+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Nasuh bir tevbeyle her şeyi silmek mümkün müdür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Farah
  Üye
  Reklam

  Nasuh bir tevbeyle her şeyi silmek mümkün müdür?

  Reklam

  Nasuh bir tevbeyle her şeyi silmek mümkün müdür? Mumsema Günümüzde çok yaygın olarak görüldüğü üzere flört döneminde bir çok haramlar yaşanıyor.Tam olarak zina o denli yaygın olmasa da hemen her ilişki öpme, el tutma, sarılma vs. küçük zinalardan nasibini alıyor.Ama yine malumunuz ki bu ilişkilerin çoğu evlilikle bitmiyor.Benim aklımın kabul etmediği nokta şu ki, bu insanların alnında yazmıyor yaptıkları tabi ki ama yine de nasıl hiçbir şey olmamış gibi evlenebiliyorlar başkasıyla? Ama... Düşününce işin başka bir boyutu var İnsanın ölüm anı gelmedikçe tevbe kapısı açık.Günah işleyenlerin en hayırlısı da tevbe edenler. Bu yolla evliyalar kervanına katılmış ama geçmişinde günahkar çok insan var. Mesela Bişr-i Hafi Hazretleri, içkiye müptelayken sonradan hepimizin imrendiği bir zat olmuş. Bu iki fikir birbiriyle taban tabana zıt.Bu beynimdeki tezattan kurtulmak adına siz mümin kardeşlerime soruyorum.Büyük zina işlenmedikçe (çünkü o hem büyük günah hem insanda biyolojik olarak iz bırakıyor) iffetin kazası mümkün müdür? Tevbe edip düzelen insandan Hazreti Züleyha misali bir günahkardan bir salih, iffetli kul çıkarır mı Rabbimiz? Vakti zamanı gelince tertemiz bir mümin/mümine ile hayırlı bir yuva kurmayı nasip eder mi bu geçmişin günahkarı bugünün tevbekarına? Yoksa bunun telafisi olmaz mı, kul tevbe etse bile günahının bu dünyadaki sonuçlarına katlanmak zorunda mıdır, temiz bir yuva kurma trenini kaçırmış mıdır? Beynimdeki bu tezattan sizin yanıtlarınızla kurtulmak, gördüğüm olaylara bu yeni bakış açımla yaklaşmak istiyorum.Selam ve dua ile.

 2. Candle
  Devamlı Üye

  Cevap: Nasuh bir tevbeyle her şeyi silmek mümkün müdür?


  Reklam


  Allahın affetmeyeceği sadece bir günah vardır o da kul hakkıdır.

 3. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  Selamun Aleykum. Kardesim en basta sunu belirtmek istiyorum nasuh tevbe ile insAllah gunahlarin bagislanir. Geri donus olmamak veya affedilmemek gibi birsey dusunulemez cunku bir cok ayette ve hadislerde buyuk gunah isleyenlerin dahi affedilebilecegi zikrediliyor. (Şirk disinda) kardesim anladigim uzere zina etmemissin diger haram seyleri islemissin sanirim. Nasuh tevbe ile Rabbine dondugun an insAllah Allah bagislar ki Rabbimiz cok bagislayan ve esirgeyendir.

 4. Farah
  Üye
  Rabbimiz zaten bağışlar biliyorum ama benim takıldığım aynı temiz bir insan gibi hayırlı bir müminle güzel bir yuva nasip olur mu tevbe etmiş böyle insanlara? Çünkü her şey Allah'ın nasip etmesi.

 5. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  kardeşim, sen zina eden kisinin evlilik halini mi soruyorsun?

 6. Farah
  Üye
  hayir ama flort edip o flort ici birtakim haramlari işlemiş (zina değil) birinin evlilik durumunu soruyorum.

+ Yorum Gönder