+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Orucluyken son dakikada meyve suyu icince orucumuz olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kul93
  Devamlı Üye
  Reklam

  Orucluyken son dakikada meyve suyu icince orucumuz olur mu?

  Reklam

  Orucluyken son dakikada meyve suyu icince orucumuz olur mu? Mumsema Son dakikada meyve suyu icsek orucumuz olur mu?

  Yani ben bugün son dakikada meyve suyu ictim bogazimda daha halen o tad kaldi ve hemen calkaladim, ama daha halen o tad biraz bogazimda kaldi. Orucum oldu mu?

 2. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret

  Cevap: Orucluyken son dakikada meyve suyu icince orucumuz olur mu?


  Reklam


  Değerli kardeşimiz;
  Orucun vakti de sabah namazının vakti de imsakla başlar. Bu bakımdan ezan ister geç okunsun ister erken okunsun bu değişmez.
  Hanefi mezhebinde sabah namazını biraz geç kılmak faziletli olduğundan ramazan ayı dışında ezanı imsak vaktinden sonra okuyup namaza başlamaktadırlar. Ancak Ramazan ayında imsağın girdiğini haber vermek için erken okunmaktadır.
  Ezan imsak vaktinin girmesiyle okunmuşsa, okunur okunmaz yeme ve içmeyi bırakmak gerekir. Aksi halde oruç bozulabilir. En doğrusu ezandan önce yeme içme işini bırakmaktır.
  İmsak vakti girdiği halde, ezan okunurken yiyip içebilirim zannıyla ezan okunurken yiyip içen, bir gün kaza orucu tutmalıdır.
  Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vakti olan fecr-i sadığın başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdi vakittir. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeği içmeyi terk etmek gerekir.
  İmsak vakti girdikten sonra ağızda kalan kırıntılar nohut tanesinden küçük ise bu takdirde oruç bozulmaz. Nohut tanesinden büyük olmaları durumunda oruç bozulur ve kazası gerekir. Dişlerin arasında kalan susam veya buğday tanesi gibi pek az bir şeyi yutmak orucu bozmaz. Fakat böyle bir şey dışardan alınıp yutulması durumunda ise oruç bozulur. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, s. 302)
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder