+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tövbe sadece günahtan mesul olmama sonucunu mu getirir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Reklam

  Tövbe sadece günahtan mesul olmama sonucunu mu getirir?

  Reklam

  Tövbe sadece günahtan mesul olmama sonucunu mu getirir? Mumsema İnternette bir videoda "tövbe kabul olundu demek Allah sana hesap günü o günahı sormayacak demektir, yoksa hiç o günahı işlemeyenle bir olamazsın sen düştün bir kere" diyordu.Yani işlediğimiz günahlar tövbe etsek bile mi düşürmüş olur manevi değerimizi?

 2. SoruSoran
  Emekli

  Cevap: Tövbe sadece günahtan mesul olmama sonucunu mu getirir?


  Reklam


  Konu hakkında duyduğum hadis siz de muhtemelen biliyorsunuzdur. "Günahını tevbe ederek terkeden o günahı hiç işlememiş gibidir." Yine Hz. Ali "Yüce Allah, Kulunun günahını terk etmesinden dolayı da bir sevap yazar."
  "tövbe kabul olundu demek Allah sana hesap günü o günahı sormayacak demektir, "
  Bunu söyleyen de neye dayandırdığını hangi ayete hangi hadise dayandırdığını söyleseydi. Tevbe kabul olsa bile Allah'ın o günahtan ötürü hesap sormayacağına inanmıyorum. Yani kişinin ister tevbeli ister tevbesiz olsun o günah hakkında yargılanması karışık bir iştir. Uzun lafın kısası Allah sadece illiyn makamının bütün suçlarını örter. Onun dışındakilerinin suçlarının ne kadarını örter ne kadarını örtmez o da kişinin katettiği yol ile ilgilidir.
  yoksa hiç o günahı işlemeyenle bir olamazsın sen düştün bir kere
  Bu kısıma ise katılıyorum. Aynen falan günahı hiç işlemeyenle, işleyip nasuh tevbe eden bile olsa bu ikisi bir olmaz bana göre. Tevbe bile etse o günahı işlemesi insanın değerini düşürür. Delil olarak ise 124 bin Peygamber arasında hiç nasuh tevbeli bir zina etmiş erkek(haşa ve asla olamaz) olmuş olabilir mi?

 3. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Peygamberler günahlardan korunmuştur zaten günah biz aciz kullara mahsus.Peki insanın çalışarak çabalayarak güzel amellerle günah işlemeyenlerle aynı seviyeye çıkması yüksek bir mertebede bulunması mümkün müdür?

 4. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  Peki insanın çalışarak çabalayarak güzel amellerle günah işlemeyenlerle aynı seviyeye çıkması yüksek bir mertebede bulunması mümkün müdür?*

  Bahsettiginiz gibi gunah islemeyenler yalnizca Peygamberler olduguna gore hicbir insan calisip cabalasa dahi onlarin mertebelerine ulasamaz. Lakin onlarin derecelerine ulasamasa da cok yuksek derecelere ulasabilir.

 5. silversoul
  Devamlı Üye
  zina işlemiş ancak tövbe edip Allah yolunda cihad etmiş ve şehid düşmüş kimse, hiç zina etmemiş ancak cihadtan geri kalmış bir mü'min'den üstün olabilir.

 6. Hiss1
  Devamlı Üye
  "Tevbe eden hiç günah işlememiş gibidir" şeklinde bir hadis hatırlıyorum ama..

 7. SoruSoran
  Emekli
  Alıntı Kırlangıç. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Peygamberler günahlardan korunmuştur zaten günah biz aciz kullara mahsus.Peki insanın çalışarak çabalayarak güzel amellerle günah işlemeyenlerle aynı seviyeye çıkması yüksek bir mertebede bulunması mümkün müdür?
  Zina edip de sonradan evliya olan insanlar bile vardır. Hatta eşkiyalık yapıp evliya olan bile.

+ Yorum Gönder