+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Orucu 1 Saat Fazla Mı Tutuyoruz ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. karadamlalar
  Kesintili Üye
  Reklam

  Cevap: Orucu 1 Saat Fazla Mı Tutuyoruz ?

  Reklam  Cevap: Orucu 1 Saat Fazla Mı Tutuyoruz ? isimli konu Mumsema.com Cevap: Orucu 1 Saat Fazla Mı Tutuyoruz ?
  ihtiyatlı davranmak daha iyi tabi, fakat aksi görüşü savunanlar da basit şeyler söylemiyor hemen kestirip atılacak bir şey değil. şu şartlarda rahatça öğrenme imkanımız olmadığından ihtiyatlı tutana da bişey denmez, erken kesen de bir delile binaen yapıyor ki haklı olduğu yerler var. kınamaya dönüşen ve saygısızlığa giden bir şekilde bakmazsak ihtilafa hiç sorun kalmaz.

 2. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Cevap: Orucu 1 Saat Fazla Mı Tutuyoruz ?


  Reklam


  bu konu çok uzadı sanki

 3. mmt1
  Üye
  Diyanetin hata yapma durumu söz konusu değildir demek yanlış olur.Bayındır benim ölçü aldığım biri değildir ama doğrularını alırım.Öözellikle de tarikatlara bakışı konusunda kitaplarını okur videolarını dinlerim.Burada da bayındırın dediği Bakara 187 ile çelişiyorsa hatalıdır.Ancak diyanetin takvimleri de 20 yıl evvelinden hazırlanabiliyor,yanılıyor olamaz diye bir kaide yok.Sabah ezan okunsa da ben yemeye devam ediyorum.Namaz için de 45 dakika kadar bekliyorum.Kapkaranlık diye tabi edeceğimiz bir anda imsak oluyor!..diyanete uymuyorum.

 4. ZuCChiNi
  Üye
  Bu konuda Cübbeli Ahmet Hoca'nın yorumu:
  http://www.samanyoluhaber.com/gundem/Cubbeli-Ahmet-Hoca-fazla-oruc-iddiasina-boyle-cevap-verdi/1021782/


  Cübbeli Ahmet Hoca Bayırdır'a böyle cevap verdi!

  Samanyolu Haber

  Süleymaniye Vakfı Başkanı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır'ın 'fazla oruç tutuluyor' iddiasına Cübbeli Ahmet Hoca'dan cevap geldi.

 5. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, imsak ve yatsı vakitleri ile ilgili hesaplarının yerindeliğini ölçmek ve muhatap olduğu iddiaların doğruluk derecesini tespit etmek üzere geçen yıl Ramazan ayının hemen akabinde yatsı ve sabah vakitlerinin tespitine yönelik yeni bir gözlem çalışması yapmaya karar verdiği kaydedilen açıklamada; bu karar çerçevesindeAnkara Üniversitesi ile bir protokol imzalandığı belirtildi.2011 yılı Eylül ayında başlatılan projede gözlemlerin hem gelişmiş astronomik aletler, hem de göz ile (denek gözlemcilerle) olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirildiği ifade edildi.

  SONUÇ: DİYANET TAKVİMİ İLE ÖRTÜŞTÜ

  Başkanlık halen devam eden proje ile ilgili ulaşılan sonuçları şöyle sıraladı: "Hata payları da göz önünde bulundurularak değerlendirildiğinde aletle yapılan gözlemlerden kabaca elde edilen sonuçlar, Başkanlığımız takvimlerinde verilen akşam/yatsı ve imsak/sabah vakitleriyle örtüşmektedir.
  Gözlem yeri, şehir ışıklarının yansıması, havanın berraklık durumu, gözlemci denek sayısı, insan gözü ile aletin algılama gücü farkı vb. etkenlerden kaynaklandığı düşünülen sebeplerle gözle yapılan gözlemler ile Başkanlığımız takviminde verilen akşam/yatsı ve imsak/sabah vakitleri arasında bir miktar farlılıklar izlenmiştir. Ancak bu farklılıklar büyük ölçüde temkin payları kapsamında değerlendirilebilecek niteliktedir."
  MEKKE VE MEDİNE'DE DE BÖYLE
  Diyanet'in imsak vaktini belirlerken güneşin 18 derece ufka yaklaşmasını esas alan ölçüsünün, bütün İslam dünyasında imsak vakitlerinin belirlenmesinde esas alınan en düşük derece olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  "Bazı İslam ülkeleri ve Müslüman topluluklar daha ihtiyatlı hareket etmek için güneşin 19 derece ufka yaklaşmasını esas almaktadırlar. İslam dünyasında imsak vakitlerinin belirlenmesinde 18 dereceden daha düşük bir ölçüyü esas alan herhangi bir ülke bulunmamaktadır.

  Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'deki uygulama da böyledir. Ancak yaz aylarında yatsı ve imsak vakitlerinin oluşmadığı ileri enlemler bunun dışındadır. Öteden beri İslam astronom ve muvakkitleri de imsak vaktini belirlerken en az 18 dereceyi esas almışlardır. Bu vakit, -ilk anda çıplak gözle fark edilemese dahi- sabah şafağının başlama vaktidir. 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  fecri gözlemleme konusunda her yerde yapılan tesbitler diyanetin imsak dediği vakitte aydınlık bile olmadığını gösteriyor. yeme içme yapılmasa da namaz kesinlikle en az 20-30 dakika tehir edilmeli.

 7. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  imam ı azama göre imsak girdigi an namaz kılınmazmı?

 8. Misafir
  Diyanet, eğer dini, Kuran'ı değil de bilimi ölçü alalım diyorsa, bilim adamları 17 saat su içmemek, böbrekleri bitirir bilimsel açıklamasına ne diyecek?

 9. İslam
  Kur'an Hadimi
  bilim adamları 17 saat su içmemek, böbrekleri bitirir bilimsel açıklamasına ne diyecek?
  Diyanet mutlaka buna cevabı verecektir yalnız
  Kuran "Ramazan orucunu tutmayan cehennemde yanacak" diyor... ne böbrek kalır ne dalak

 10. Misafir
  İşte bu kafa, geri kalmaya, İsrail'in kölesi olmaya mahkumdur. Millet aya gider, siz yaya..

 11. Misafir
  Insanı Allah yarattı. O zaman emirleri de onu yaratılışına uygun olacaktır. 20 w ile çalışması gereken lambayı, 1 ay 50 w ile çalıştırın diyen bir üretici...

 12. Misafir

  Reklam


  Siz metnin en basinda kendinizi bitirmissiniz birincisi hakim hukmunde adaletli davranirsa hata etse bir ecir digruya isabet etse iki ecir alir abdulaziz hoca emek vermis emeye saygi gerek kim bir insana kafir derse bu onda mecut deyilse sahibine geri doner bahsettiyiniz gibib Allah geleceyi bilmez gibi bir gorusu asla olmadi bu bir iftiradir ayrica kuranda gecen hatta nehleme kelimesi ne anlama geliyor siz soyleyin kivirmadan sunuda unutmayin bagli oldugu vakfi gerktiyinde yargilayan tek topluluk suleymaniye vakfi takipcileridir asla kayitsiz sartsiz her gorusu kabul etmezler kendimden biliyorum hicam soylediyse dogrudur anayisi asla yoktur ve buda vakfin bizzat kurucusu olan abdulaziz hocadan kaynaklaniyor musluman sorgulayici olmali ilkesi esastir bizde delilsiz iftiralarla asla bir yere varamzsiniz bu dunyada sevenleriniz cok olsada sunu unutmayin cogunluktan bahseden tum ayetler in sonu gusrandir sin ilarak maide 54 esteuzu billah onlar hicbir kinayicinin kinamasindanda asla korkmazlar

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu