+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken Gusül abdesti nasıl alınır ağza burna ne kadar su almalı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Turkkizi
  Üye
  Reklam

  Oruçluyken Gusül abdesti nasıl alınır ağza burna ne kadar su almalı

  Reklam
 2. turkan
  Üye

  Cevap: Orucluyken Gusul abdesti nasil alinir ? agza burna ne kadar su almali ?*


  Reklam


  Yıkanmak, duş almak, yüzmek orucu bozmaz. Ancak ağza kontrolsüz su kaçırmamak ve yutmamak şartıyla. Peygamberimiz oruçluyken gusül almış, yıkanmıştır.

  Ağız çalkalamak, orucu bozmaz. Ağza alınan su yutulursa oruç bozulur. Oruçlunun ağız ve burun temizliği yaparken dikkat edeceği, içeriye su kaçırmamasıdır. İçeriye su kaçmayacak şekilde ağzına ve burnuna vermelidir

  bir vakit namazı kaçıracak kadar cünüb durmak caiz değildir. Bu bakımdan oruçlu iken de gusül abdesti alınmalıdır. Ancak ağıza su verince gargara yapılmaz. Sadece ağıza suyu alıp boşaltırsınız.


  Oruçlu kimse, (abdest sırasında) ağzını çalkalarken (mazmaza yaparken) veya burnuna su çekerken midesine kadar su girerse orucu bozulmaz. Çünkü o, suyun midesine gitmesini kast etmemiştir.

  Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  "Yanılarak yaptıklarınızda size günah yoktur.Fakat kalplerinizin bile bile yaptıklarında size günah vardır." Ahzâb Sûresi: 5

 3. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  Normal abdest aldiginizda uyguladiginiz kadar agza ve buruna su verilebilir.

 4. Misafir
  iyi günler ben bugün uyuyordum fakat sabah kalktım rüyalandım mı diye kontrol için 2-3 kücük beyazlık vardı ic aklatimde ama o kadar cok büyük degil şevhetle boşalmadımda gusül gerektirirmi ?

 5. mum
  Administrator
  şevhetle boşalmadımda gusül gerektirirmi ?
  Sözünü ettiğin meni değildir, mezi olabilir. Gusül gerekmez.

  Oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır?

  Oruçlu olan kişi abdest alırken dikkatli olmalıdır
  Oruçlu iken gusül almak zorunda kalındığında ağza ve burna su kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Gusül esnasında çok aşırıya kaçmadan ağıza ve burna su verilip iftardan sonra normal surette ağıza ve burna su verme işlemi tekrarlanabilir. Alimler abdest alırken dahi ağza ve burna su vermede aşırı gitmenin mekruh olduğunu haber vermişlerdir.
  “Cünüp olarak sabahlayan bir mümin gusül abdesti alırken mazmaza ve istinşak (ağza ve buruna su verme) anında boğazına su kaçırırsa orucu bozulur; kaza gerekir. Bu sebeple, cünüp olarak sabahlamamaya özen göstermek veya gusül abdesti alırken dikkatli olmak şarttır.” (Şamil İslam Ansiklopedisi)
  “Oruçlu kimsenin istincada (büyük abdest temizliğinde) ve abdest alırken ağzına, burnuna su verirken aşırı gitmesi, fazla su doldurup taşırması mekruhtur.” (Büyük İslam ilmihali)

 6. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  zaruret durumlarında mezhep taklidleri caizdir.

 7. Misafir
  Eğer mezi yada meni olduğunundan emin değilsen(yani hangisi geldiğinden tam kesin değilsen) gusul alman gerekir diye biliyorum.(ama yanlış da biliyor olabilirim ama nolursa olsun den hiç riske atma gusül al böylesi daha sağlıklı)

 8. Misafir
  Gusul abdesti aldim oruclu iken bilmiyodum agza cok su alip gargara yaptim ama su kacirmadim bildigime gore

+ Yorum Gönder
oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır,  oruçluyken gusül nasıl alınır,  oruçluyken gusül,  oruçlu iken gusul nasil alinir,  oruçlu iken gusul abdesti alınır mı,  oruçluyken gusül abdesti alınır mı,  oruçlu iken boy abdesti nasıl alınır