+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Beynimizi/kalbimizi kirlerden nasıl arındırmak gerek? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Farah
  Üye
  Reklam

  Beynimizi/kalbimizi kirlerden nasıl arındırmak gerek?

  Reklam

  Beynimizi/kalbimizi kirlerden nasıl arındırmak gerek? Mumsema Modern (!) hayatın getirisi olarak duymamamız gereken şeyleri duyuyoruz, görmememiz gereken şeyleri görüyoruz.Televizyon yayınları ayrı kirli internet ayrı kirli, arkadaş muhabbetleri ayrı kirli.Biz ne kadar istemesek de bilinçaltı denen bir olgu var ve bu pislikler bizim zihniyetimize bulaşıyor bir şekilde ve biz günahlara meyilli, katı kalpli hale geliyoruz.

  Ne yapmalıyız bu kötü halden kurtulmak için?

 2. SoruSoran
  Emekli

  Cevap: Beynimizi/kalbimizi kirlerden nasıl arındırmak gerek?


  Reklam


  Evet ben de aynı dertten mustaribim. Birçok denemelerimde ibadetimi en iyi düzelten şey fasıklarla(günahları alışkanlık haline getirenler) arkadaşlığı kesmek oldu. Ama tabi buna da devam edemedim. Zira yapayalnız kalmak demek oluyordu bu. Bize düşen elimizden geleni yapmak Allah yolunda, sıfır gevşeklikle yol almak. Ha bu şekilde davransak bile sizin de belirttiğiniz gibi günümüz yaşantısının olumsuz etkisi bizi yine günahkar yapmaya yetiyor.
  Dua etmekten başka çıkar yolumuz yok gibi kardeşim. Ben Allah'ın en sevdiği dua olan "Allah'ım bütün ümmet-i Muhammed'e yardım et" duasını iyice benimsedim bu ara 3 sebepten. 1. kişinin mümin kardeşine ettiği dua temiz ağızdan çıkan dua diye tabir edilir hadiste. 2. Eğer çevremiz düzelirse biz de düzeliriz. 3. kendime ettiğim dua kabul olmazken pek, bir başkasının bana ya da benim bir başkasına ettiğim dua daha çok kabul oluyor.

 3. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Ah, ah o çevreden çektiklerimiz.....Allah'ın masum ve temiz yarattığı, halifesi olarak gördüğü, eşref-i mahluk statüsüne koyduğu bizleri ne hallere ne düşüncelere sokuyorlar.Melek gibi genç kızlarımız, aslan gibi delikanlılarımız karaktersiz duruşlara bürünüveriyorlar.Allah bizi bu fitnelerden korusun, ayağımızı kaydırmasın, bir an bile o şerli insanlara uydurmasın.Nas suresi'nde okuduğumuz gibi, şeytanlardan ve esasında şeytanlaşmış sadece suret itibariyle insan olanlardan koru bizi Yarabbi.Amin!

+ Yorum Gönder