+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mustamel su nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Mustamel su nedir?

  Reklam

  Mustamel su nedir? Mumsema elimiz su kovasina degse mustamel oluyor.burdaki degmekten kasit elin buyuk bir kisminin gusul alacagimiz su kabina degmesi mi yoksa kovadan su alip yikaniyorsak su alirken elimizin hafif suya degmeside suyu mustamel yapiyor mu

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Mustamel olur mu


  Reklam


  Ikiside degil
  Elin suya degmesi yada batrilip su alinmasi suyu mustamel yapmaz

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  neden yapmıyor.sonuçta kolumuz temiz bile olsa vucudumuza değdiği için müstamel su oluyor.batırıp çıkarmaktan farkı nedir bunun

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Kardeş sen mustamel suyun ne olduğunu bilmiyorsun.
  Oku öğren

  http://www.mumsema.com/diger-soru-ve...tml#post899175

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  ben diyorum ki abdest alacagimiz su var diyelim.bu suonceden temiz olan kolumuza doktugumuz su.yani mustamel olmus olan su.bu su mustamel degil mi dir.??????
  ikinci olarak kolumuza doktugumuz suyla abdest alamiyoruzda kovanin icindeki suyun tamamina kolumuzun temas ettigi suyla nasil abdest aliyoruz.bunu sordum ben?

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Ben seni anladim ama sen beni anlamadın
  Konuyu bir daha oku

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  başka bir anlam çıkaramadım.kusura bakma

 8. Hoca
  erimeye devam...
  Mustamel su nedir?
  başka bir anlam çıkaramadım.kusura bakma
  İçinden su alıp yıkanılan kurna veya herhangi bir kaba elin batmasıyla içindeki su pis olmaz. Temizliğinden birşey kaybetmez. Yeter ki, içine dalan elde bir necaset bulunmasın, bir pislik olmasın.
  Linki verilen konuda yukardaki ifadeler vardı.
  Peygamberimiz (sav) elini yıkar ve sonra yıkanacağı su kovasına elini batırır su alır ve öyle yıkanırdı.


  MÂ-İ MÜSTA`MEL(ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİŞ SULAR)

  kullanılmış su demek olan "mâ-i müsta'mel:
  Abdest almak veya gusletmek gibi mânevi bir pisliği gidermek, herhangi bir farzı yerine getirmek veya sevap kazanmak niyetiyle insan bedeninde veya bir uzvunda kullanılan sular, kullanılmış su hükmündedir. Keza abdesti olan bir kimsenin sırf sevap kazanmak amacıyla başka bir mecliste veya bir ibadet yaptıktan sonra aynı mecliste tekrar abdest aldığı su da böyledir. Aynı şekilde, yemeklerden önce ve sonra Hz. Peygamber'in sünnetine riayet etmek amacıyla elleri yıkamada kullanılan su da bu gruba girer.

  Kullanılmış su, İslâm hukuku açısından temiz olup maddi pislikleri gidermede kullanılırsa da; abdest almada, gusülde ve diğer mânevi kirleri gidermede kullanılamaz. Buna göre, abdest alırken veya guslederken insan bedenine dokunarak akan suları biriktirip de onunla tekrar abdest almak veya gusletmek caiz değildir. Yine, bu tür suları içmek, hamurlu işlerde vs. kullanmak tenzihen mekruhtur. Ancak, bedenden sıçrayan bu sular, dokundukları şeyleri veya abdestten sonra kurulanmak için kullanılan havluyu pisletmezler. Buna rağmen, abdest alırken sıçrayan sulardan sakınmak, kalb huzuru ve gönül rahatlığı açısından daha iyidir.

  Kullanılmış suyun temiz olup temizleyici olmaması İmam Muhammed'e göredir. İmam A'zam ile İmam Ebu Yusuf'a göre bu çeşit sular pis sayılır. İmam Mâlik ile İmam Şafiînin bir görüşüne göre de kullanılmış su, hem temiz hem de temizleyicidir. Fakat tekrar kullanılması mekruhtur (bk. es-Serahsî, Kitâbü'l-Mebsût, 1, 52-53; el-Kâsânî, Bedâyiu's-Sanâyî, I, 83; Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, s. 49-50; Mehmed Zihni Efendi, Nimet-i İslâm, s. 12).


+ Yorum Gönder
mustamel su nedir