+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Rüyalandım bilmediğim için orucumu bozdum kefaret gerektirir mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cankclu
  Üye
  Reklam

  Rüyalandım bilmediğim için orucumu bozdum kefaret gerektirir mi ?

  Reklam

  Rüyalandım bilmediğim için orucumu bozdum kefaret gerektirir mi ? Mumsema Selamun aleyküm 16 yaşındayım 3 sene önce girdim ergenliğe. Ergenliğe girdikten 1 ay sonra ramazandı ve ramazanda rüyalandım bilmediğim için orucumu bozdum kefaret gerektirir mi ?ve izlediğim bir film yüzünden(açık sahneler vardı) zevk suyu geldi ve orucumu bozdum filmde öyle sahneler olduğunu bilmiyordum ve gelenin zevk suyu olduğunu orucumu bozmayacağını da bilmiyordum kefaret gerektirir mi?

 2. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Cevap: Bir sorum var


  Reklam


  ALLAH azze ve celle kur an ı kerimde şöyle buyurmaktadır;

  Onları (evlât edindiklerinizi) babalarına nisbet ederek çağırın. Allah yanında en doğrusu budur. Eğer babalarının kim olduğunu bilmiyorsanız, bu takdirde onları din kardeşleriniz ve görüp gözettiğiniz kimseler olarak kabul edin. Yanılarak yaptıklarınızda size vebal yok; fakat kalplerinizin bile bile yöneldiğinde günah vardır. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

  azhap 5.

 3. Cankclu
  Üye
  Net bi cevap verseniz iki durum için de

 4. Cankclu
  Üye
  Daha net bi cevap verseniz

 5. jerusselam
  Devamlı Üye
  Uykuda ihtilam (cünüb) olmak orucu bozar mı?


  zevk suyu dediğin mezidir gusül gerektirmez orucuda bozmaz Gündüzleyin uyurken ihtilâm olmak oruca zarar vermez. Çünkü bu elde olmayarak ortaya çıkan bir durumdur. bilmeden orucunu bozduysan iki gün kaza etmen gerekir
  Oruçluyken mastürbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder. Keffaret orucu tutmak gerekmez.
  Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.
  Farz olduğu halde Ramazan'da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da keffareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir.
  Şu kadar var ki, kefaret gerekmemesi, günahın küçüklüğünü göstermez.

 6. İnanc
  Devamlı Üye
  Bu durumlar olunca internetten veya ilmihalden araştırma yapma imkanın yokmuydu kardeşim ?

 7. Cankclu
  Üye
  Vardı ama aklıma gelmedi aileden kimseye de soramadım

+ Yorum Gönder