+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bankada çalışarak kazanılan para haram mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gıgax
  Üye
  Reklam

  Bankada çalışarak kazanılan para haram mıdır?

  Reklam

  Bankada çalışarak kazanılan para haram mıdır? Mumsema Bankada çalışarak kazanılan para haram mıdır?Mesela Ziraat Bankası'nda çalışmak haram mıdır?Oradan kazanılan para helal midir?Devlet bankası olması bişey değiştirir mi?

 2. SoruSoran
  Emekli

  Cevap: Bankada çalışarak kazanılan para haram mıdır?


  Reklam


  Haramdır kardeşim yine. Gerçi bazı bankaların faiz dışında gelirleri de oluyor. O zaman durum belki değişebiliyorsa da(Buraya kadarı Cübbeli Ahmet Hoca'nın fetvası) çalışılcak mevkiide faize dayalı herangi bir işlem yapılırsa bu işlemi yapan lanetlik bir günah işlemiş oluyor.(Peygamberin hadisinde var)
  Yani şöyle bağlıyayım eğer çalışılacak bankanın geliri tamamen faizden oluşuyorsa fetva verenler haramdır demiş. Ama faiz dışında gelirleri varsa haramdır demek zor. Zira sizin kazanıcağınız paranın hangisinden faizden mi diğer gelirden mi geldiği belli değil. Görmediğimiz şeylerden sorumlu değiliz buna delil:
  Peygamberimiz bir gün peynir yiyormuş, ashab demişki ya Rasulullah bu peynirin mayası domuz yağından yapılıyor, O(s.a.v) da demişki: Bunu gördünüz mü? - Hayır diye cevap vermişler. O da yemeye devam etmiş.

 3. dr.şeriati
  Üye
  Faize sahit olmak dahi haram degil midir? Ben oyle biliyordum. Ayrica parasi helal kisimdan gelmis olsa bile faize hizmet eden bir insan sonucta.

 4. SoruSoran
  Emekli
  Alıntı dr.şeriati Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Faize sahit olmak dahi haram degil midir? Ben oyle biliyordum. Ayrica parasi helal kisimdan gelmis olsa bile faize hizmet eden bir insan sonucta.
  O dediğinizi..
  çalışılcak mevkiide faize dayalı herangi bir işlem yapılırsa bu işlemi yapan lanetlik bir günah işlemiş oluyor.(Peygamberin hadisinde var)
  Belirtmiştim zaten.

 5. dr.şeriati
  Üye
  Banka bir butundur mevkisi falan diye bir sey yok. Ya orda calisip oraya hizmet edersin ya da calismazsin.

 6. silversoul
  Devamlı Üye
  Bankada çalışmak uygun değildir. O tarz müesseselerde İslam'ı yaşamakta zordur. İnsanların elinden evini arabasını varını yoğunu alıp haram helal düşünmeden çalışan bankalarda çalışmak yerine gidip limon satmak daha hayırlıdır.

 7. Misafir
  Sadece calışan değil de o bankada işlem yaptırıp bankanın buyumesine sebep olmak da faize girer mantıga gore havale yapmak maaş cekmek

+ Yorum Gönder
bankada çalışmak haram mı,  bankada çalışmak günah mı,  bankada calismak harammi,  bankada calismak gunahmi,  bankada çalışmak caiz mi,  devlet bankasında çalışmak haram mı,  bankada calismak gunah midir