+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti kaç dakikada alınır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Turkkizi
  Üye
  Reklam

  Gusül abdesti kaç dakikada alınır

  Reklam

  Gusül abdesti kaç dakikada alınır Mumsema Selamun Aleykum. Gusul abdesti kac dakikada alinir? Ben yarim saatta aliyorum sacimin diblerine su gectimi diye 2 veya 3 kez sampuanliyorum. Yani gusul alirken sacimin dibleriyle cok ugrasiyorum. Daha hizli nasil gusul alabilirim ?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusul abdesti kac dakikada alinir?


  Reklam


  Rasûlullah (s.a.s.), cünüplükten yıkanmak istediği zaman ilk önce namaz abdesti gibi bir abdest alır, bilâhare yıkanırmış. Nitekim Hz. Âişe (r.a.), Peygamberimizin boy abdesti alışını şöyle anlatıyor:

  "Peygamber (s.a.s.) cenabetten yıkanmak istediği zaman, ellerini yıkamayla başlardı. Sonra namaz için abdest alır gibi bir abdest alırdı. Sonra ellerini suya sokup, saç diplerini oğuştururdu, bilâhare avuçları ile üç defa başına su dökerdi. En sonunda suyu tüm vücuduna dökerdi." (Buharî, Gusül, 1)

  Abdestte ve gusülde, lüzûmundan fazla su kullanmak isrâf olup, harâmdır. Peygamber efendimiz, yaklaşık 875 gr. su ile abdest alır, 4.2 litre su ile guslederdi.

 3. Misafir
  Selamun aleykum abiler ben gusül alırken vudüdümda çok kıl olduguu için ovalamam gerektiğini hissediyorum ama bu şekilde vesveseye kapılıp uzun süre banyodan çıkamıyorum sormak istediğim vücüdumuzdaki aşırı kıllardan dolayı ovalamamızmı gerekir yoksa su döksek geçerli olurmu?

 4. mum
  Administrator
  ovalamamızmı gerekir yoksa su döksek geçerli olurmu?
  Vücudu normal bir şekilde ovalamak yeterlidir.
  Vesvese yapıp su ve vakit israfı yapmak günahtır

+ Yorum Gönder
gusül abdesti kaç dakikada alınır,  gusül kaç dakikada alınır,  boy abdesti kaç dakikada alınır,  5 dakikada gusül abdesti alınır mı,  kac dakikada gusul alinir