+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Varoluşçuluk ve İrşad.. rüyamın yorumu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kayıp İnsan
  Üye
  Reklam

  Varoluşçuluk ve İrşad.. rüyamın yorumu?

  Reklam

  Varoluşçuluk ve İrşad.. rüyamın yorumu? Mumsema Ben yaklaşık bir yıldır falan din ile ilgili çok fazla saplantılı düşüncelere kapıldım. Bugün saat 16:00da uyurken bir rüya gördüm. Normalde üniversite tiyatrosuna gidiyorum ben ve rüyamda tiyatrodan arkadaşlar gördüm. Gece yarısı müzik aletleri çalıyoruz ve bende de trampet tarzı bir şey var. Bir ara yürürken ben biraz arkada kaldım bunlar gözden kayboldu bende yurduma doğru gittim.(bir cemaat yurdunda kalmaktayım) Tam yurttan içeri giricem yerde iki kitap vardı. Altta olan kitap "varoluşçuluk" üstte olan "irşad" la ilgili bir kitaptı. Yurdun girişinde biri vardı güvenlik gibi hatırlıyorum ben onu. Bana durma al dedi ama ben almadan gittim.
  Sorun şu ki ben 2 gün önce "varoluşçuluk" diye bir kitap okumaya başladım. Bugünde okudum hatta. Kafam allak bullak oldu, ne anlama geliyor bu rüya açıklarmısınız.

  (Üstte yer alan İrşad kitabı yeşil renkteydi. Böyle bir kitap var mı bildiğiniz?)


 2. imam
  Üye

  Cevap: Varoluşçuluk ve İrşad.. rüyamın yorumu?


  Reklam


  Allah rüyanı hayretsin.

  Varoluşçuluk felsefesi ne demektir ? Bu akımın görüşleri doğru mu? Bu akımın görüşleri İslam'a uygun mudur?

  Varoluşçuluk ((existentialism/egzistansiyalizm) bireyin deneyimini, ve bu deneyimin tekilliğini ve biricikliğini insan doğasını anlamanın temeli olarak gören bir felsefe akımıdır.

  Varoluşçuluk, nesneden yola çıkan, varlıkla ilgili nesnel doğrulara ulaşmaya çalışan görüşlere karşı, özneden hareket ve öznel hakikatlerin önemini vurgular.

  Bu felsefe akımının görüşleri elbette doğru değildir. Çünkü Varoluşçuluk, özellikle de hümanist ya da ateist boyutu içinde, evrenin akılla anlaşılabilir olan bir gelişme doğrultusu olmayıp, özü itibariyle saçma ve anlamsız olduğunu, evrenin rasyonel bir tarafı bulunmadığını, evrene anlamın insan tarafından verildiğini öne sürer.

  Bu akımın önemli simalarından olan Frederich Nietzsche toplum tarafından benimsenen ahlaki normların çok ağır biçimde eleştirmiş ve; "merhamet , yardım ve koşulsuz sevgi" temaları etrafında şekillenen Hıristiyan ve Musevi ahlak anlayışının, "iktidarın" soylu ve kudretli olanların elinden güçsüz ve aciz insanlarca alınmak üzere tasarımlandığını" savunmuştur. Nietzsche, Musevi ve Hıristiyan ahlakını “sürü ahlakı” olarak niteler.

  Varoluşçuluk aslında evrenin ve insanın varlık sahasına çıkması etrafında fikir yürüten bir felsefe akımıdır. Genelde bu konuyu araştıranlar arasında dinsizler yanında dindarlar da vardır. Sartre , Nietzsche gibi varoluşçuluğun tanrıtanımaz kanadını temsil eder. Buber, Marcel, Pascal ve Kierkegaard farklı mezheplerde de olsalar koyu dindar varoluşçulardır. Belki de fazla gürültü çıkaranlar tanrıtanımazlar olduğu için bu felsefe akımı da olumsuz bir şöhrete kavuşmuş ve yıkıcı bir felsefe anlayışı olarak yagınlık kazanmıştır.

  Son olarak şunu da vurgulayalım ki, Kur’an’ın öğretilerine aykırı olan her fikir ve düşünce yanlıştır. Doğru tespit edilmiş hiç bir fen biliminin ortaya koyduğu kesin bir verisi, Kur’an’ın doğru anlaşılmış hiç bir tespitine aykırı olamaz. Bu sebeple çelişkilerle dolu bu gibi felsefî akımlarla meşgul olmaktansa, Kur’an’ın öğretilerini sağlam kaynaklardan öğrenmek en isabetli yoldur.
  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet

 3. hatalar
  Devamlı Üye
  irşat Sözlükte "doğru yolu göstermek" anlamına gelen irşat, dinî bir kavram olarak, mü'minleri dinî görevlerini yerine getirmeye çağırmak demektir.
  Bir âyette "...Allah kime yol gösterirse doğru yolu bulan odur ve kimi de sapıklık içinde bırakırsa, artık onun için doğru yolu gösteren (mürşid) bir dost, bir koruyucu bulamazsın" (Kehf, 18/17) buyrulmak suretiyle gerçek irşad edicinin Allah olduğu belirtilmektedir.
  bence ,
  ALLAH sana doğru yolu gösteriyor hal ve harektlerini değiştirip ALLAH'ın emirlerine uymalısın, uyarılmışsın sen rüyanda
  İMAM ın da dediği gibi yanlış kitapları okuma.
  ALLAH'n huzuruna yaklaş sapma! emirlerine uy namazını kıl ve devamınıda getir inşallah bak ozaman nasıl güzel yöne değişiyor yaşantın+ Yorum Gönder