+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Youtube den müzik indirmek günah mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hatalar
  Devamlı Üye
  Reklam

  Youtube den müzik indirmek günah mı ?

  Reklam
 2. AdemAkbulut
  Emekli

  Cevap: Youtube den müzik indirmek günah mı ?


  Reklam


  buna bi bak istersen
  Allahın rahmeti ve bereketi senin üzerinize olsun.

  Gönderen Hakan Selvi
  Ramazan'da olduğumuzdan dolayı, her şeyin dini yönünün sıkça araştırıldığı ( en azından daha sık ) bir dönemdeyiz. O caiz mi, bu günah mı ? vb. Diyanet İşleri Başkanımız, değerli hocam, Ali Bardakoğlu'na da "Mp3 indirmenin günah! olup olmadığı" sorulmuş.

  Oldukça politik bir cevapla hocamız soruyu cevaplamış. Cevaba aynen katılıyorum. Ancak konu, "günah, haram, yasak, suç" ilişkisi açısından birşeyler karalayabilmeye fırsat verdiği için ayrı birkaç değerlendirmede bulunmaya çalışacağım.

  Öncelikle Bardakoğlu'nun açıklaması haber sitelerine şöyle düştü :
  "Telif haklarına riayet, dinen gereken bir husus. Telif haklarını korumamız lazım. Başkasının yazdığını onun izni, onayı olmadan indirerek onu kendinize mal etmek doğru değil. Bir insanın emeğinin rızası dışında elinden alınması doğru değil."
  - Telif haklarını korumanın dinen gerekliliği
  - ve en sondaki "doğru değil" ifadesi.

  Öncelikle "lisans hakkı"nın mal değerinin incelenmesi gerekiyor. Telif etme, üretme hakkı da denilebilecek bu hak, sahibine bir malı üretebilme kopyalayabilme ruhsatını "hukuken" tanır. Devletin "ticaret kanuna" eklediği bir "hak olarak" karşımıza çıkar. Sorun ise korsan malları genel itibariyle onu ticarette kullanmayanların kullanmasıdır.

  Yani ;

  - Bir korsan cd'nin, kitabın satılması ile !
  - O korsan ürünün satın alınması "hukuk" açısından farklılıklar taşır.

  Bir örnek vermek gerekirse, zabıtalar korsan kitap satan birisini yakaladıklarında tam o anda ondan bir kitap almış olan bir müşteri de orada bulunsun. Satıcı hukuken suçlu olmasına rağmen alıcı hukuken suçsuzdur. Alıcının "ahlaken" iyi bir şey yapmadığı ortadadır, ama bu yazıda zaten "ahlaken iyi olmayan şeylerin" "dinen suç yani haram olmayabileceği" üzerinde duruyoruz.

  Bu durum, aynen ticaret hukukuna da geçmiştir. Satıcı suçludur, zararı tazminle veya hapis cezasıyla cezalandırılır. Alıcı ise, aldığı malın telif hakları yasasına uygun olup olmadığını araştırma zorunda değildir.
  Bunun nedenleri arasında,

  - Malın aynı mal olmadığı ve değiştirildiği,
  - Alıcının "telif hakkını" değil, sayfaların kağıt değerlerini aldığı ( birebir düşünülüğünde ) ( söz gelimi ateş tutuşturmak için alıyorum diyebilir !! )
  - Hukukta, toplumun çoğunluğu için "iyi" olanın yasaklanamayacağı gibi bir genel görüş olması zikredilebilir.

  İstisnai bir durumla, sanatsal eserlerin sayılarında inanılmaz düşüşler görülmesi, şirketlerin batma noktasına veya rekabet edemeyecek durumlara gelmesi gibi durumlarda develet alıcıya da bu tarz yasaklar getirebilir olmakla birlikte konuya genel yaklaşım yukarıda belirtildiği gibidir.

  Gelelim olayın dini boyutuna;

  Hocanın, "telif haklarını korumamız lazım" cümlesi "doğru olanı"kastediyor, "korsanı almak doğru değil" cümlesi de olayın "ahlakiliğini"gösteriyor, yasak olduğunun kesin olduğunu yani haram olduğunu değil. Zira bir şeyin "mal değeriyle" aynı şeyin "lisans değeri" mülk edinme hakkı açısından farklılıklar taşır. Kişi, ticaret kastı olmaksızın belirli bir mal değerine sahip şeyi satın almışsa o şeyin telif hakkının onu satanda olmamasının kendisini bağlayan bir tarafı bulunmamaktadır. 3. hatalar
  Devamlı Üye
  korsan cd filn değil sadece telefonuma indirip dinlemek için soruyorum ?
  yani ozaman youtubeden müzikde mi dinlemicez albümünü alıp para vermedik sonuçta ? tam dini açıdan yazarmısınız ?

 4. pismanımm
  Üye
  dogru sölüyorsun krdes
  mp3 indimek haram mı oluyor şimdi anlayamadıkk?

 5. jerusselam
  Devamlı Üye

  Youtube den müzik indirmek günah mı ?


  Evet, Mü’min hakka riayet eder ama sözünü ettiğiniz şeyler mütekavvim mal hükmünde sayılabilir şeyler midir belli değil. Bu sebeple, onlardan uzak kalmayı ilke edinmek daha doğrudur. İzlenince de mütekavvim yani kıymetli oluşu kabul edilmiş bir mal olmadıkları dolayısıyla ortada bir hakkın olup olmayacağı tartışılabilir.

  Nureddin yıldız.*

 6. hatalar
  Devamlı Üye
  yani indirmemekmi gerek ? sözün özü

 7. hatalar
  Devamlı Üye
  mum youtubeden müzik indircem günah olurmu ? para vermedim albümüne ya yasak mı ?

 8. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  sana şöyle bir soru yöneltim siz sanatcı olsanız ve müzklerinizi izinsiz yayınlasalar sonrada indirseler razı olurmusunuz?

  bn indirmek haramdır yadakulhakkı demiyorum sadece sorunuza soruyla cvp veriyorum

  çnkü kimisi caiz kimisi caiz degil diyorrr.
  mantıgımızıkullanalım sahsen bn hiç görmedim orjinal cd alıp müzik dnleyeni :D
  yada telefonuna orjinalina para ödeyip müzik atanı
  sen gördünmü?

 9. jerusselam
  Devamlı Üye
  Ticaret kastı olmaksızın bir tane indirmek dinen haram değildir. Ancak kanunlarına göre yasaklanmışsa kanunlara uymak gerekir. Bu sebebten tavsiye etmiyoruz.

 10. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Ticaret kastı olmaksızın bir tane indirmek dinen haram değildir. Ancak kanunlarına göre yasaklanmışsa kanunlara uymak gerekir. Bu sebebten tavsiye etmiyoruz.
  ltfen dürüst olalım siz telefonunuza müzikleri atmıyormusunuz???

 11. İslambol
  Üye
  Ben de müzik ile ilgili birkaç hadis-i şerif okudum. HAram olduğuna dair.Çünkü müzik nefsi tatmin eder.Nefsi zevklendirir. İmam Gazali de bu yüzden müziği 3 e bölmüş.Rabbani duyguları,Allah korkusu ve sevgisini hatırlatanları da nefsi öldürenlerin dışında tutumuş. Buna göre geri kalan müzikler yine haram kılınıyor. Buna bakarsak dünyevi şehvet ve duyguları konu alan sanatçıları dinlemek haram.Buna bağlı olarak onların albümlerini almak ve onlara para kazandırmak ta haram.:ünkü yaptıkları işi takdir etmiş oluyorsun Şimdi bu başlıktaki konu tartışmaya açık.Onu da hocalarımız cevaplayabilir ki bununla ilgili konu da vardı geçmişte.Ben sadece okuduğum hadislere göre söyledim fetva vermek benim işim değil ben hoca değilim.

 12. jerusselam
  Devamlı Üye

  Reklam


  ltfen dürüst olalım siz telefonunuza müzikleri atmıyormusunuz???
  kardeşe telefonuna müzik at demedimki cevabımı anlamadıysan tekrar oku anlamaya çalış dürüstlüğü senden mi öğrenecem

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
İnternetten müzik indirmek günah mı,  muzik indirmek günahmı,  Youtubedan video indirmek caiz mi