+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tesbih çekmek Allah'a şirk koşmaya girmiyor mu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kurt55
  Üye
  Reklam

  Tesbih çekmek Allah'a şirk koşmaya girmiyor mu ?

  Reklam
 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: Tesbih çekmek Allah'a şirk koşmaya girmiyor mu ?


  Reklam


  Allahı anmak ne zaman şirk oldu ?

 3. kurt55
  Üye
  Burda tesbih çekmekten bahsediyorum peygamberimiz zamanında da varmıydı bu tesbih olayı yoksa sonradan mı girdi dinimize sorumu tam anlatamadım galiba sonuçta Subhanallah, Allahuekber diyorsun ve o tesbihleri çekiyorsun haşa sanki tesbihe bir ilah özelliği kazandırma gibi bir durum söz konusu olmuyor mu farkında olmadan ?

 4. Saif Al-Din
  Devamlı Üye
  kurt55 kardeşim çok derin düşünmüşsün.. Namazdan sonra çekilen 33'er tesbih zaten Peygamber efendimizin (sav) tavsiyesi, korktuğun gibi bir durum yok meraklanma

 5. karadamlalar
  Kesintili Üye
  tesbihe öyle bir şey kazandırma niyeti olmaz zaten, fakat taşlarla tesbihat yapmanın bidat olduğunu söyleyen alimler olmuştur sünnete ittiba etmek daha hayırlıdır(zikri ellerle saymak)

 6. jerusselam
  Devamlı Üye

  Tesbih çekmek Allah'a şirk koşmaya girmiyor mu ?  Abdullah bin Amr ise, “Resulullahın (a.s.m.) tesbihi, sağ elinin boğumlarıyla saydığını gördüm” (Tirmizî, Daavât: 24) demektedir. Tesbihleri doğru olarak yapabilecek kimselerin eliyle tesbih çekmesi daha faziletlidir. Ama arzu edenler 33’lü veya 99’lu tesbihlerle de bu ibadeti yapabilirler. Tesbihi göbekten yukarı veya aşağı tutarak çekmek arasında da bir fark yoktur.
  Namazdan sonra yapılan tesbihler Efendimiz’in sallallahu aleyhi vesellem hadisleriyle sabittir. Bir gün başta Ebu Zer olmak üzere Muhacirlerin fakirleri Peygamberimize gelerek şöyle dediler: “Ya Resulallah! Varlık sahipleri, yüksek dereceleri ve daimî nimetleri alıp gittiler. Çünkü onlar da bizim gibi namaz kılıyorlar, oruç tutuyorlar. Ancak onlar sadaka veriyor biz veremiyoruz, onlar köle azâd ediyor, biz edemiyoruz.” Peygamberimiz onlara şu müjdeyi verdi:


  “ Hz. Ebû Bekir Sıddîk'in âzadlısı Yüseyre (radıyallâhu anhümâ) -ki ilk muhâcirlerden idi- anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) bize dedi ki: "Size tesbih, tehlil, takdis, tekbir çekmenizi tavsiye ederim. Bunları parmaklarla sayın. Zira parmaklar (Kıyamet günü nerelerde kullanıldıklarından) suale maruz kalacaklar ve konuşturulacaklardır." (Tirmizî, Daavât 131; Ebû Dâvud, Salât 359)+ Yorum Gönder