+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdestinde ağza ve burna su vermeyi unutursak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ceydaa
  Üye
  Reklam

  Gusül abdestinde ağza ve burna su vermeyi unutursak

  Reklam

  Gusül abdestinde ağza ve burna su vermeyi unutursak Mumsema merhaba bırsey sorucam niyet edip yıkansak sonra çıkarken agzımıza ve burnumuza 3 er kere su çeksek gusül salih olurmu cevaplarsanız sevinirim bütün bedeni yıkayıp suyu agzımıza ve burnumuza sonra çıkarken versek olurmu olmazmı

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  gusül abdestinde ağza su vermeyi unutmak


  Reklam


  gusül abdestinde ağza su vermeyi unutmak

  Gusül olur. ağza ve buruna su vermeyi unutan sonra ağzına ve burnuna su alsın yeniden yıkanmaya gerek yoktur.

  Kardeş 3 konu açtın ve 3 konu başlığın aynı.
  Konu başlığı, konu içeriğini idade edecek şekilde olmalıdır.
  forum kurallarını okuyalım ve uyalim.


 3. ceydaa
  Üye
  saoğol tamam uyarını anladım sıra önemli deyil yani maksat suyun bütün vucudu kaplaması ve agza burna su vermek dimi yani dediyim gibi kabuldür saol benı nasıl bır yükten kurtardın bılemezsin birde suyun tam alamıyla ağza ve burna ulaştıgından emin olmak için burna ve ağza fazla fazla yanı bırkerede 3 er kere deyilde 2 kere 3 erkere yada dafazla su verebılırmıyız

 4. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  1 kre vermek farz 3 defa vermek sunnet daha fazlada vermen burnuna zarar verebilir.
  1 kere farz oldugunu unutmayın.

 5. ceydaa
  Üye
  tamam ama tamsu gitmiyorsa fazlafazla veremezmıyız bırde niyet ettim cüplüğü gidermeye desek yetermı burna agza su vermeyi lavaboda çıkarken kurulanmadabn yapıyorum olur dimi niyet edip suyun altına gırıyorum normal banyo yapıyorum ve ağza burna lavaboda su veriyorum olur dimi yardımcı olun doğrumu bu tüm bedeni yıkayıp agza ve burna sonra su vere blırmıyız olurmu

 6. m_baran
  Üye
  Guslün Farzları
  1- Guslün farzları, ağzı, burnu ve bütün vücudu birer kez yıkamak üzere üçtür. Bu farzlar, aşağıda bildirileceği şekilde yapılır.
  2- Ağıza ve buruna bolca su alınmalı. Bu işe abdestle yapılan ağız ve buruna su vermelerden daha çok özen gösterilmelidir.
  3- Vücut yıkanırken iğne ucu kadar bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilecek, kulaklar ve göbek oyuğu yıkanacak. Su saçların, sakalların, kaşlann ve bıyıkların, aralarına ve altlarındaki deriye kadar geçecektir. Bunlar sık olsa bile, suyun ulaşması sağlanacaktır. Bunların araları ve dipleri kuru kalırsa, gusül tamamlanmış olmaz. Ancak kadınların başlarından aşağıya sarkmış olan saçlarının yıkanması şart değildir. Önemli olan bunların diplerine suyun geçmesidir. Erkeklerde bir zorunluk bulunmadığı için, böyle sarkmış olan saçlarının her tarafını yıkamak gerekir.
  4- Kapanmış olan küpe deliklerinin içini de yıkamalıdır. Öyle ki, bu deliklerin ıslanmış olduğuna kanaat getirmelidir. Böyle bir kanaat yoksa, onları el ile ovarak ıslamalıdır. İçlerine zorla su geçebilecek bir halde olan küpe deliklerini de, içlerine su geçecek bir şekilde el ile ıslatıp yıkamalıdır.
  5- Tırnaklar arasında kalan kurumuş çamurların ve göz çapakları gibi şeylerin altlarını da yıkamalıdır; bunu yapmak gereklidir. Fakat tırnaklar üzerindeki kirler, topraklar, kınalar gusüle engel olmazlar. Çünkü bunlar suyun geçmesine engel değildirler. Bu konuda köylü ile şehirli eşittir. Sahih olan görüş budur.
  6- Bir özür sebebiyle sünnet olamamış kimsenin, organında toplanmış olan derinin içini de yıkaması lazımdır. Ancak açılmasında bir zorluk olursa, o zaman içi yıkanmaz. Çünkü bu deri bedenin dışından sayılır. Buraya kadar gelen bir sidik ile abdest bozulur.
  7- Suyun geçmesini engelleyecek şekilde dişlerin arasında nohut büyüklüğündc sert yemek parçası bulunmamalıdır. Vücudun hiç bir yerinde suyun geçmesini engelleyecek balık pulu veya çiğnenip kurumuş ekmek parçası gibi bir şey de bulunmamalıdır. Çünkü bunların altlarına su geçmeyince, gusül sahih olmaz.
  8- Birbirine bitişik olup da aralarında su geçirmeyecek bir halde bulunan parmakları yıkarken, su ile aralarını ovmalıdır, içi boş olan göbeğin içini de yıkamalıdır. Üzerlerinde pislik bulunmasa da, avret yerlerini su ile yıkayıp temizlemelidir. Bunların da kuru kalması gusülün sıhhatine engel olur.
  9- Ayaklarda bulunan çatlaklar üzerine merhem koyulunca, eğer altlarını yıkamak zarar vermeyecekse, altlarını yıkamak gerekir. Zarar verecekse üstleri yıkanır. Bu da zarar veriyorsa, üzerlerini meshetmekle yetinilir. Mesih de zararlı ise, meshedilmez.
  10- Bir kimse guslettikten sonra ağzını veya burnunu yıkamadığını veya bedeninden bir yerin kuru kaldığını anlarsa, yeniden gusletmesi gerekmez; yalnız o yerleri yıkaması yeter. Bu arada farz bir namaz kılmışsa onu tekrar kılması gerekir.
  11- Gözlerin içini soğuk veya sıcak su ilc yıkamak güç ve zararlı olduğu için, ne abdest alırken, ne de guslederken gözlerin içini yıkamak gerekmez. Körler için de böyledir. Temiz olmayan bir sürme ile gözler sürmelenmiş olsa bile, bunu yıkamak gerekmez. Gözlerin hafifçe kapatılması hem abdest için hem de gusül için bir engel teşkil etmez. Yeter ki su, kirpiklere ve pınarlara ulaştırılmış olsun.
  (Malikîlere göre. gözlerin ve ağız ile burnun içleri, bir de meydanda olmayan kulak deliği bedenin dışından sayılmaz. Bu bakımdan bunları abdestte ve gusülde yıkamak farz değildir; sünnettir.
  Hanbelîlere göre, ağız ile burnun içleri yüzden sayılır. Onun için hem abdestte, hem de gusülde yıkanmaları farzdır.)
  Takma olan gözleri çıkarıp abdest ve gusülde altlarını yıkamaya gerek yoktur. Bu yıkama zararlı olunca, zaten çıkarılmaları caiz olmaz.

 7. ceydaa
  Üye
  allah aşkına sen ne diyorsun havuza yada denize ve de banyoda olsun bütün vucüt ıslandıktan sonra ağza ve burna su alınmasıyla gusül gerçekleşir deniyor bunları bende bılıyorum ben banyoda zorluk çekıyorum alternatif arıyorum ben banyoda yıkanıp ağza ve buran lavaboda çıkarken su çeksek olurmu diyorum bunları bende bılıyorum sağolasın

 8. ceydaa
  Üye
  ağza ve burna su vermeyı çıkarken yapsam niyet edip yıkanıp lavaboda ağza ve burna su alsak olurmu gusül

 9. mum
  Administrator
  gusül abdestinde ağza su vermeyi unutmak

  lavaboda ağza vgusül abdestinde ağza su vermeyi unutmake burna su alsak olurmu gusül
  ağza ve burna su başta da verilir sonda da

 10. Misafir
  Ben gusül abdesti alırken burnuma kaçıncı kez su verdiğimi unuttum ve 4 kere vermiş olabilirim ama diğer tüm farzları ve bildiğim sünnetleri yaptım guslüm kabul olur mu?

 11. @hmet
  Üye
  gusül abdestinde ağza su vermeyi unutmak

  burnuma kaçıncı kez su verdiğimi unuttum ve 4 kere vermiş
  10 kere versen ne olacak ki?

  Sen farz nedir, sünnet nedir, farz ve sünnetin hükmü nedir öğrenmen gerekir.

 12. Misafir

  Reklam


  Gusulde burna unutup 2 defa su versek neyapmaliyiz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
gusül abdestinde ağza su vermeyi unutmak,  gusul alirken ağza su vermeyi unutmak,  Gusül alırken burna su çekmeyi unutmak ,  gusülde ağza kaç kere su verilir,  gusülde ağza su vermeyi unutmak,  gusül abdesti alırken ağza su vermeyi unutmak,  Gusül Abdesti alırken ağza ve burna su vermeyi unutmak