+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ameliyat geçirenler namazlarını bir süreliğine erteleyebilirler mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. acemi1
  Üye
  Reklam

  Ameliyat geçirenler namazlarını bir süreliğine erteleyebilirler mi?

  Reklam

  Ameliyat geçirenler namazlarını bir süreliğine erteleyebilirler mi? Mumsema Ameliyat oldum ve eve gelince kendimi tutamadım abdestim bozuldu. Ameliyatı karın bölgemden oldum ve eğilirken falan dikişler ağrıyor kasılıyorum. Namaz kılamayacak haldeyim. Cumartesiye kadarda banyo yapmam yasak . Abdest alamadığım için günaha giriyor muyum şuan ?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Ameliyat Oldum


  Reklam


  Ameliyat geçirenler namazlarını bir süreliğine erteleyebilirler mi?
  Ameliyat olan kimse nasıl abdest alır?
  Geçmiş olsun, Allah Teâlâ size acil şifalar versin. Mü’min şuuru yerinde oldukça namazı terk edemez. Hastalığı onu ne kadar engelliyorsa o kadarını yapmamaya izinlidir sadece. Mesela sadece farzları kılabilir. Ayakta duramadığı için oturarak kılabilir. Sadece başını eğmeye gücü yetiyorsa başı ile işaret ederek kılabilir. Aman namazı ihmal etmeyin. Çok geçmiş olsun.
  Eğer ameliyat ya da bir yaradan dolayı banyo yapmak zarar verecekse, sadece teyemmüm ederek ibadetlerini yerine getirir.

  Yara üzerine yapılan meshin müddeti ne kadardır?

  Mesh bir zamanla kayıtlı değildir. Abdest bozulduktan sonra yeni bir abdest alındığında sargılı bulunan kısım meshedilir. Her vakit abdest almaya gerek yoktur. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/101.)


+ Yorum Gönder