+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdestimi alıyorum namaza başladığımda korkuyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. oguzhan0201
  Üye
  Reklam

  Abdestimi alıyorum namaza başladığımda korkuyorum

  Reklam

  Abdestimi alıyorum namaza başladığımda korkuyorum Mumsema selamun aleyküm hocam bana hep oluor namaz kılmak için kalkıorum abdestimi herseyimi yapıorum namaza basladıgımda korkuorum acaba iç çamasırım idrarlımıdır yada sivilcem filan patladoysa abdestim kacmısmıdır die korkuorum bunları düsünürken tekrar düsünmemeye çalısıorum sona ben kackere rükuya giddim 1 keremi 2 keremi die şaşırıorum nasıl kurtulucam muhtemelen vesvese ama tereddüdte kalıorum

 2. Snowdrop
  Elhamdülillah

  Cevap: Namaz


  Reklam


  Aleykumus-selam.(Vesvese şeytandandır. Abdest alırken, guslederken ve necaset temizlerken, şeytanın vesvesesinden sakının) buyuruldu. (Tirmizi)
  Şeytan namazı kıldırmak istemez. Namaz kılana da "Madem namaz kılıyorsun, güzel abdest al, doğru namaz kıl, kuru yer kalmasın, iyi yıka, namazın olmadı, yeni baştan kıl!" gibi vesveseler verip sıkıntıya sokar. İbadetler mekruh olmakla kalmaz, ruhi bunalıma yol açar.

  Dinimiz, kolaylıklar, ruhsatlar dinidir. Mesela, abdest aldığını bilip sonra bozulduğunda şüphe edenin abdesti var demektir. Abdest aldıktan sonra, kuru yer kalmıştır zannıyla yeniden abdest almak icap etmez. Tekrar abdest alması mekruh olur. Abdest aldıktan sonra, iç çamaşırında yaşlık görüp, idrar mı, su mu diye şüphe eden, abdestten önce çamaşırına su serpmelidir! Sonra orada bir yaşlık gördüğü zaman "Bu benim serptiğim su" demelidir.
  namazda da dikkati toplamak ve vesveseden uzak durmak gerekir ki rukude şaşırmayasınız.namazda dikkatli olmak için ise namazda soylenilen surelerin,zikirlerin,duaların manaını bilmek ve onların anlamı ile ilgili dusunmek daha iyi olur.

+ Yorum Gönder