+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Borç olarak verilen parayı hibe edip sonra geri istemek ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ertuna
  Üye
  Reklam

  Borç olarak verilen parayı hibe edip sonra geri istemek ?

  Reklam

  Borç olarak verilen parayı hibe edip sonra geri istemek ? Mumsema Bir kişi birisine para verse borç olarak ardından hibe etse ama borç verdiği kişiye söylemese ardından paraya ihtiyacı olup hibe ettiği parayı istese ve alsa bu caiz midir ?

 2. Ramadan
  Devamlı Üye

  Cevap: Borç olarak verilen parayı hibe edip sonra geri istemek ?


  Reklam


  Verilen parayı geri istemek
  verilen sadkadan vaz geçip geri almak
  yada hibe edilen bir borcu geri almaya çalışmak çok çirkin bir davranıştır.

  bunu yapan kişinin köpekten bir farkı yok!!!!!!!!

  3538... İbn Abbas (r.anhüma)'dan, Rasûlullah (s.a)'ın şöyle bu*yurduğu rivayet edilmiştir:

  "Hibesinden dönen, kusmuğunu tekrar yutan gibidir."

  Hemmâm, Katade 'nin; "Biz kusmuğu ancak haram olarak biliriz" dediğini söyledi.[606]  3539... İbn Ömer ve İbn Abbas (r.anhürn)'dan, Hz. Peygamber (s.a)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

  “Bir kimsenin bir şey bağışlayıp veya bir şey hibe edip de bun*dan dönmesi helâl olmaz. Ancak baba çocuğuna verdiğini geri alabi*lir. Bir bağışta bulunup da onu geri isteyen kişinin durumu; (bir şey) yiyen, doyduğu zaman kusan, sonra da kusmuğunu tekrar yiyen kö*peğin durumu gibidir."[607]  3540... Abdullah b. Amr'dan, Rasûlullah (s.a)'ın şöyle buyurdu*ğu rivayet edilmiştir:

  "Hibe ettiği şeyi geri isteyen kişinin hali, kusup da kusmuğunu yiyen köpeğin hali gibidir. Hibe eden kişi verdiğini geri istediği zaman, durdurulsun ve istediği şey kendisine tarif edilsin, sonra da hibe ettiği şeyna verilsin."[608]

+ Yorum Gönder