+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tesbih Namazı Cemaatle nasıl kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kul93
  Devamlı Üye
  Reklam

  Tesbih Namazı Cemaatle nasıl kılınır?

  Reklam

  Tesbih Namazı Cemaatle nasıl kılınır? Mumsema Tesbih Namazı Cemaatle nasıl kılınır? Detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Reklam


  imam 300 tesbibi açıktan okur.tek ya da 2 selamla kılınır

  aynı normal namazlarda olduğu gibi yapar.tek farkı imamın tesbihleri açıktan okuması ve cemaatinde dinlemesi

 3. Necef_
  Emekli
  Tek başına kılmak daha uygundur..

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Necef_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Tek başına kılmak daha uygundur..
  insanlar bu namazı tek başına kılamadığından cevaz verilmiştir.tabi tek kılabilen tek kılsın(gerçi kılamayacak ne var da insanlar işte...)

 5. jerusselam
  Devamlı Üye
  Tesbih namazı en az kaç kişiyle kılınır?
  Mesela bir imam ve bir cemaat ile kılınır mı?


  Evet, tesbih namazı tek bir imam ve bir cemaatle kılınabilir. Tek başınada kılınabilir. Nafile namazların münferiden kılınması daha faziletlidir.

  Aslolan hüküm bu olmakla beraber, bazı şart ve kayıtlara bağlı olarak istisnai bir hüküm de mevcut bulunmaktadır. Şöyle ki:

  Herkesin tek başına başaramayacağı tesbih namazını, davetleşmek ve haberleşmek suretiyle olmaksızın, oturmakta olan birkaç kişi, aralarından birini imamlığa geçirip kendileri de ona uyarak kılsalar caizdir. (Mehmed Emre, Günümüz Meselelerine açıklamalı Fetvalar, 1320)

  Tesbih namazı cemaat halinde kılındığı zaman imâm, açıktan okur ve tesbihleri de açıktan tekrar eder. (İbn Abidîn, Reddu'l-Muhtar, Mısır 1966,2/27)

  Tesbih namazının belli bir vakti yoktur. Kerahet vakitlerinin dışında her zaman kılınabilir. Bu namazı dört rekat olarak kılmak mümkün olduğu gibi, iki rekatın sonunda selam vermek suretiyle, ayrı ayrı ikişer rekat halinde kılmak da mümkündür. (bk. Vehbe ez-Zuhavlî, el-Fıkhu'l-İslâmî ve Edilletühü, Dımaşk, 1984, II, 49).

+ Yorum Gönder
tesbih namazı cemaatle nasıl kılınır,  cemaatle tesbih namazı,  tesbih namazi cemaatle kilinirmi diyanet,  tesbih namazı cemaatle kılınır mı,  cemaatle tesbih namazı kılınışı,  cemaatle tesbih namazı nasıl kılınır,  cemaatle tesbih namazi nasil kilinir