+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Öğle namazını kaçırdhm ne yapmalıyım ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. killa360
  Üye
  Reklam

  Öğle namazını kaçırdhm ne yapmalıyım ?

  Reklam
 2. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Cevap: Öğle namazını kaçırdhm ne yapmalıyım ?


  Reklam


  kazasını yapacaksın

 3. killa360
  Üye
  Nezaman ve nası yapıcam biraz bilgilendirirmisnz ?

 4. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  ikindi namazın farzından önce yapsan daha iyi olur keharet vaktleri hariç her zamn kaza namazı kılınır.


  niyet ettm ALLAH rızası için vaktinde yetişipte kılamadıgım en son kazaya kalmıs ögle namazının farzının kazasını kılmaya

  dersn

  yada en son kazaya kalmıs öğlenin farzına
  yada bugun kılamagım en son kazaya kalmıs ögle namazının farzınaaa

 5. jerusselam
  Devamlı Üye
  Kaza namazına nasıl niyet edilir?  Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını kılmaya" yahut "...son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

  Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

  Aynı namazları kazaya kalmış olanlar, bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

  Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.

+ Yorum Gönder