+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İkindinin vakti ile ilgili Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  İkindinin vakti ile ilgili

  Reklam

  İkindinin vakti ile ilgili Mumsema ikindi geçmişte bir zaman imamı azam efendimizin fetvasına göre okunmuş ülkemizde yani asri saniye göre.hangi yıllar arası bu uygulama yapıldı

 2. DemiR
  Yeni Üye

  Cevap: Ikindinin vakti ile ilgili


  Reklam


  Duha namazı, Asrı evvel ve işai sani vaktini bildiren site  Hanefi mezhebine göre öğle ve akşam namazlarını takvimlerdeki zaman dilimi içerisinde kılamayanlar için,o vakitte farklı bir ictihadla amel ederek mevzu bahis namazlarımızı eda olarak kılabiliyoruz.
  Fazilettakvimi.com, sitesinde güncel olarak asrı sanin ve işai saninin tam vaktini de belirtiyor.
  Yine, güneş doğduktan sonra yaklaşık 45 dakika olarak ifade edilen kerahet vaktindeki, yaklaşık kısmını da netliğe kavuşturarak onu da belirtiyor.

  Büyük kolaylık olan bu hizmetten haberdar olarak, çevremize anlatabiliriz.  Asr-ı sani , ikinci ikindi demektir. Asr-ı evvel birinci ikindi demektir. Öğle namazının vakti, İmameyn’e [Yani imam-ı Ebu Yusuf ile imam-ı Muhammed’e] göre, asr-ı evvele kadardır. Yani her şeyin gölgesi, öğle namazının evvel vaktindeki uzunluğundan, kendi boyu miktarı uzayıncaya kadardır. [Mesela 100 cm. olan bir çubuğun gölgesi öğle vaktinin evvelinde 10 cm. ise, bu gölge 110 cm. olunca öğle vakti bitmiş olur.] Bugün ikindi ezanları bu kavle göre okunmaktadır. İmam-ı a'zam hazretlerine göre ise, öğlenin vakti asr-ı saniye kadardır. Yani her şeyin gölgesi boyunun iki misli uzayıncaya kadar devam eder. [Yani yukarıda bildirilen çubuğun gölgesi 210 cm olunca ikindi başlamış olur.]

  Diğer üç mezhepte öğle ve ikindinin vakti, İmameyn’in bildirdiği gibidir. Yani bu mezheplerde asr-ı sani yoktur. Bir özürle öğle namazını İmameyn’in bildirdiği vakitte [Asr-ı evvele kadar] kılamayan kimse, namazı kazaya bırakmayıp imam-ı a'zam hazretlerinin kavline göre, asr-ı evvelde kılmalıdır! Bu takdirde, o gün ikindi namazını da, imam-ı a'zam hazretlerinin bildirdiği vakitten önce kılmamalıdır! Kısacası, öğleyi asr-ı evvelde kılanın, ikindiyi asr-ı sanide kılması gerekir.

  İkindide olduğu gibi yatsıda da iki vakit vardır. Buna İşa-i evvel ve İşa-i sani denir. [İşa, yatsı demektir.] İşa-i sani, işa-i evvelden, Eylülden Mart ayına kadar 10-12 dakika sonradır. Nisanda 12-14, Mayısta 14-18, Haziranda 18-19, Temmuzda 15-19, Ağustosta ise 12-15 dakika sonradır. Hem İmam-ı a'zam hazretlerinin, hem de İmameyn’in kavline uyabilmek için ikindiyi asr-ı sanide, yatsıyı da işa-i sani’de kılmak iyi olur.

  Kemal Ekrem Soylu

+ Yorum Gönder