+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçlu iken aynı gün içerisinde birden fazla mastürbasyon yapmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. maniacc16
  Üye
  Reklam

  Oruçlu iken aynı gün içerisinde birden fazla mastürbasyon yapmak

  Reklam

  Oruçlu iken aynı gün içerisinde birden fazla mastürbasyon yapmak Mumsema arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi Oruçlu iken aynı gün içerisinde birden fazla mastürbasyon yapmanın hükmü nedir yani ramazan ayı içerisinde 1 kez yapınca kaza 2.de kefaret olduğunu biliyorum ama aynı gün içerisinde 1-2 defa yaparsam ne olur ? acill

 2. ömerhattab
  Devamlı Üye

  Cevap: Oruçlu iken aynı gün içerisinde birden fazla mastürbasyon yapmak


  Reklam


  bozulan oructan sonra ikincisini yapman günah olarak sana yetiyor...

 3. maniacc16
  Üye
  kazamı gerekir kefaretmi ?

  mantık olarak aynı gün olduğu için 1 kez orucu bozuyorsun

  yokmu cevap verecek kimse ??????????????

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  ömer hattab kardeşi gereken cevabı vermiş zaten

 5. m_baran
  Üye
  Mademki bu işi yapacaktın neden oruç tutmuşsun. oruc tutan bir insana bunlar yakışmaz.

 6. HAK.ISLAM
  Üye
  kazamı gerekir kefaretmi ?

  mantık olarak aynı gün olduğu için 1 kez orucu bozuyorsun

  yokmu cevap verecek kimse ?????????????
  kefaret gerekmez kaza gerekir. aynı hareketi ertesi gün veya ramazanın herahangi bir gününde oruca niyet etmişken. yani oruçlu iken tekrarlarsan . kefarette gerekir.

 7. İnanc
  Devamlı Üye
  Oruçluyken mastürbasyon (istimna) yapmak kaza mı gerektirir keffaret mi?


  Değerli kardeşimiz;
  Oruçluyken mastürbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder. Keffaret orucu tutmak gerekmez.
  Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.
  Farz olduğu halde Ramazan'da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da keffareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir.
  Şu kadar var ki, kefaret gerekmemesi, günahın küçüklüğünü göstermez.

  Ayrıca böyle birşey yaptıysanız Allah sizi ıslah etsin.


 8. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı HAK.ISLAM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kefaret gerekmez kaza gerekir. aynı hareketi ertesi gün veya ramazanın herahangi bir gününde oruca niyet etmişken. yani oruçlu iken tekrarlarsan . kefarette gerekir.

  fetva 2 defa da tekrarlasan sadece kaza gerektiği yönünde değilmi.

 9. HAK.ISLAM
  Üye
  fetva 2 defa da tekrarlasan sadece kaza gerektiği yönünde değilmi.
  şimdi şöyle diyeyim kardeşim. Masturbasyon yapıldı oruç zaten bozuldu. ve buna kaza gerekir. oruç bozuldugundan dolayı tekrar yaparsa zaten kaza gerekmiş. ve orucuda bozulmuş ikinci yaptıgında günahkar olur. ama kefaret gerekmez.

  bir kitaptada gördüm ki. birinci gün yaptı oruç bozuldu sadece kaza gerekir denildi. 2. gün veya başka gün o seneki ramazan orucunda bir kere daha oruca niyet ettikten sonra masturbasyon yaptın bu sefer hem kaza hem kefaret gerekir deniliyor.


  Cübbeli Ahmet hoca nın Abdest risalesi kitabının 199-200 sayfalarında aynen şu geçmektedir.

  El ile meni getirmek için fiil de bulunsa fakat meni getirmezse orucu bozulmaz. Ancak meni getirirse orucu bozulur , SADECE KAZA GEREKİR.

  El ile meni getirmenin hükmüne gelince:

  ''Elini nikah eden mel'undur'' Kavl-i şerifi gereğince , el ile meni getirmek tahrimen mekruhtur. ancak zinadan korkarsa üzerine bir vebal olmaması ümit edilir. (Acluni, Keşfü'l - hafa, Dürül Muhtar cilt : 2 shf 399 )

  ikinci kere yapıldıgı zaman kefaret gerekecegine dahil bir bilgi kitabında bulamadım. Ama bazı kitaplarda. orucu bozup sadece kaza gerektiren bir şeyi , aynı ramazan orucu içinde tekrardan yapılırsa kefarette gerekir deniliyor..

  bir örnek daha vereyim. bir fiilde bulundun. yanlışlıkla orucun bozuldu ve sadece kaza gerekecek bir iş yaptın. akşama kadar orucunu yinede koruman vaciptir. Eğerki yer içersen günahkar olursun.

 10. musab
  Hadis Öğrencisi
  reddül muhtarda geçiyor hocam ikinci kez yapmanın kefaret gerekeceği.ama pek kabul görülmeyen görüş olsa gerekki sorularla islamiyet sitesi öyle bir şey yok kaza gerekir kefaret gerekmez diye cevap verdi.yani fetva gerekmez yönünde diye düşünüyorum.ama tabiki kefaret gerekir diyen yok demiyorum.

  evet onu biliyorum koruman gerektiğini

 11. HAK.ISLAM
  Üye
  malt kardeşim Reddül Muhtar dedigin İbni Abidin hazretlerinin kitabıdır. Bizim başlıca ana kaynagımız. zaten hanefi mezhebi fıkıhtaki çoğu bilgiyi o kaynaktan alıyor.

 12. musab
  Hadis Öğrencisi

  Reklam


  hocam illaki reddül muhtarda geçiyor diye fetva o şekilde verilecek diye kural yok.biliyorum ibni abidinin kitabı olduğunu.dediğim gibi sorularla islamiyet gerekmez diye cevap verdi

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
masturubasyon orucu bozarmı cubbeli