+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Öğle namazının son rekatında zammı süre okudum ne yapmam gerekiyor ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. -İHL-
  Üye
  Reklam

  Öğle namazının son rekatında zammı süre okudum ne yapmam gerekiyor ?

  Reklam

  Öğle namazının son rekatında zammı süre okudum ne yapmam gerekiyor ? Mumsema Arkadaşlar bugün öğle namazının farzının son rekatında şaırdım ve fatihadan sonra bir zammı sure okudum namazı bitirdikten sonra hatırladım namazı tekrar mı kılmam gerek yoksa başka birşey mi yapmam lazım açıklarsanız sevinirim

  Arkadaşlar ne yapmam gerektiğini söylerseniz vakit daralıyor

 2. qwert12380
  Devamlı Üye

  Cevap: Ne yapmam gerekiyor ?


  Reklam


  4. rekatın sonunda selam verdikten sonra sehiv secdesi yapman gerekirdi.Zamanında varsa farzını tekrar kıl bence. 5 dakka sürüyor zaten.

 3. -İHL-
  Üye
  Kardeşim ikindi okundu kaza mı kılacağım şimdi birde sehiv secdesi nedir biraz anlatırsan iyi olur

 4. qwert12380
  Devamlı Üye
  Alıntı -İHL- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kardeşim ikindi okundu kaza mı kılacağım şimdi birde sehiv secdesi nedir biraz anlatırsan iyi olur
  Sehiv secdesi selam verdikten sonra hemen yine 2 kere secdeye gidip sonra tahiyat, sallibarik ve rabbena dualarını okuyup tekrar selam vermektir.
  Kazanın gerekli olup olmadığını da bilmiyorum.

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  sehiv secdesi yapman gerekmez.namazina herhangi bir zarari yok.dolayisiyla kaza yapman gerekmiyor

 6. hatalar
  Devamlı Üye
  nasıl ya öğlen namazının farzının 4. rekatında zammı sure okunmuyormu ?

 7. ATEİST ÖLDÜ!
  Üye
  farzların 3. ve 4.rekatlarında zammı sure okunmaz.

 8. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  sehiv secdesi yapman gerekmez.namazina herhangi bir zarari yok.dolayisiyla kaza yapman gerekmiyor
  Hanefi Mezhebine Göre Sehiv Secdesi

  Namaz içinde meydana gelen bazı yanılmalar sebebiyle namazın sonunda iki secde yapılır ki, bunlara "sehiv secdesi" denir. Namazda yanılan kimse son teşehhüdünü yaptıktan sonra selam verilir ve ondan sonra arka arkaya iki secde yapar ve yine teşehhüde oturur. Teşehhüd ve salavatlar okunduktan sonra her iki tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

  Sehiv secdesinin yapılması vacibdir; ancak bu vücub vaktin müsait olmasına bağlıdır. Sabah namazından üzerine sehiv secdesi gereken bir kimse, ilk selamdan sonra hemen güneş doğmuş olursa, sehiv secdesi yapmaz.

  Sehiv Secdesinin Yapılış Şekli:

  Şöyle yapılır:

  Son oturuşta yalnız "Tahiyyat" okunduktan sonra iki tarafa selam verilir. Ondan sonra "Allahu Ekber" denilerek secdeye varılıp üç kere " Sübhane Rabbiye'l-alâ " okunur. sonra "Allahu Ekber" denilerek kalkılır. Bir tesbih miktarı duraklamadan sonra tekrar "Allahu Ekber" deyip ikinci secdeye varılır. Yine üç kez " Sübhane Rabbiye'l-alâ " okunduktan sonra "Allahu Ekber" denilerek kalkılır ve oturulur. Tahiyyat, Salli-Barik ve"Rabbena atina" okunup önce sağ tarafa sonra da sol tarafa selâm verilir.(1)

  Mesela; Vitir namazında Kunut dualarını unutmak, Fatiha'dan sonra zamm-ı sure okunması gereken yerde zamm-ı sureyi okumadan rükûa gitmek, birinci tahiyyâta oturmayı unutmak, namazda secde ayeti okunduğu zaman secde etmemek gibi durumlarda vacip terk edildiği için sehiv secdesi gerekir.

  Üç veya dört rekatlı farz namazlar ile vitir namazında ikinci rekattan sonra tahiyyat'ı okuduktan sonra hemen ayağa kalkmayıp "Salli-Barik okuduktan sonra ayağa kalkmak, Fatiha'yı okumadan zamm-ı sureyi okuyup daha sonra fatihayı okumadığını hatırlayıp Fatiha'yı okumak, gibi durumlarda ise vacip tehir edildiği için yine sehiv secdesi gerekir.

  Sehiv secdesi yapılması gereken durumda unutup selam verilirse namazın yeniden kılınması gerekmez.

  (1) Büyük İslam ilmihali. Ömer Nasuhi BİLMEN. sayfa 181

+ Yorum Gönder