+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken boşalmak orucu bozar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Oruçluyken boşalmak orucu bozar mı?

  Reklam
 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Oruçluyken boşalmak orucu bozar mı?


  Reklam


  Oruçluyken mastürbasyon (istimna) yapmak kaza mı gerektirir keffaret mi?


  Oruçluyken mastürbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder. Keffaret orucu tutmak gerekmez.

  Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.


  Farz olduğu halde Ramazan'da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da keffareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir.

  Şu kadar var ki, kefaret gerekmemesi, günahın küçüklüğünü göstermez.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. dr.mustafa
  Hüzündür bana yakışan
  Bir de rüyalanmak yani sahurdan sonra veya gün içinde uyurken boşalma cünüp olma ihtimali söz konusu ki o zaman oruç bozulmaz. Uyanınca gusletmek gerekir ancak sair zamanlardaki gibi çokça değil de boğaza su kaçmayacak şekilde burna su vermelidir...

 4. hamit
  Üye
  oruç tutum sonra boşaldım iki kere hemde sonra gittim boy abdesti aldım orucum kabul olur mu

 5. Cömert Oğuz
  Devamlı Üye
  Yani 1 gün içinde mi 2 kere boşaldın?
  Eğer öyle ise 1 gün kaza etmelisiniz.
  Aynı ramazanda başka gün bir daha yaparsan kefaret de gerekir.

 6. Şehzade
  Üye
  Oruçluyken Boşalmak Orucu Bozarmı? Boşaldıktan Sonra 31 Çekmek Bozarmı? Selam ve Dua İle

 7. arifselim
  Yönetici
  Oruçluyken isteyerek boşalmakla oruç bozulur ve bir gün kaza gerekir. Oruçlu olmak sadece aç ve susuz kalmak demek değildir.

 8. Nihat Erdem
  Üye
  S.a arkadaşlar. Ben el ile temas etmeden, düşünerek bosaldim. Ama meniydi bence. rengini falan gormedim ama hamur gibi kokuyordu yapış yapıştı. Ama hic elimi surmedim ve giyiniktim ama yatağa surtmus olabilirim penisimi. Elimi hiç surmedim bosalirken sadece dusundum. Orucum bozulur mu? Kaza mi gerekir kefaretmi? Ve düşünerek boşalmak haram mi yada gunah mi?

 9. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Haram bir şeyi zevk almak için düşünmek elbette günahtır. Hiç el ile müdahale etmeden ve sürtünmeden boşalma olursa sadece kaza gerekir kefaret gerekmez.

 10. Misafir
  Es selamün aleyküm hocam . Ben ramazan ayında masturbasyonun hükmüne bakmıştım ve kaza yazıyordu ikincisi kefaret yazıyordu.sonra o gün içerisinde ben biseyler izledim baktım vb. Kendi isteğimle oldu bunlar ama içimde boşalmak gibi bişey yoktu elimle oynuyordum ama ucuna kadar geldiğinde boşalmamak için tutuyordum . Derken bi seferinde tutmaya çalıştım ama kendiliğinden gitti bu sefer tutamadım yani ben bıraktım ama o durmadı boşaldım. İkincisi de 1hafta sonra oldu bunun aynısı oldu ben bildiğim için keffaret gerekir mi yoksa isteyerek olmadığı için kaza ve tevbe mıdır çok pişmanim Allah razi olsun

 11. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Bu kadar ayrıntılı anlatmana gerek yoktur.

  Bu durumda her iki seferde de hatalısın ve sana 60 gün peş peşe kefaret ile iki gün kaza orucu gerekir.

 12. Misafir

  Reklam


  Bosalmak icin el mi lazim ...bu iste kasit aranir niyet aranir.adam kafaya koymus bir sekilde bosalmayi ha el ile ha surterek.BOYLE ANORMAL VE KASİTLİ SORU OLURMU YAHU..HEM KAZA HEM KEFALET GEREKTİRİR.CUNKU KASİT VAR.ruyalanma ve istemsiz olursa ayri konu

+ Yorum Gönder