+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cariye ile ilişki neden caiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. wolfteam99
  Üye
  Reklam

  Cariye ile ilişki neden caiz?

  Reklam

  Cariye ile ilişki neden caiz? Mumsema Selamün Aleyküm.Zina şüphesiz haramdır.Ama cariyelerle nikahsız ilişkiye izin var.Şimdi bu bana biraz garip geldi.Cariyelerle ilişki neden haram değil.O da bir nevi zina olmuyor mu?Cevaplarınız için ALLAH Celle Celalühü razı olsun.

 2. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Aleykum selam. Bu cevaptan veya bu soruyu sormadan evvel evvel cariyeliği anlamak gerekiyor. Cariyelik ve kölelik İslamın getirdiği bir şey değildir. Tam aksine İslam dini bunun ortadan kalkması için bir çok yaptırımlar uygulamış hatta emretmiştir. Cariye ile ilişki konusunda ise kısaca şu cevap yeterli olur:

  Cariyeye sahip olmayı sağlayan akit ve tasarruf da (satın alma, miras, ganimet veya bağış yoluyla elde etme…) bir hukuki işlemdir ve bu hukuki işlem, sahibi ile cariye arasında karı-koca gibi yaşama hakkını da vermekte, nikah akdinden daha güçlü ve kapsamlı olarak onun yerine de geçmektedir. (Prof. Dr. Hayrettin Karaman)

 3. Misafir
  Bi soru soracağım. Cariye diyelim ki müslüman oldu ve nikahsız ilişkinin haram olduğunun bilincine vardı. O zaman belirli hakları olmasıgerekmiyor mu? Ayrıca o zamanlar gayrimuslimler cariyeydi ama bir kadın iffetli kalmak ve nikahlı eşiyle sadece cinsi munasebete girmek istese noluyordu? Ayrica kendi rizalariyla mi cariye oluyorlardi. Bi de su sinirsiz cariye meselesi var. Bi suru cariyesi olan insandan suphelenirim ben.gercek bi musluman tek 1 esden fazlasina niye baksin ki gercek muslumanin nefsi terbiyelidir degil mi? Ayrica nufusun cogu koleydi anladim ama yaninda tutarsin sana hizmet de eder ama o gozle de bakarsan 10 15 tane cariye hayali kurarsan islami bu yonuyle kullanirsan bilmiyorum. Isini gor hediye et o da alsin o da hediye etsin e o kadinin korudugu iffeti nolucak? Hayalleri?

 4. arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşim. Allah insanı en şerefli ve en yüce varlık olarak yaratmıştır. Allah'ın koyduğu hükümlerde mutlaka bir menfaat ve hayır vardır. İslam dini esas olarak cariye ve köleliliği koymuş değildir. İslamdan önce olan bir durumdu. İslam tam aksine bunu kaldırmak için yaptırımlar koymuştur ki bunun fıkıhta bir çok örnekleri vardır.

  Hanefî mezhebine göre teserrinin gerçekleşmesi için iki şart vardır:
  Birincisi: Normal hür kadınlardan olan eşlerine ayırdığı gibi, tesri(birlikte olmak) istediği cariyesi için de hususî bir mesken ayırması. İkincisi, diğer eşlerle birlikte olmak için ayırdığı zamanı ona da ayırması. Ebu Yusuf’a göre ondan bir çocuk edinme arzusu da şarttır.(bk. el-Bedai’, 8/344-45-şamile). Bu iki şart Şafii mezhebinde de geçerlidir.(bk. Muğni’l-Muhtac, 20/316; Nihayetu’l-muhtac, 29/343-şamile)

  Neden cariye için nikah akdi gerekmez? Çünkü; milk akdi, nikah akdinden daha güçlüdür. Nikah akdi, bir menfaat akdidir. Milk akdi ise, önce ilgili şahsın kendisine sahip olmak vardır. Menfaat akdi ise buna bağlı olarak gerçekleşmiş olur.(bk. Mahmud Hamdi Zakzuk, et-Teserri adlı makalesi).

  - Bu konuda söz sahibi, İslam âlimleri ve fıkıh kaynaklarıdır. Ümmetin asırlarca uyguladığı hükümler bu kaynaklara göre olmuştur.

  - İslam alimlerine göre, bir kadınla birlikte olmak ancak iki şekilde helal olur; nikah akdi ve milkü’l-yemin (cariyenin mülkiyetini elinde tutma) akdi ile olur.(bk. Reddu’l-Muhtar, 3/163).

  Sorduğun soruları şu linkimizde cariyelik ile iligi yazıda okuyabilirsin.
  Günümüzde cariyelik sistemi tatbik edilebilir mi?

 5. Misafir
  Zorlama bir yorum olmuş. Bana daha çok ortaçağ da yaşayan arapların kültürü gibi geldi. Günümüzde cariyelik kölelik yasak. Ozaman ayetler hükümsüz mü? Hani ali Allâh ın ayetleri tüm zamanlara hitap ediyordu?

 6. arifselim
  Yönetici
  Bu senin görüşündür ve bunların hesabı seninle Allah arasında olacaktır. Asıl olarak İslam zaten köleliğin ve cariyeliğin kalkması için sürekli emirler ve hükümler koymuştur. Kuranın bütün emirleri kıyamete kadar baki kalacak ve bütün zamanlara hükmedecektir. Bizleri kuran ile şereflendiren Allah'a hamd olsun.

 7. Misafir
  Allah cc. sizden razi olsun ne guzel de cevap vermişsiniz..

+ Yorum Gönder
cariye nedir,  cariye ne demek,  cariyeyle nikahsız ilişki,  cariyelerle nikahsız ilişki,  cariyeler ile nikahsız ilişki,  osmanlıda cariye ile ilişki,  cariye ile nikahsiz iliski