+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazın Vaktine 10 dakika kalmışsa kaza etmek gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kul93
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazın Vaktine 10 dakika kalmışsa kaza etmek gerekir mi?

  Reklam

  Namazın Vaktine 10 dakika kalmışsa kaza etmek gerekir mi? Mumsema Mesela Ögle Namazin 13:00 ise ve Ikindi Namazi 17:20 ise,
  ve Namazi 17:00 kilmak istiyorsak Namazi kaza diye mi niyet etmek zorundayim?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Namazin Vaktine 10 dkk kalmissa kaza etmek gerekir mi?


  Reklam


  İKİNDİ NAMAZININ VAKTİ GEÇMEDEN ÖĞLE NAMAZI KAZA EDİLİRMİ?
  NAMAZI VAKTİNDE EDÂ ETMENİN ÖNEMİ?


  ikindi ezanı okunmadığı sürece.öğle namazı kaza edilmez. 410 Kur'an-ı Kerim'de: "Namazların ve (bilhassa) orta namazın (edâ edilmesinde) muhafazalı ve dikkatli olun"(35) hükmü beyan buyurulmuştur. Bir namazın vakti girdiği zaman; mükellefin en önemli görevi, vakti giren namazı edâ etmektir. Resûl-i Ekrem (sav)'in: "Vaktin evvelinde Allahû Teâla (cc)'nın rızası, sonunda ise afvı vardır"(36) buyurduğu bilinmektedir. Gerçi İslâm alimleri "Vaktin evveli de, sonu da cevazı ifade eder" hükmünde ittifak etmişlerdir. Hz. Abdullah İbn-i Mes'ûd (ra)'den rivayet edilmiştir: Resûl-i Ekrem (sav)'e: "- Amellerin hangisi daha efdaldir?" diye sordum. Resûl-i Ekrem (sav): "- Vaktinde edâ edilen namazdır" buyurdular.(37) Sonuç olarak; mükellef olan mü'minler, Resûl-i Ekrem (sav)'in müstehab olarak beyan ettiği vakitlere riayet hususunda titiz olmak durumundadırlar. Elinden geldiği kadar namazlarını cemaatla kılmaya bak bir Hadisi şerifte buyuruyorki. "Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa, gece yarısına kadar namaz kılmış gibi sevab alır. Sabah namazını da cemaatle kılarsa, bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibi sevap alır."(Buharî, ezan, 34; Müslim, Mesacid, 260)

 3. silversoul
  Devamlı Üye
  ikindi namazının ezanı okunana kadar öğlen namazının vakti devam eder.

+ Yorum Gönder