+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir bayanın 20 yıllık namaz ve oruç borçları nasıl hesaplanır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Bir bayanın 20 yıllık namaz ve oruç borçları nasıl hesaplanır?

  Reklam

  Bir bayanın 20 yıllık namaz ve oruç borçları nasıl hesaplanır? Mumsema insan tovbe ediyor ama ispat gerek.korkuyorum.20yillik namaz vevoruc borclarimdan nasil kurtulurum.hesaplamayi yapsamda emin olamiyorum.sizfen ricam baslik altina hesap edermisiniz?cubbeli ahmet h.17rekat diyor gunluk borca.vitri hesaplamiyor.birde bayanin hastalik durumu var.

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Bir bayanin 20 yillık namaz ve oruç borçları nasıl hesaplanır?


  Reklam


  20 yıllık oruç borcu en fazla 600 gündür.

  Farz namazlar ise,
  7300 sabah namazı
  7300 öğle namazı
  7300 ikindi namazı
  7300 akşam namazı
  7300 yatsı namazı

  Not: kadınların adet günü hariç. hastalık kaç gün ise düşülür.

 3. burcealtug
  Kıdemli Üye
  ALLAH RAZI olsun . Şimdi bu durumda kaç yıl oruç tutarsam silinir. Birde farzların ardından her vakitte kaza kılarsam inşallah ömür bitmezse kaç yılda tahmini namaz borcu kalmaz

 4. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  şimdi diyelim mezhebi hanbeli kaza borcu olmazmı?
  sonucta oda hak mezheplerden ve biz 4 mezhebe göre amel ediyoruz..

  zira kazanın hükümleri vardır
  ,nsanlara yanlış yol göstermemek lazımmmm

 5. burcealtug
  Kıdemli Üye
  20yillik namaz borcum her farz namazinin ardindan kilmaya devam edersem 20yil sonra biter allah omur verirse tabii.lakin oruc borcum nasil biter bilmiyorum.asure ayinda tuttugumuz oruc 1yila denk gelir mi?yani bu benim oruc borclarimi karsilar mi?nafilemidir?

 6. arifselim
  Yönetici
  Bu şekilde faziletli olan nafile oruçları kaza oruçlarının yerine geçmez. Siz imkan ve fırsat buldukça ihmal etmeden kılmaya ve tutmaya çalışın.

 7. Misafir
  Bi türlü işin içinden çıkamadım yardım ederseniz sevinirim. 33 yaşındayım arada kıldıklarımı hesaplamıyorum hiç. Fazlam olsun eksiğim olmasın inşallah. 6 gün adet hali. Şimdi başlamış gibi hesaplarsak borç ne oluyo acaba.

 8. arifselim
  Yönetici
  Ergenlik yaşına yani adet olduğunuz seneden itibaren adet günlerini düşerek bir hesap yapmalısınız.

 9. Misafir
  Hocam benim oruc borclarim var ben 15 yasinda adet oldum ara ara orucumu tuttum ama ne kadar borcum oldugunu hic bilmiyorum tam kac gün oruc tutmaliyim ben acaba

 10. arifselim
  Yönetici
  Bir hesap yapmalısınız ve tahminen içiniz rahat edecek bir sayı olmalıdır. Biraz fazladan üzerine eklersiniz ki içinizde hiç şüphe kalmamalıdır.

 11. halilcan
  Devamlı Üye
  arkadaşlar bu gibi durumlarda adet oldugunuz yastan bulundugunuz yaşa kadar bir tahmin yapıcaksınız ne kadar kazanız var diye, onun ustune de ne olur ne olmaz diye kalbinizi rahatlatıcak kadar ekstradan yapılması gerekli kaza sayısı ekliceksiniz, mesela siz 11 yasında adet gormeye baslamıs ve sanki arada hiç adet gormemıste o gunlerde namaz kılmak zorundaymıssınız gıbı kabul edıp fazladan kılabılırsınız yada işte ayda 2-3 gun adet olmuş dolayısıyla bugünlerde namazdan muaf olmussunuz gibide dusunup ona göre hesaplayabilirsiniz. Elinizden geldiğince bol bol hesaplayın, tabiki en garantisi arada sanki hiç oruc tutmamış, namaz kılmamış gibi kabul edip ona göre kazaları yapmak ama bu biraz zorluga neden olabilir. Eksiklikler için de Allah'a bol bol dua etmek lazım affetsin diye.

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Soru: Hocam ben 28 yaşındayım namaza yeni başladım nekadar namaz borcum var bilmiyorum lütfen yardımcı olun

  Cevap: Ergenlik yaşına girdiğiniz seneden itibaren bir hesap yapacaksınız. İçiniz rahat edecek bir miktar belirlemelisiniz. Not tutarak da kılabilirsiniz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
oruç borcu hesaplama,  oruç borcu nasıl ödenir,  namaz borcu nasıl hesaplanır,  oruç borcu nasıl hesaplanır,  namaz borcu hesaplama,  20 yıllık namaz borcu nasıl ödenir,  geçmiş yılların oruç borcu nasıl ödenir