+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vesveselerden kurtulmak için diger mezhepleri taklit etmek caizmidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Reklam

  Vesveselerden kurtulmak için diger mezhepleri taklit etmek caizmidir?

  Reklam

  Vesveselerden kurtulmak için diger mezhepleri taklit etmek caizmidir? Mumsema vesveselerden kurtulmak için diger mezhepleri taklit etmek caizmidir?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Vesveselerden kurtulmak için diger mezhepleri taklit etmek caizmidir?


  Reklam


  Vesveselerden kurtulmak için diger mezhepleri taklit etmek caizmidir?  Taklit: Bir mesele hakkında, bir müctehidin -delilini bilmeden- ictihadına göre amel etmektir. Bir kimse, akil baliğ olduğunda dört mezhepten birisini taklit etmek hususunda serbesttir. Sonra istediği zaman da, muvakkaten veya sürekli olarak başka bir mezhebe geçebilir. Ancak genelde, kişi hangi beldede dünyaya gelmişse, beldesinde hakim olan mezhebi taklit etmekte ve bu mezhebe göre hayatını şekillendirmektedir.

  Bu açıdan bir Müslümanın, tabi olduğu mezhebin görüşlerine göre amel etmesi esastır. Bu nedenle zaruret olmadıkça, kendi mezhebine göre amel edilmesi gerekir.

  Bir mezhepten diğerine tamamen geçmek mümkün olduğu gibi, kendi mezhebinde çıkış yolu bulamayan bir kimse o konuda diğer mezhebin içtihadına, görüşüne göre amel edebilir; bu caizdir. Fakat bu taklit keyfi ve nefisten gelen bir arzu ile olmamalıdır; bir zaruret ve maslahata göre yapılmalıdır.

+ Yorum Gönder