+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Resmi nikah kıymadan dini nikah kıyılır mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ırmak
  Emekli
  Reklam

  Resmi nikah kıymadan dini nikah kıyılır mı

  Reklam
 2. LaTahzen
  Üye

  Cevap: Dini nikah


  Reklam


  Öncelikle bilmemiz gereken şudur:
  İslam Şeriat’ını hayat tarzı olarak benimsemeyenler için resmi nikâh nikâhtır.
  Müslümanlar ise, bir asra yakın zamandan beri bu konuda kalplerini rahat görememişlerdir.
  Yüzde yüz de haklıdırlar. Ancak, resmi nikâhı zinaya düşmemiş olmanın belgesi olarak kullanabiliriz. Allah’a emanet olun.


 3. turkan
  Üye
  "nikâh" demek, birbirine nâmahrem olan erkekle kadının artık birbirlerine helal olmalarıdır. Bundan sonra açık bir yerde gezer dolaşırlar, tenha ve gizli bir yerde oturup kalkarlar.
  Zaten nikâh da ilk baştan bunun için yapılmış, bu amaçla kıyılmıştır.
  Ama dünyanın bin türlü hali vardır, hayat inişli çıkışlıdır, bugün birbirinizi seversiniz, anlaşırsınız, fakat yarın, düğün öncesinde, resmi nikâh işlemi yapılmadan bir problem çıkarsa ne yapacaksınız?
  Diyelim ki, problemi aşamadınız, anlaşmayı sağlayamadınız, evliliği yürütemeyeceğiniz ortaya çıktı, ayrılmaktan başka çareniz kalmadı.
  Siz hanım olarak boşanmak istiyorsunuz fakat erkek tarafı ayrılmaya yanaşmıyor. Ne kadar zorda kalırsınız, değil mi?
  Bunun için dini nikâh da kıyılmış olsa, resmi işlemler yapılmadan, düğün merasimi bitmeden, gelinliğinizi giymeden mesafeli durmanızda, "dinen evli de olsanız" dikkatli hareket etmenizde faydalar vardır.

 4. ZuCChiNi
  Üye
  Bazıları dini nikahı suiistimal edebiliyor. Bu yüzden özellikle kadınların hakkının korunabilmesi açısından resmi nikah çok önemli ve şarttır.

+ Yorum Gönder