+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Burunum üstündeki yaradan cikan kan abdesti bozar mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Trompete7
  Üye
  Reklam

  Burunum üstündeki yaradan cikan kan abdesti bozar mi?

  Reklam

  Burunum üstündeki yaradan cikan kan abdesti bozar mi? Mumsema Selamun aleykum,

  güsül abdest almadan önce 2 tana yara ulusta, br tanesi agzimin ÜSTÜNDE (icinde degil) ve öbürü burunum üstünde. Bu sekilde abdest alinir mi? Abdestim bozulur mu? Kan cikiyordu biraz.

  Tras olmustum, yaralar ondan oldu.

 2. Sedanur
  Sedanur

  Cevap: Burunum üstündeki yaradan cikan kan abdesti bozar mi?


  Reklam


  Değerli kardeşimiz;
  Vücudun herhangi bir yerinden çıkan kan, irin, kanlı su ve benzeri bir akıntı, çıktığı yeri aşıp etrafa yayılırsa, o takdirde abdesti bozmuş olur. Yaranın ucunda kalır, etrafa yayılmazsa -bir kolaylık olmak üzere- abdesti bozmaz. Fethulkadir, Bahrirâik ve Fetâvâ-yı Hindiyye'de bu meseleye yer verilmiştir. Serahsî'nin Muhitin'de yeterince açıklanmıştır. En sahih olan görüş de budur.

  Çıkan kan ya da irin, yaranın başından büyür, ama etrafa yayılmayıp çıktığı yerde kalırsa, yine de abdesti bozmaz.

  Bir hastalık ya da illetten dolayı çıkan kan, irin, kanlı su, yara akıntısı, meydana gelen bir kabarcıktan akan su, göbek, göğüs, göz ve kulaktan yine illet sebebiyle çıkan akıntı, en sahih görüşe göre hükümde eşittirler. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/33-34.)

  Akan kan durmazsa vakit de müsait ise, kanın durması beklenir. Kanama durduktan sonra abdest alıp namaz kılınır. Şayet vakit dar ise kanamanın durmasını beklemeden kılınır.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Trompete7
  Üye
  Yani nasil anlatiyim.

  Yaranin yüzünden bütün burunum kan dolu olmadi, cok az akti.

 4. Sedanur
  Sedanur
  Akan kanın miktarına göre değşir bozulup bozulmadığı.


  Değerli kardeşimiz;
  Ağızdan ve burundan, ön ile arkadan başka herhangi bir organdan sıvı halinde kan çıkması abdesti bozar. Şöyle ki:
  Akıcı bir halde ağızdan çıkan kan, tükürükten fazla veya ona eşit ise, abdesti bozar, değilse, bozmaz. Bu renginden anlaşılır.
  Diğer yerlerden çıkan kan ise, çıkış yerinden yanlarına taşınca abdesti bozar. İğne ucu gibi çıkıp da yerinde kalan kan damlası abdeste engel olmaz. El veya parmak ile silinmesi de zarar vermez. Yaradan çıkan irin ve sarı sular da hüküm bakımından aynıdır. Buna göre traş olurken ya da yara gibi başka nedenle çıkan kan, çıktığı yerin kenarına ulaşırsa abdest bozulur, ulaşmazsa bozulmaz.
  Vücuttaki kabarcıklardan çıkan saf su da, sahih görüşe göre, kan hükmündedir. Diğer bir görüşe göre böyle bir suyun çıkması abdesti bozmaz. Bu görüşe uyuldugu takdirde, çiçek ve uyuz hastalıklarına tutulmuş olanlar için bir kolaylık vardır. Zaruret halinde bu görüşle amel etmekte bir sakınca olmadığı, İmam Hulüvanî'den nakledilmiştir.
  Şafiîlere göre, önden ve arkadan başka diğer herhangi bir yerden gelen kan, irin ve sarı su sebebiyle abdest bozulmaz. Ancak çıkan kanın yıkanmasından sonra namaz kılınır.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 5. Trompete7
  Üye
  Bilmiyorumki, sadece orda kan oldugunu biliyorum ve az aktigni biliyorum.

  Simdi yine dusa girip güsül abdest mi almam gerekicek?

 6. Sedanur
  Sedanur
  Kardeşim içinde şüpeheyle durmaktansa abdestini tazele daha iyi olur.

 7. Trompete7
  Üye
  Güsül abdest icin, dus almam gerekmiyormu ilk önce?

 8. Sedanur
  Sedanur
  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:


  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te`min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.


  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.


  Tuklayın bu konulara bir okuyun isterseniz.


  Alakalı Yazılar


 9. Trompete7
  Üye
  Birinci türü anlamadim ben. Acaba namaz icin gecerli abdesti alsam, olmazmi ?

 10. Sedanur
  Sedanur
  Gusul abdesti almanız gerekiyorsa onun yerine namaz abdesti almanız olmaz gusül abdesti namaz abdesti yerinede geçer.

 11. Trompete7
  Üye
  Yani simdi birinci türü yada ikinci türü yapmam sartmi ?

 12. Sedanur
  Sedanur

  Reklam


  kardeşim gusül abdestinin şartları belli gusül nasıl alınır yukarda yazılı onu uygulamalısınız. şartlarına uygun olarak alınmayan gusül geçerli olmaz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
abdest kabarcık ,  gorunmyen yaradan akan kan abdesti bozar mi,  Yaranın kanaması abdesti bozarmı