+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tasavvuf şirktir derler.. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Reklam

  Tasavvuf şirktir derler..

  Reklam

  Tasavvuf şirktir derler.. Mumsema Her sabah namazından 1 saat önce, en az 5 bin kişinin abdestli bir şekilde mescitte hazır olduğu ve teheccüt namazı kıldığı tekkelere ve o tekkenin sofilerine, evlerinde sabah namazına kalkmayanlar “tasavvuf şirktir” derler.

  Geceleri sabahlara kadar günahkârlar için gözyaşı dökerek gözleri kızaran tasavvuf büyüklerine, uzunca uykudan dolayı gözleri kızaranlar “tasavvuf şirktir” derler.

  İçki içen, kumar oynayan, zina eden ve değişik günahların batağına düşmüşlerin elinden tutup dini öğreten Allah dostlarına, içki içene, kumar oynayana, zina edene ve değişik günahların batağına düşmüşlere sövenler “tasavvuf şirktir” derler.

  Bir kere görmekle tüm kötülüklerin bırakılmasına vesile olan veli zatlara, saatlerce nasihat edip de kimsede bir değişiklik göremeyenler “tasavvuf şirktir” derler.

  Kuran ve sünnetten taviz vermeyen, mekruhlara bile düşmekten haya eden salihlere, farz, vacib, sünneti sadece ezberden okuyanlar “tasavvuf şirktir” derler.

  Ömrünü tevbe ve niyazla geçirip milyonların tevbesine vesile olan Allah’ın sadık kullarına, günah işlemediğinden tevbe de etmeyenler! “Tasavvuf şirktir” derler.

  Gece ve gündüz, oturarak, ayakta ve yanı üzere Allah’ı zikredenlere ve insanlara bilmediği zikirleri öğretenlere, malayaniyi pek sevenler “tasavvuf şirktir” derler.

  Kuran’ı ve hadisi birebir yaşayarak örnek olan lakin pek az konuşan ariflere, dilinde sayısız ayet ve hadis ile saatlerce kendisinin yaşamadığı konuları vaaz edenler “tasavvuf şirktir” derler.

  Mevlana’ya, Yunus’a ve asrın Mevlanası ve Yunuslarına, evliya ve seyyidlere hürmete kızan fakat kendisini her türlü hürmete layık görenler, onların sözünün dinlenilmesine kızan ama kendisinin her türlü sözünün dinlenilmesini isteyenler “tasavvuf şirktir” derler.

  Tasavvuf Kuran ve sünneti en içten duygularla yaşamaya çalışmaktır. Tevbe etmek ve dini öğrenmek bu yolun başı, zikir ve tefekkürle ilerlemek bu yolun adabıdır. Bu yolda çok kimseler kötü alışkanlıklarını, çok kimseler kötü ahlaklarını, çok kimseler de hissiz Müslümanlığını terk edip Allah’ı seven ve Allah anılınca kalbi titreyen, peygambere aşık, müminleri hoş gören, dini yaşamaya çalışan birer Müslüman haline geldiler. Bunun için, tasavvufa, tasavvuf büyükleri olan evliyaya, tasavvufi edeplerden olan rabıtaya, şirktir diyenler diye dursun, tasavvuf kervanı yoluna devam ettiğinden bir gün bu kervanın yolcusu olmak duamız olsun…

  (tasavvufla ilgili bir siteden alıntıdır)

  Ben okudum, işte budur dedim.Sizler neler düşünüyorsunuz?

 2. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye

  Cevap: Tasavvuf şirktir derler..


  Reklam


  Tasavvuf şirktir diyeni hiç gormedim. Ama su yaziyi okuyunca sasirmadim. Cunku din dusmani cok kardesim. Baska ne beklenirdi ki

 3. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Çok var kardeşim çok var, öyle laflar ediyorlar ki boylarından büyük... Size denk gelmemiş olması büyük nimet

 4. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  Sana denk geldi galiba? Evetse, nicin sirk dediler sana?

 5. mmt1
  Üye
  Tasavvufa şirk demek doğru olmaz,kimi niteliyorsun ki şirk diyesin?
  -"Ete kemiğe büründüm Mahmud diye göründüm" kelamını ALLAH'a atfedenler, "Muhammed eşittir ALLAH" diyenlerin çok masum olduğunu düşünmeyenlerdenim.


 6. bafralıemre
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun kardeşim güzel paylaşım olmuş

  ben genel olarak tasavvufu değil de bazı uygulamalara şirk dyenlri gördüm bu sitede bile çok tartışıldı bu konu
  mmt1 ka​reşim manevi bir hal içindeyken kendinde değilkenmanevi sarhoşluk halin söylenmişse onlar mazur görülmüş aksi halde akıl baştayken söylense şirktir

 7. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Resûl özlemi, ben genelde tasavvufun diğer dinlerdeki mistik ögelerden aşırma olduğuna dair çok ağır ithamlar duydum maalesef.Allah akıl versin onlara da ne diyelim.

 8. SoruSoran
  Emekli
  İslam yoğurt olsun, o yoğurdun kaymağı tasavvuftur. Herkesin girebileceği anlayabileceği bir yol olmadığından böyle şirktir demiş bazıları. Allah'tan başka varlık yoktur der tasavvuf. İşin bu kısmı varken "Ete kemiğe büründüm Mahmud diye göründüm" sözünden hiç bir sakınca çıkmaz.

 9. mmt1
  Üye
  Tabi tasavvuf islamdan üstünse,elbetteki üstte söylediğim sözleri söyleyen -bana göre sapıklar- size göre peygamberden de yüce zatlardır.Hatta ALLAH'ın ortaklarıdır.ALLAH yeryüzünü onlara bırakmıştır,o sapık çürük beyinliler de dünyayı yönetmeye kalkmışlardır.Uçağı ters çeviren,kaderi engelleyen,ölüme çare olan; ete kemiğe bürünen ama o aslında ALLAH olandır değil mi?

  İşte böyledir,çorbacılar ve şimdi de yoğurtçular...Tasavvufa kimse sapık demiyor,zihniyet kör,sağır,çürük ve kof olursa hepsi şirktir.


 10. karadamlalar
  Kesintili Üye
  takva, zühd, Allahın emirlerine itina ile bağlılığa şirk diyen kimseyi getirin beraber anlatalım, tasavvuf bidat karışmamış yönü ile haktır. fakat Allahın dinine koymadığı kural ve ritüelleri ibadet haline getiren, yeni inanç esasları ve kavramlarla yepyeni bir dine yelken almış olacaktır ki tasavvufun bu hali şirktir. yazıda güzel olarak bahsedilen takvalı işlere "tasavvuf şirktir" diyen kimse bile şirk demez, hayırlı bir iş olacağını söyler. fakat kırlangıç kardeşin de belirttiği gibi uzakdoğu, pers ve orta asya türk ritüellerinin harman edilmesi ile ortaya çıkmış ve son halini almış bidat dininin bağlayıcılığı yoktur, tasavvufa karşı diye bilinen geçmiş alimler de dediğim gibi tasavvufu 2'ye ayırıp hak olan tarafında durmuşlardır. sofilerin hakaret etmekten geri duramadığı ibn teymiyye aynı akidede olduğu abdulkadir geylaniyi "efendimiz" diyerek över.

 11. SoruSoran
  Emekli
  Tasavvuf İslamdan üstün kimse demedi ki. Kaymak ta yoğurda dahildir, ondan olmadır.
  Kimse böyle bir şey demedi. Önceden dediğimi tekrarlıyorum anlamayan, bilmeyen koskoca evliyalara hakaret etme cüretinde bulunur. "Dostuma düşmanlık edene harb ilan ederim buyurmuş." Yüce Allah. Yine Hz. Muhammed(s.a.a)'in ahir zamanda itikadınız yaşlı kadınların itikadı olsun anlamında bir hadisi vardı. Onlara sorsan Mevlana? evliya mı? evliya der. Yunus Emre peki? Tabi yavrum der.
  Sonra Hz. Ali hakeza orta yolu tutun der. Müslümanların bir çoğuna göre evliyalık, onların kerametleri ve ve onların yolu olan tasavvuf vardır.

  Tasavvufa inanan kişi en büyük fitne olan Deccal'e mümkün-atı yok inanmaz, Hz. Ali'ye tanrı demez misal(bir örnek olarak), tasavvuf yaratılmışı İlahlaştırmak değil, Allah'tan başka var aramamaktır.

 12. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Reklam


  "ahir zamanda itikadınız yaşlı kadınların itikadı olsun"
  kardeş böyle bahsedilen hadis uydurmadır aslı yoktur, bu hadise itibar eden bir tane hadis alimi yoktur.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu