+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sınıfı geçersen Kurban keseceğim demek adak mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mustafa1907
  Üye
  Reklam

  Sınıfı geçersen Kurban keseceğim demek adak mıdır?

  Reklam

  Sınıfı geçersen Kurban keseceğim demek adak mıdır? Mumsema Abiler ablalar hocalar, okullar kapanmadan önce arkadasla bir gün oturuyoruz sınıf gecme konusun acıldı. bende bi anlık şeyle sınıfı gecersem kurban kesicem dedim. adak felan adamadım. şimdi ailem zor durumda mutfak yaptırdık onların borçları felan var. kardesim bu sene okula baslayacak onun masraffları felan var. Her gece aklıma geliyor napıcam ben içimde bi huzursuzluk var lütfen yardım edin

 2. SoruSoran
  Emekli

  Cevap: Kurban


  Reklam


  Kardeşim lafın gelişi söylemişsiniz ne var bunda kafaya takacak. Bırak bunu Allah Kuran'da bilmeden ettiğiniz yeminlerde sizi sorumlu tutmaz demiş misal.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Bu adanmış olan bir adaktır ve imkan olduğunda mutlaka kesilmelidir.

 4. SoruSoran
  Emekli
  Alıntı mum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu adanmış olan bir adaktır ve imkan olduğunda mutlaka kesilmelidir.
  Nasıl adanmış adaktır? Deliliniz nedir. Lafın gelişi söylenmiş bir söz adak olmaz benim delilim ise Kuran'da bilmeden edilen yeminlerden Allah sizi sorumlu tutmaz ayetidir. Bu durumda soruyu soran kardeşimizin durumu gibidir. Birde 3 şeyin şakası da gerçektir dahiline de girmiyorsa(öyle bir hadis) o zaman da aynı hesap.

 5. Hoca
  erimeye devam...
  sorusoran hem bilmiyor hem ayeti yanlış yerde kullanıyorsun.
  Yemin nedir?
  Adak nedir?

 6. Öndengidenler
  Üye
  Adak
  •Soru: Günümüzde insanlar, birçok konuda adak adıyorlar. Oruç, namaz, sadaka gibi. Ama genelde kurban olarak adak adanıyor. Bu konunun asıl içeriği nedir? İnsanlar adak adarken neye dikkat etmelidir? İslam’da adak nedir?
  •Cevap: Evet İslam’da adak bir nevi yemin sayılır. Mutlak ve muallak olmak üzere ikiye ayrılır. Mutlak belirli bir vakte bağlı olmayan adaklara denir. Adak gerçekleştiği zaman da kişinin üzerine vacip olur. Bir kişi şöyle diyebilir: “Bir oğlum olur ise kurban keseceğim, bir bina yaptırırsam kurban keseğim, birçok yerde namaz kılacağım, bazı camilerde namaz kılacağım, üç gün oruç tutacağım…” bunlar hepsi adaktır. Kişinin adağını yerine getirmesi vacip olur. Yani gönlünde olan şey gerçekleşir ise adak vacip olur. Mesela “bir araba alırsam kurban keseceğim” der ve o arabayı alır da direksiyona geçerse dileği gerçekleştiği andan itibaren üzerine vacip olur. Kurban kesmesi şarttır.

  --------------------------------------------------------------------------------

  •Soru: Buna “mutlak adak” diyebiliriz değil mi?
  •Cevap: Evet diyebiliriz..

  --------------------------------------------------------------------------------

  •Soru: Bir de muallak dediğimiz adaklar var. Bunlar hakkından ne söylenebilir?
  •Cevap: Bu muallak adak mesela “hastam şifa bulur ise aynı hafta içinde üç gün oruç tutacağım, filan kişiye şu kadar para vereceğim, camide namaz kılacağım, beyaz bir koç kurban edeceğim” diye isim, zaman ve miktarı belirleyerek yapılan adaklara denir. Namaz aynı camide olmayabilir, aynı şahsa parayı vermeyebilir, aynı adağı aynı yerde kesmeyebilir. İstediği yerde mesela bir kişi adak adamıştır. İstanbul’dan Kars’a gelmiştir. O adağı Kars’ta kesebilir. O kurbanı o yemini yerine getirebilir. Buna muallak adak denir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  •Soru: Bir insan bir adak adıyor. Diyelim ki, bir kurban kesmeyi adıyor. Ondan sonra da, bu kurbanın yerine parasını vermek istiyor. Bir hayır kurumuna veya bir fakire bunun parasını ödeyebilir mi?
  •Cevap: Hayır sadaka olarak veremez. Eğer kurban keseceğim diye adamış ise kan akıtmak mecburiyetindedir. Kurban yerine para veremez.

  --------------------------------------------------------------------------------

  •Soru: Keffaret olarak veremez mi?
  •Cevap: Veremez, mutlaka dediğini yapmalı, yani kurban kesmesi lazımdır. Eğer para adamışsa, para vereceğim demişse, o zaman parayı verebilir. Yani ne adamış ise ağızdan adak olarak ne çıkmış ise onu yerine getirmek mecburiyetindedir. Başka bir şey mümkün değildir. Kefaret de veremez.

  --------------------------------------------------------------------------------

  •Soru: Yani sizin söylediklerinizden şunu anlıyoruz; adak dediğimiz zaman yemindir diyoruz bir nevi yemin sayılır bu. Neye yemin etmişsen onu yapmalısın.
  •Cevap: Neyi adamışsa onu yerine getirmek üzerine vacip olur.

  --------------------------------------------------------------------------------

  •Soru: Dediğini yapmak zorundadır. Mutlak ve muallak olmak üzere ikiye ayrılır. Muallak olarak yani şarta bağlı adakta bulunmuşsa, diyelim ki şu işim gerçekleşirse Eyüp Sultan Camii’nde şu kadar namaz kılacağım diyen bir insan orada onu gerçekleştirememiş ise…
  •Cevap: Başka bir camide kılabilir. Bu muallak adaktır.
  (Hacı hafız mustafa uzgur efendi bilmediklerimiz soramadıklarımız kitabından alıntıdır]

 7. SoruSoran
  Emekli
  Yemin adaktan da büyük bir şeydir. Ordan hesap ediniz.
  Hem kardeşimiz lafın gelişi söylemiş. http://www.mumsema.com/islamda-egiti...an-uc-sey.html bunu da incelesin. Lafın gelişi söylenenlerden sadece nikah, boşama ve küfür asıl kabul edilir. Ben(sıradan bir müslüman) bu dini meseleyi böyle anlıyorum kardeş de okusun hangisi kafasına yatarsa onu kabul etsin. Yoksa her alimin hocanın sözünü direk alacaksın diyen bir İslam yoktur.

 8. Hoca
  erimeye devam...
  Yemin adaktan da büyük bir şeydir. Ordan hesap ediniz.
  Hem kardeşimiz lafın gelişi söylemiş. Şakasi Olmayan Üç Şey: bunu da incelesin. Lafın gelişi söylenenlerden sadece nikah, boşama ve küfür asıl kabul edilir.
  Adak adayıp, adak gerçekleştikten sonra yerine geitmemek için bahane aramayan ve adağı yerine getirdiğinde etinden yemeyemen yada yemek için uğraşmayan çook nadir insan gördüm.

  Bu kardeşimiz de, sınıfı geçersem kurban keseceğim demiş ve sınıfı geçmesiyle adak kendisine vacip olmuş.
  Bu bilgi öyle açık öyle aşikar ki şu an izah etmeye çalışmam bile abes.
  Bu bilgiyi bütün ilmihallerde bulabilirsiniz.
  hanefi şafii maliki ve hanbeli.
  Yukarda sahabeyolunda adlı kardeşimizde eklemiş okumuşsundur.
  Ben(sıradan bir müslüman) bu dini meseleyi böyle anlıyorum kardeş de okusun hangisi kafasına yatarsa onu kabul etsin. Yoksa her alimin hocanın sözünü direk alacaksın diyen bir İslam yoktur.
  Ben böyle anlaıyorum demek için "dinde söz sahibi" olman gerekir.
  istisnasız bütün alimler, islam fıkhı kitapların tümünde "şu işim olursa kurban keseceğim" diyen kişi, işi gerçekleştiğinde kurban kesmek zorundadır demişlerdir.

 9. Misafir
  kesin net bir bilgi söyleyin nolur 14 yaşındayım cok kararsızım herkes gibi bu yaşlarda .s

 10. Misafir
  Durumun oldugunda ilk yerine getirecegin isin adadidigin kurbanin olsun Allah kimseye zulm etmez ayrica adaklar olacak seyide degistirmez delikanli kaderden kacis yoktur. Allaha emanet ol.

+ Yorum Gönder
sinif gecmek icin adak olurmu