+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Irkçılık yapan dinden çıkar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Cevap: Irkçılık yapan dinden çıkar mı?

  Reklam  Cevap: Irkçılık yapan dinden çıkar mı? isimli konu Mumsema.com Cevap: Irkçılık yapan dinden çıkar mı?
  Kardeş,o dediğin hadiste sorun yok.Kabul etmeme durumu yok yani.Biz diyoruzki,o hadis istediğin kadar zorlasan da peygamberler dışında herhangi birinin hatasız olacağına delil teşkil etmez,edemez.

  Ayrıca soru-cevap şeklinde gitmeyecekse konuşmamızın ne manası var.Sen bildiğini yazacaksın,ben bildiğimi.Bunun hiçbir anlamı yok.Sana ezanla ilgili soru sordum.Neye dayanarak öyle ezan okuyorsunuz dedim.

  Dört Mezhep imamı hadisi farklı yorumluyor,ama dikkatini çekerim hadisi farklı yorumluyor.Hadis olmayan kaynakları alıp da hüküm vermiyor.Mesele bu zaten

 2. Şii
  Emekli

  Cevap: Irkçılık yapan dinden çıkar mı?


  Reklam


  Kardeş ben 12 İmam'a inancımdan ötürü kendime Şii diyorum. 2 fırkadaki hadis ilmini saçma buluyorum. Zira falan kişi güvenilirmiş, o nakletmiş, diğeri de güvenilirmiş o da ondan nakletmiş türü şeyleri akla, mantığa aykırı buluyorum. Zira öyle insanlar vardır ki toplumun yarısı ona güvenilir, diğer yarısı da güvenilmez der.
  Ezan'da Aliyyen Veliyullah denmesinde dinen bir sakınca varsa delilini getir.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Konuşmaya gerek yok.Komple hadisleri inkar edenle neyi konuşacağım

 4. Şii
  Emekli
  Hadisleri komple inkar ettiğimi söylemedim. Zira bu takvaya aykırıdır. Önüme gelen hadise inanırım aslında, birbiriyle çelişen hadis varsa kendimi meyilsiz tutmaya çalışırım. Hadis ilmi tamamen boştur demiyorum ama yetersizdir. Kul kalbinde takvayla hareket ettiği sürece doğruları bulur umuyorum. Hadisler içinde öyle bir hadis vardır ki insana gerçeği bildirir. O da "Hikmet müminin yitik malıdır." Biz Allah'a Kitaba ayetle hadisle inanmadık ki. Hz. Ali der ki "Dinin evveli O'nu tanımaktır." Biz kalpte olan ilmimizle Allah'ı tanıdık gerisi geldi. Kitapta zaten özümüzde olan bilgiler de var, hiç bilmediklerimiz de.
  Sözün özü asla hadisleri inkar etmiyorum kardeşim. Hadis inkar eden zümre: Sabah namazının nasıl 2 rekat farz, ya da öğlen namazının nasıl 4 rekat farz, 12 İmam'a nerden inanıyorlar, fıkhi konuları nerden öğreniyorlar bunu açıklasın. Kuran'da Rasulullah'ın hayatı size örnektir deniliyor. Bu demek oluyor ki Hazreti Muhammed'in hayatı ve sözleri bize sahih olarak ulaşıcaktır. Çünkü delil Kuran'dadır.

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  Hadisleri inkar etmemek takvadan öyle mi?
  Sunnilerin hadis anlayışı yanlış ....
  Dinde imamlar yanlış yapmaz..
  Başka içinde kin varsa kus

 6. Şii
  Emekli
  Alıntı Şem'a Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hadisleri inkar etmemek takvadan öyle mi?
  Sunnilerin hadis anlayışı yanlış ....
  Dinde imamlar yanlış yapmaz..
  Başka içinde kin varsa kus
  Yanlış anladınız. Hadisleri inkar etme benim kalbimdeki takva duygusuna dokunuyor. Zira Hazreti Muhammed(s.a.a)'in söylediği bir hadisi, bu uydurmadır diye inkar edersem dinden çıkma tehlikesi var. Mezhepler meselesini çok araştırdım işin içinden çıkamadım. Ehl-i Sünnet bidattır demem, diyemem, ama Şia da bidattır diyemem.
  Yüce Allah Kuran'da kafirlere varsa bir deliliniz getirin diyor. Ben de yazdıklarımı olabildiğince delillendirmeye çalıştım.
  Kinim nefretim olsa kardeşim bu siteye neden gireyim? Allah için toplanmak, sohbet etmek dünyadaki cennettir. Ben de burada huzur buldukça giriyorum.

 7. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  şia sunni tartışması çıkmıs konuyla alakasız.

 8. david15
  Üye
  Allah insanları kavimlere ayırmıştır birbirlerini tanıyasınlar diye. ama asla.. ırkcılıgı emretmemiştir.. üstün görmek kibirlenmek...şeytanın işidir ki geçmişte hitlerin yaptıgı üstün ırk ari ırk olayının sonucu kendı sonunu hazırladı... o yüzden üstünlük ırkta değil takvadadır Veda hutbesinde geçtiği gibi arabın arap olmayana karşı üstünlüğü yoktur üstünlük takvadadır veselam

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
ırkçılık yapan dinden çıkar mı