+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dişlere plastik kaplama takarak acaba abdestim kabul olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Trompete7
  Üye
  Reklam

  Dişlere plastik kaplama takarak acaba abdestim kabul olur mu?

  Reklam
 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Dişlere plastik kaplama takarak acaba abdestim kabul olur mu?


  Reklam


  Dişlere plastik kaplama takarak acaba abdestim kabul olur mu?

  Bununla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının bize gönderdiği ve Silvan Müftülüğünce verilmiş bir fetvaya göre, ihtiyaç ve tedavi maksadı olmaksızın yapılan kaplamalar dini açıdan caiz değilse de, çıkarma imkanı olmadığından alınan gusül geçerlidir.
  Kişi hangi mezhepten olursa olsun, gerektiğinde dişlerini tedavi amaçlı olarak dolgu veya kaplama yaptırabilir ve başka mezhepleri taklit etmeye de gerek kalmadan kendi mezhebine göre abdest/ gusül alıp, ibadetlerini yapabilir.

  Bu itibarla, mazerete binâen diş taktırmak, kaplatmak ve doldurtmak caiz olup abdest ve guslün sıhhatine mâni değildir. Bu tedavinin bir parçası olan geçici protezler konusu da bu kapsamdadır. Ancak çıkarılıp takılabilen dişlerin gusülde, mazmaza esnasında çıkarılması gerekir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. Trompete7
  Üye
  Cikartabiliyorum onu aslinda, ama yinede dusa girip onunla sonra abdest aldim.

  Acaba abdest kabul olmusmudur?

 4. Trompete7
  Üye
  Öyle oldugunu bilmiyordum, bidahaki seferine cikartcam mutlaka, ama abdest aldim günde bilmiyordum daha, cikartmasi sart oldugunu.

+ Yorum Gönder