+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İsmimin (zülale) anlamı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. lalee
  Üye
  Reklam

  İsmimin (zülale) anlamı

  Reklam

  İsmimin (zülale) anlamı Mumsema Selamün Aleyküm hocam, benim ismim ZÜLALE. Arapça bilgim az, daha önce hafız bir ablam vardı ona sordum. Onun anlattığını size söyleyeyim ze-zi-zü Kuran-ı Kerimde yönelme anlamında kullanılıyormuş, gül nasıl Peygamber Efendimizi anlatıyorsa, lale de Allah'ü Tealayı anlatıyormuş o yüzden camilerde hep lale figürleri varmış ve zülale demek Allaha yönelen çiçek demekmiş bana anlatılan böyleydi. İsmimin anlamı doğru mu acaba? Bundan farklı başka bir anlamı var mı? Sitenizi uzun zamandır takip ediyorum bana yardımcı olur musunuz lütfen..

 2. csa01
  Üye

  Cevap: Ismimin anlamını öğrenmek istiyorum yardımcı olur musunuz?


  Reklam


  Zülale ne güzel açıklamışsın, bundan daha iyisi ne olabilir lakin aslı Zülal'dir bu da Arapçada saf, tatlı su demektir. Bayan olduğunuz için mesela Fikri erkek, Fikriye bayan bu eklenti olmuştur.
  Tabii buna değerli hocalarım daha iyi açıklayacaktır, bu sebeple işi ehli olan Mum sema yönetimine bırakıyorum.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Zülâle veya zülal, da “soğuk, akıcı ve tatlı su”, “her şeyin katkısız ve saf olanı” anlamlarına gelir.
  Kuranı kerimde geçmemektedir.

  Kuranı kerimdeki ظلل kelimesiyle alakası yoktur.
  Zulel, gölgeler anlamındadır.


 4. lalee
  Üye
  Ben Kur'an-ı Kerimde geçtiğini söylemedim beni yanlış anlamayın sadece bana söylenen anlam doğru mu? Bundan başka anlamı var mı onu öğrenmeye çalışıyorum. Lale, hem bir çiçek ismi hem de Allah'ı anlatan bir çiçek olarak biliniyor. Ben zaten lalenin önündeki zü hecesinin ismime kattığı anlamı öğrenmeye çalışıyorum. yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum.

 5. lalee
  Üye
  teşekkür ederim.

 6. Misafir
  S.a bizde kizimizin adini zulal koyduk ama bi hoca zelil ve zayif anlami olduğunu ve değiştirmemizi soledi bu dogrumudur?

+ Yorum Gönder
zülale ne demek,  zulale ne demek