözüm
  hayirdir insaAllah der yolumuza bakariz, rabbimin hayirlara cikarmasini dileriz..
  genel icin yazdim..
  zaten şöyle bir şey var sadık rüya gerçeleşecek rüya sonuçta hadislerden okuduğumuzla zaten gerçekleşecekse bizim Allah(c.c)'a gücümüz yetmez kimsenin de yetmez hayırdır inşallah diyip zamana bırakmak çok mantıklı gözüküyor bence.


 20. 12.Ağustos.2013, 03:38
  10
  qKn. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  rana Nickli Üyeden Alıntı
  yok kardesim sana degildi sözüm
  hayirdir insaAllah der yolumuza bakariz, rabbimin hayirlara cikarmasini dileriz..
  genel icin yazdim..
  zaten şöyle bir şey var sadık rüya gerçeleşecek rüya sonuçta hadislerden okuduğumuzla zaten gerçekleşecekse bizim Allah(c.c)'a gücümüz yetmez kimsenin de yetmez hayırdır inşallah diyip zamana bırakmak çok mantıklı gözüküyor bence.

 21. 12.Ağustos.2013, 03:43
  11
  Sumame
  Tombik Ammo

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 30.Mart.2009
  Üye No: 47625
  Mesaj Sayısı: 1,055
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 11
  Yaş: 23

  Cevap: şaşkınlık içindeyim :)

  bolu adlı üyenin geçmiş mesajlarına bakın !


 22. 12.Ağustos.2013, 03:43
  11
  Tombik Ammo
  bolu adlı üyenin geçmiş mesajlarına bakın !

 23. 12.Ağustos.2013, 03:53
  12
  qKn.
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 11.Ağustos.2013
  Üye No: 102213
  Mesaj Sayısı: 36
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: şaşkınlık içindeyim :)

  Yeni Üye Nickli Üyeden Alıntı
  bolu adlı üyenin geçmiş mesajlarına bakın !
  "Rüyasına yalan karıştıran veya görmediği halde görmüş gibi rüya anlatan kimseye kıyamet günü bir arpa tanesini bağlamakla mükellef tutulacaktır.” (Dârimî Rüya, 5; İbn Mâce, Rü'ya 8; Darimî, Rikak 3)

  “Yalandan rüya gördüğünü söyleyen kimse kıyamet günü iki arpa tanesini birbirine bağlamakla mükellef olacak fakat asla onları birbirine bağlayamayacaktır.” (bk. Buhârî, Ta’bir: 45)

  Allah, yalan söylemeyi açıkça haram kılmıştır: “Şu bir gerçektir ki Allah haddi aşan, yalancı kimseleri iflah etmez." (Mümin, 40/28)

  yalan mı atıyor bilmiyorum ama öyleyse sonuç olsun diye koydum hadisleri biz rüya yorumcusu değiliz ki zaten buraya sürekli o konulardan açmanın bir manası yok bence birinin olacak demesini bekliyor olabilir belki de hayırdır inşallah deriz biz bilgi de verdik.


 24. 12.Ağustos.2013, 03:53
  12
  qKn. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Yeni Üye Nickli Üyeden Alıntı
  bolu adlı üyenin geçmiş mesajlarına bakın !
  "Rüyasına yalan karıştıran veya görmediği halde görmüş gibi rüya anlatan kimseye kıyamet günü bir arpa tanesini bağlamakla mükellef tutulacaktır.” (Dârimî Rüya, 5; İbn Mâce, Rü'ya 8; Darimî, Rikak 3)

  “Yalandan rüya gördüğünü söyleyen kimse kıyamet günü iki arpa tanesini birbirine bağlamakla mükellef olacak fakat asla onları birbirine bağlayamayacaktır.” (bk. Buhârî, Ta’bir: 45)

  Allah, yalan söylemeyi açıkça haram kılmıştır: “Şu bir gerçektir ki Allah haddi aşan, yalancı kimseleri iflah etmez." (Mümin, 40/28)

  yalan mı atıyor bilmiyorum ama öyleyse sonuç olsun diye koydum hadisleri biz rüya yorumcusu değiliz ki zaten buraya sürekli o konulardan açmanın bir manası yok bence birinin olacak demesini bekliyor olabilir belki de hayırdır inşallah deriz biz bilgi de verdik.
+ Yorum Gönder