+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Neml Suresi 18. ayetin açıklaması Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hulu
  Üye
  Reklam

  Neml Suresi 18. ayetin açıklaması

  Reklam

  Neml Suresi 18. ayetin açıklaması Mumsema "Karınca vadisine geldiklerinde, bir dişi karınca: 'Ey karınca topluluğu, kendi yuvalarınıza girin… Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi kırmasın!' dedi" (27 Neml Suresi 18)
  burada kırıp geçmesinler mi yoksa ezmesinler mi demek istenmiş,zira karıncaların vücutları bir kristal ya da camı andırır. Ezilmez; kırılarak ölür ya da sakat kalırlar..bir çok yazar iki türlü çevirmiş bazıları ezmesinler bazıları kırıp geçmesinler diye ,açıklar mısınız arkadaşlar ?

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Neml Suresi 18. ayetin açıklaması


  Reklam


  Diyanet Vakfı Meali:
  Nihayet Karınca vâdisine geldikleri zaman, bir karınca: Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin; Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi ezmesin! dedi.

  Elmalılı meali:
  Nihayet karınca vâdisine geldikleri zaman, bir karınca: "Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin; Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi ezmesin!" dedi.

  Süleyman ateş meali:
  27/48/18 Karınca vâdisine geldikleri zaman bir karınca: "Ey karıncalar dedi, yuvalarınıza girin ki Süleymân ve orduları farkında olmayarak sizi ezmesinler."
  __________________________________

  "Nihayet karınca vadisine geldiklerinde" ifadesindeki Karınca Vadisi Şam diyarında karıncaları çok olan bir vadidir. Bir başka rivayete göre bu vadi Ye*men diyarmdadır.
  "... bir karınca" Süleyman'ın ordusunu gördü. Bu karıncaların kraliçesi idi. Karıncalara: "Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin, aman Süleyman ve ordu*ları" sizi ezdiklerinin "farkında olmayarak sizi ezmesinler, dedi" Bu ifade onları ezilmekten, kırılmaktan nehyetme ifadesidir. Yani ezilmemek için açıkta dur*maktan nehyetmektir. Zira farkında olsalar bunu yapmazlardı. Sanki karınca peygamberlerin zulmetmekten ve eziyet vermekten masum olduklarını hisset*mişti. Karıncalara akıl sahiplerine yapılan hitap yapılması sebebiyle karınca*lar akıl sahipleri mertebesine çıkarılmıştır.

 3. hulu
  Üye
  teşekkürler

+ Yorum Gönder