+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Toplu Zikir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. romeo13
  Üye
  Reklam

  Toplu Zikir

  Reklam

  Toplu Zikir Mumsema şimdi inşallah Allah nasip ederse yarin zikir çekecegiz 3 kisi bir zakir olmasi gerekirmi yoksa 3 ümüz sesli uuyumlu bir şekilde ALLAH ı anabilirmiyiz zikredebilirmiyiz

 2. NuN
  Üye

  Cevap: Toplu Zikir


  Reklam


  Zikir nedir nasıl yapılır? bu konuda bilginiz var mı?

 3. romeo13
  Üye
  Allahı anmak ALLAH LA İLAHE İLLALAH DİYECEĞİZ İNŞALLAH ALLAHI ANACAĞIZ

 4. NuN
  Üye
  Peygamberimiz hiç toplu zikir yapmış mı?

 5. romeo13
  Üye
  arimi’de geçen rivayet şöyledir:

  Amr b. Yahya babasından, o da kendi babasından rivayet ediyor:

  Biz, sabah namazından önce Abdullah b. Mes`ud`un kapısının önünde oturuyorduk, çıkınca beraber mescide gidecektik, yanımıza Ebu Musa el Eşari geldi ve "Ebu Aburrahman henüz evinden çıkmadı mı? diye sordu? O`na "Hayır, çıkana kadar bizle otur" dedik. Sonra Abdullah ibnu Mes`ud çıktı ve topluca ona yöneldik. Ebu Musa ona dedi ki: "Ey Ebu Abdurrahman, mescitte bilmediğim bir şey gördüm ve elhamdulillah bu gördüğümü ben hayır zannediyorum." . Abdullah b. Mes`ud "O gördüğün nedir?" diye sordu. O da, "Eğer yaşarsan sen de göreceksin..." "Mescitte halkalar şeklinde oturmuş namazı bekleyen bir topluluk gördüm, her halkada bir adam vardı ve halkadakilerin ellerinde taşlar bulunuyordu. O adam `yüz kere tekbir edin` diyor tekbir getiriyorlar, `yüz kere lâ ilâhe illâllah deyin diyor onlarda lâ ilâhe illâllah diyorlar, `yüz kere tesbih edin` diyor tesbih ediyorlardı." Abdullah b. Mes`ud peki, sen "Onlara ne dedin?" diye sordu? Ebu Musa da "Onlara bir şey demedim, senin görüşünü veya emrini bekledim." diye cevap verdi. Bunun üzerine Abdullah b Mes`ud "Onlara günahlarını saymalarını emretmedin mi, ve hasenatlarının zayi olmayacağını söylemedin mi?" dedi. Sonra bu halkalardan birinin başına hep beraber gidip, durduk. Abdullah b. Mes`ud halkadakilere şöyle dedi: "Sizler ne yapmaktasınız, bu gördüklerim de nedir?" "Ey Ebu Abdurrahman, bu taşlarla tekbirlerimizi, tehlillerimizi ve tesbihlerimizi sayıyoruz. Bunun üzerine İbn Mesud "Günahlarınızı sayın, ben size garanti ederim ki hasenatınızdan bir şey eksilmeyecek. Yazıklar olsun ey ümmet-i Muhammed ne çabuk helak oldunuz! İşte onlar Nebi -sallallâhu aleyhi ve sellem- in sahabesi, aramızdalar ve bakın (kullandığı) elbiseleri, kapları henüz eskimedi bile.. Nefsim elinde olana yemin ederim ki siz ya Muhammed`in dininden daha iyi bir din üzeresiniz ya da dalâlet kapısını açmaktasınız."

 6. romeo13
  Üye
  Bu yazıyı bir dini bir siteden buldum içinde Ahmet b.hanbel'in müsned'ini kaynak göstererek bu hadis geçiyor ama ben müsned'te bu hadisi bulamadım elinde müsned kitabı olanlar bakabilir mi


  Kalabalık bir sahâbe topluluğuna zikir telkini yapıldığı sâbit ve vâkîdir. Zira Hz. Peygamber sallâllahü aleyhi ve sellem; bir gurup sahâbe ile evinde otururlarken,Efendimiz: «İçinizde yabancı bir kimse varsa
  onu dışarı çıkarıp, kapıyı kapatınız» buyurduğunda biz: «İçimizde yabancı birisinin olmadığını» söyledik. Hücre-i sa'âdetin kapısını kapatıp oturduktan sonra, bir sûre «Lâ ilâhe illâllah, Lâ ilâhe illallah» diyerek, topluca ve yüksek sesle zikrettik» şeklinde bir rivâyeti Ahmed b. Hanbel, Şeddâd b. Evs radıyallahü anh'den sahih kaydıyla şöyle nakletmektedir:

  «Biz Rasûlüllah sallâllahü aleyhi ve sellem'in huzûrunda idik. O: «Aranızda hristiyan, yahûdi, ya da şerî'atın esrârına, vâkıf olmayan yabancı bir kimse var mı?» deyince biz de: «Hayır yok yâ Rasûlâllah!» dedik. Efendimiz kapının kapatılmasını emretti. «Ellerinizi kaldırın ve «Lâ ilâhe illâllah» deyin» buyurdu. Ellerimizi kaldırdık ve öylece bir süre kelime-i tevhid zikrini icrâ ettik. Rasûlüllah sallâllahü aleyhi ve sellem ellerini indirince biz de indirdik. Hz. Peygamber aleyhissalâtü vesselâm; zikrin sonunda :

  «Allah'ım sana hamdolsun. Muhakkak sen beni bu kelime-i tevhidin tebliği ile peygamber olarak gönderdin. Onunla zikretmeyi bana emrettin ve bunun karşılığında da bana cenneti va'dettin. Asla sen verdiğin sözden caymazsın» diye duâ etti.» Sonra da: «Size müjdeler olsun ki Cenâb-ı Hakk, hepinizi afvetti» buyurdu. (Munziri bu hadisin Ahmed b. Hanbel'in Müsned'inden naklen hasen olduğunu söylemiştir.)

 7. romeo13
  Üye
  Müsned-i İmam Ahmed'de böyle bir hadis mevcut değil kardeşim. Ama şu hadisler mevcut. İbret alabilmeyi nasib eylesin Rabbim cümlemize:

  Muğîre b. Şu'be'den (ra):
  Hz. Peygamber (sas) buyurdu ki: "Kim yalan/uydurma olduğundan şüphelendiği bir hadisi benden naklederse o kişi yalancılardan biri olur."


  İbn Abbas'tan (R. anhümâ):
  Rasûlullah (sas) şöyle buyurdu: "Bildikleriniz dışındaki hadis rivayetinde dikkatli olun! Kim benim adıma bilerek yalan uydurursa cehennemdeki yerine (Şimdiden) hazırlansın."


  Ebû Katâde'den (ra):
  Rasûlullah'ın(sas) bu minberde şöyle konuştuğunu duydum:
  "Ey İnsanlar! Benden çokça hadis rivayetinde dikkatli olun! Benim adıma konuşan ancak doğruyu nakletsin! Kim de benim söylemediğim sözleri (hadis olarak) uydurursa cehennemdeki yerine (şimdiden) hazırlansın."

+ Yorum Gönder