+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Niyet vakitlerini yanlış biliyormuşum, oruçlarımı tekrardan kaza mı edeceğim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sour
  Üye
  Reklam

  Niyet vakitlerini yanlış biliyormuşum, oruçlarımı tekrardan kaza mı edeceğim?

  Reklam

  Niyet vakitlerini yanlış biliyormuşum, oruçlarımı tekrardan kaza mı edeceğim? Mumsema Ramazan oruçlarının kazası edilirken imsaktan önce niyet edilmesi gerekiyormuş. Bunu tesadüfen geçen öğrendim. Yıllardır bu şekilde kaç tane kaza yaptığımı bilmiyorum. Genelde öğleye doğru niyet ediyordum. Şimdi o sayısını bilmediğim tüm oruçlarımı tekrardan mı kaza etmem gerekecek? Taklit edebileceğim bir mezhep yok mu?

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Niyet vakitlerini yanlış biliyormuşum, oruçlarımı tekrardan kaza mı edeceğim?


  Reklam


  maalesef baştan kaza etmen gerekiyor ve düşündüm taklit edebileceğin mezhep yok.ama aklıma imam züferin fetvası geldi.oruçta niyeti şart koşmuyor.orucu bozucu şeylerden uzak durmakla oruç tutulmuş oluyor.acaba tüm oruçlar için mi geçerli bu fetvası yoksa tek ramazan orucunda mı emin değilim.

 3. sour
  Üye
  ama bilmeden oldu bir de kaç tane hiç bilmiyorum :s

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  bu tarz ilmihal bilgileri farzı ayndir ama.o yüzden bunu öğrenmek zorundaydın

 5. sour
  Üye
  yıllarca camilere kurslara gittim bir kere bile duymadım.

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  ben bir kere bile kurs için camiye gitmedim.yaşım nickimin altında yazıyor.ve elhamdülillah bu tarz bilgileri 18 yaşımdan beri okuyarak öğrendim.yani 18 yaşımdan öncesi bomboş.şu an camiden çıkasım gelmiyor.yani kurslarda ne öğretiliyor hiçbir fikrim yok.ben sadece kuran okumayı öğretiyorlar diye biliyorum

 7. sour
  Üye
  hayır ilmihal bilgileri ve yanında bi sürü daha şey öğretiyorlar. ama denk gelmedim demek ki :D şimdi napcam ya o kadar günü nasıl tutacağım. inşallah bi mezhep taklidi filan vardır.

 8. musab
  Hadis Öğrencisi
  ben bilmiyorum işte kursta nasıl bir yoll izleniyor.olsa da sana söylesem ama maalesef yok.zaten bu konuda en geniş imkanı hanefi mezhebi sağlıyor.malikiler nafile olarak bile kabul etmiyorlar imsaktan sonra orucu.hanbeliler ve şafilerde sadece nafile oruca imsaktan sonra niyet edebilirsin diyorlar.

 9. sour
  Üye
  tamam sağol bi de mum hoca gelsin de bilmeden yaptığım içn affı yok mudur yne acaba..

 10. musab
  Hadis Öğrencisi
  mum hoca da gelse,asrımızın müceddidide gelse diyeceği aynı şey.nakil yapıyoruz sonuçta.ictihad makamı kapanmasa belki farklı bir ictihad gelebilirdi

+ Yorum Gönder