+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sahurda EZAN okunurken bir şey yenip içilebilinir mi ? yenilir veya içilirse ne olur ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hatalar
  Devamlı Üye
  Reklam

  Sahurda EZAN okunurken bir şey yenip içilebilinir mi ? yenilir veya içilirse ne olur ?

  Reklam

  Sahurda EZAN okunurken bir şey yenip içilebilinir mi ? yenilir veya içilirse ne olur ? Mumsema Sahurda EZAN okunurken bir şey yenip içilebilinir mi ?sonuçta İFTARDA ezan okunuca vakit giriyorsa sahurdada ezan okununca vakit artık girmiş mi oluyor ? lütfen bilen birileri açıklasın ???

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Sahurda EZAN okunurken bir şey yenip içilebilinir mi ? yenilir veya içilirse ne olur ?


  Reklam


  Orucun tanımı: İmsak vaktinden iftar vaktine kadar yemek, içmek ve cinsî münasebetten uzak
  durmak demektir.

  Ezanın okunmasıyla imsak vaktinin girdiği bildiriliyor.
  imsak vakti girdikten sonra oruç başlamış olur.

  ezan okunmaya başlandığı andan sonra bir şey yiyen ve içenin orucu olmaz.

 3. hatalar
  Devamlı Üye
  İmsak vakti ve ezan başlamadan yeme içmeyi kesmeliyiz.

 4. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  Esselamu Aleykum. Oruca ezan sesini duydugun andan itibaren degil imsak vakti saatine gore baslaman gerekir. Ezan bazen imsak vaktinden once veya sonra okunmaya baslanmis olabilir. Bu durum sıkıntıya yol acabilir. Misal; imsak vakti 03:30 ise o vakitten sonra birsey yiyip icmemek gerekir. Hatta imsak vaktinden bir kac dakika oncesinden yiyip icmeyi birakirsaniz daha saglikli olur.

 5. gıgax
  Üye
  Oruç imsak ile başlar. İmsak vakti girmeden yiyip içmeyi bırakmalıyız.

 6. sahabeyolunda
  Üye
  faize fetva veren krediyle ev araba alalnlara fetva veren hocaları aman kardeşler dinlemeyelim ahiretimize zarar vermeyelim.
  NOT: hatırlatmadır acizane hiç bir hocaya laf yoktur lütfen yanlış anlaşılmasın.. Allah herkese selamet versin..

 7. karadamlalar
  Kesintili Üye
  orucun başlangıç vakti ezanla değil imsakla bellidir, ki imsakın girişi hakkında haklı şüpheler vardır günümüzde. diyanetin imsak dediği vakit asıl imsak vaktinden biraz daha erkendir Allahu alem. fakat ihtiyaten diyanetin vaktini geçirmemek bence doğru olan, tabi 15-20 dakika daha uzatan tanıdıklarımız var. şu şartlarda ezanın okunduğu vakit imsak olmadığı belli olduğundan su içenin orucu yoktur demek doğru olmaz, fakat imsak girdikten sonra tabiki içilemez yenilemez.

 8. Misafir
  Bence imsak vakti girmeden yemek ve içmek bırakılmalı ancak nasıl ki imsak ezanı veya başka bir vaktin girdiğini haber veren vakit ezanı bitmeden namaz kılamıyorsak ezan sonuna kadarda niyetlenebiliriz ama keyfi olmamalı bu durum

+ Yorum Gönder
ezan okunurken su içilirmi nihat hatipoğlu,  sahurda ezan okunurken yemek yenirmi nihat hatipoğlu,  ezan okunurken su içilir mi nihat hatipoğlu,  sahurda ezan okunurken yemek yenirmi diyanet,  İmsak girince bir şey yenir içilir mi,  sahurda ezan bitene kadar yiyip içilebilir mi,  sahur vakti ezan okunurken yemek yenirmi