+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bilerek veya bilmeyerek küfre düşen birinin amelleri ne olur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ses_5
  Üye
  Reklam

  Bilerek veya bilmeyerek küfre düşen birinin amelleri ne olur?

  Reklam

  Bilerek veya bilmeyerek küfre düşen birinin amelleri ne olur? Mumsema Bilerek veya bilmeyerek küfre düşen birinin küfre düştükten sonra(eğer tevbe etmemişse) kıldığı namazlar ve tuttuğu oruçlar kabul olur mu?. Küfre düşmüşsek ve tevbe etmeden ibadetlerimize devam etmişsek, bu ibadetlerin kazası gerekir mi?

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Bilerek veya bilmeyerek küfre düşen birinin amelleri ne olur?


  Reklam


  Her Müslümanın Allahü teâlânın emirlerine uyması, yasak ettiği şeylerden kaçması gerekir. İbadetleri yapmaya, haramlardan sakınmaya önem vermeyenin imanı gider, kâfir olur. Kâfir olarak ölen kimse, ahirette sonsuz olarak Cehennemde çeşitli azaplara maruz kalır. Affedilmesine ve Cehennemden çıkmasına imkan ve ihtimal yoktur.

  Bir Müslümanın küfre düşmesi, yani kâfir olması çok kolay olur. Çünkü her sözde ve her işte kâfir olmak ihtimali çoktur. Bunun için küfrün sebebi bilinmese de, her gün bir kere, Ya Rabbi, bilerek veya bilmeyerek küfre [kâfirliğe] sebep olan bir söz söyledim veya bir iş yaptımsa, pişman oldum, beni affet demelidir. Böyle tevbe eden muhakkak af olur, Cehennemden kurtulur. Cehennemde sonsuz kalmamak için, her gün muhakkak tevbe etmelidir. Müslümanın bu tevbeden daha önemli görevi yoktur.

  Kul hakkı bulunan günahlara tevbe ederken bu hakları ödemeli, kılınmamış namaz borçlarına tevbe ederken de, bunları kaza etmeye çalışmalıdır. (Seadet-i Ebediyye)


+ Yorum Gönder