+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vesveseler içinde boğuluyorum. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ezgi
  Üye
  Reklam

  Vesveseler içinde boğuluyorum.

  Reklam

  Vesveseler içinde boğuluyorum. Mumsema S.a. öncelikle birkaç zamandır maruz kaldığım vesvese bunalımları yaşadığımı söylemeliyim. sonra bir soru soracağım nolur önce soruyu cevaplayın. sonra da bu vesvese illetinden nasıl kurtulabilirim bana yardım edin. Vesveselerim genellikle son dönemde öğrendiğim nikah meseleleriyle ilgili.

  Soru şu: Bir erkek karısına boşama hakkı vermediği halde karısı erkeğin görmediği, duymadığı yerlerde başka birçok insana kocası kendisine böyle bir hak vermiş gibi anlatsa bu kadına boşama hakkı geçer mi? Bu kadın boşama hakkına sahip olur mu?


  Hayatım bu vesvese hastalığı sebebiyle cehenneme döndü. Eşimin bana söylediği bazı sözler sebebiyle bende boşama hakkı var zannettim. Bunu hocalara sorarken sorular anlaşılabilsin diye bende boşama hakkı varmış gibi sordum. Hem de birçok hocaya sordum. Şimdi de soruları sorarken bende boşama hakkı varmış gibi söylediğim için bana bu hak geçti mi yoksa diye vesveseler içinde kıvranıyorum. Nolur bana yardım edin.

 2. Kırlangıç.
  Devamlı Üye

  Cevap: Vesveseler içinde boğuluyorum.


  Reklam


  İlk sorunuzun cevabını bilmiyorum ancak vesveseye prim verdikçe daha da artacağına eminim, bizzat defalarca şahit olduğum şey.Üstüne gittikçe büyüyecek ama siz başka şeylere odaklandıkça yok olup bitecek.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  boş vesveselerden ibaret.
  boşama hakkı olsa ne olur olmasa ne?

 4. turkan
  Üye
  boşama hakkının kadında olması ne demek ki?
  bu hak kadında olsa ne oluyor,kadın boşol dıyınce mi boşanılıyor?

 5. turkan
  Üye
  şimdi ben sorunuzu tekrar okudum.boşama hakkı nedir google dan baktım...alıntılıyorum
  ama siz hocaya gidip eviniz varmış gibi anlatıp evle ilgili soru sorarsanız eviniz olmaz..onun gibi bence size bi hak geçmemiştir.

  Sual: Bir kadın, boşanma hakkı kendi elinde olmak üzere nikahlanmak için ne yapması gerekiyor?
  CEVAP
  Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye’de diyor ki:
  Kadın, boşanmak benim elimde olmak üzere seninle evlendim der ve erkek de bunu kabul ettim derse, kadının boşanması kendi elinde de olur. Erkek eşine (İşin, senin elinde olsun) veya (Kendini sen boşa) yahut (Diler isen boşsun) gibi cümlelerden birini söylerse, kadın, ancak o oturumda kendisini boşayabilir. Kocası (Ne zaman istersen kendini boşa) derse, o oturuma mahsus olmaz. Kadın istediği zaman, kendini boşayabilir.

  Kendisine boşanmak hakkı verilen kadın, kocasına (Seni boşadım) derse, boşanma işi gerçekleşmez. (Kendimi boşadım) demesi lazımdır. Nikah yapılırken kadın, (Ne vakit istersem, kendimi senden boşamak üzere...) diyerek, şart ederse, erkek de, nikah yapılırken, bu şartı kabul ettim derse, böyle şartlı nikah sahih olur ve kadın da boşanmak hakkına sahip olur. Erkek boşanma hakkını verse, kadın (Ben boşanma hakkını istemem) dese de, hakkını red etmiş olmaz. Dilediği zamanda, kendini boşayabilir. Erkek nikah yaparken, (Boşanmak senin elinde olmak üzere, seni nikah ettim) derse, nikah sahih olup, boşanmak hakkı kadının elinde olmaz. Fakat, önce kadın, (istediğim zaman, boşanma hakkı elimde olmak üzere sana nikahlandım) der, erkek de, (kabul ettim) derse, hem nikah sahih olur, hem de, boşanmak kadının elinde olur.

  Sual: Nikah kıyılırken, kadının boşanma hakkını almasını tavsiye eder misiniz?
  CEVAP
  Tecrübelerimize istinaden söylüyoruz. Genelde kadın erkeğe göre daha duygusaldır. Olaylarda tez etkilenir. Hislerine mağlup olur. Zaruri haller hariç, boşanma hakkını almasını tavsiye etmeyiz.

+ Yorum Gönder